Canon EOS 33

#1
Witam wszystkich użytkowników. Poniewaz mój test 3000N wywołał wiele poruszenia oraz w odpowiedzi na zapotrzebowanie tlumów, pokusiłem się niniejszym o opisanie wrażęń z użytkowania EOS'a 33.
Na początek moż ekilka danych technicznych, z tego co pamiętam, bo dokładne można znaleźć w necie (np. na www.foto.com.pl )

Migawka - najkrótszy czas 1/4000s
Czas synchro z lampą błysk - 1/125s
AF- 7 polowy
Matryca - 35 polowa
Ustawienia własne - 13 (szerzej, niżej)
Tryby ustawiania AF - 3 (szerzej niżej)
Szybkostrzał - 4 kl/s
Tryby pomiaru światła - 3(szerzej niżej)

Udogodnienia
Blokada ekspozycji
Bracketing dla błysku
MOżliwośc wyzwalania zdalnie poprzez pilota przewodowego lub bezprzewodowego
Kółko wyboru pkt. AF na tylnej ściance.

A teraz luźne uwagi.
Aparat dobrze lezy w dłoni, ma pogrubiony uchwyt, estetyczny - czarny wygląd, lekko nadętą obudowę.
Bezproblemowy w obsłudze. Możliwość wyboru aktywnego pkt. AF moż eodbywać się jednym przyciskiem pod kciukiem (domyślnie wskakuje na centralny), a przesuniecie go na któryś z 6 innych następuje krzyżowym panelem (coś ala joypad w PS) na tylnym korpusie, obsługiwanym przez kciuk.

Aparat ma możliwośc ręcznego wybory trybu pracy AF.
1. One Shot - aparat ustawia ostrośc i blokuje ustawieina tak, ze można sobie spokojnie przekadrować
2. Auto - aparat ustawia ostrość, lecz po wykryciu ruchu przełącz sie w tryb sledzenia obiektu
3. Auto Servo - aparat cały czas jest w trybie śledzenia obiektu i AF pracuje dynamicznie. Wtym trybie nie ma sygnalizacji dźwiekiem ani poświetlonym punktem AF. Musimy obserwowac scenę sami.

Jest to dośc wygodne, gdyż wybór należy do nas kiedy jaki tryb ustawimy.

Ustawianie pomiaru światła.
Również są 3 jak w poprzednich Canonach, lecz i tym razem sami decydujemy się na to jaki wybrać. Chyba niedostępne w programach tematycznych, ale monieważ stosuję tylko programy kreatywne wiec na 100% nie odpowiem.
MOzemy sami wybrać :
matrycowy
punktowy
centralnie ważony

Jest to dośc duże udogodnienia, w zależności od zastanych warunków można samemu sprawdzić różnice między światłem i cieniem punktowym, poczym wybrać ustwwienie w Manualu. W 300 i 3000N niemozliwe, gdyż punktowy działał wyłacznie przy blokadzie ekspozycji lub w trybie M.

Ustawienia własne
Sam nie wiedziałem co to dopóki nie kupiłem tego aparatu. MOżna np:
1. Ustawić tak by aparat zostawiał końcówkę filmu przy zwijaniu (w 300 i 3000 właził cały). Rewela, mam ustawione na stałe.
2. Ustawić np. błysk lampy na drugą kurtynkę. Pozwala to robic zdjęcia ze smugą w ruchu. Błysk przy czasach np. 1 s wyzwala sie przed zamknięciem migawki, a nie po jej otwarciu.
3. Można ustawić tryb wyboru aktywnego pkt. AF. Ja mam wstawiony centralny przy jednym wciśnieęciu przycisku. Też wygodne
4. Można ustawić funkcję wstępnego podnoszenia lustra przy zdjęciach jakiś super dokładnych.

Reszty nie pomnę, jest tego 13.

Migawka
Aparat ma 3 tryby pracy migawki. Do wyboru:
1. Jeden strzał
2. Seria zdjęć
3. Samowyzwalacz.

Niestety nie jest tak jak w poprzednich modelach, że trzymając dłużej przycisk mamy od razu serię. Tu trzeba przestawić aparat małą waajchą na tryb "seria". Nie przeszkadza mi to. Zawsze można mieć ustawione na serię, a zrobić jedno :)

AF podobno jest dośc szybki, ale nie mam optyki Canona, tylko Tamron 28-105. Kosztował połowe mniej a sprinterom zdjęć nie robie, wiec jestem zadowolony.

Napęd filmu chodzi cicho, nie to co "zziuut" w 3000N testowanym przeze mnie wcześniej :D

Migawka również jest cichutka, takie delikatne "pyk" :)

Każdemu polecam ten aparat jako jedyny. Ma dużo większe możliwości niż 3000N czy 300 i 300V a jest znacznie tańszy od EOS'a 3. To solidna metalowa konstrukcja.

I jeszcz ejedno - piloty. Mam oba.
Przewodowy:
wada - przewód
zaleta - możliwośc ostrzenia AF jak przy użyciu przycisku migawki.

Bezprzewodowy
wada - tylko wyzwala migawkę, naostrzyć musimy przed jego użyciem
zaleta - brak przewodu oraz możliwoś custawienia samowyzwalacza na 2 s. Pozwala to na schowanie pilota przy fotografowaniu.... samego siebie :D

To na razie tyle, na wszelkie pytania odpowiem chętnie.


K

Re: Canon EOS 33

#4
Kleofas pisze:Jest to dośc duże udogodnienia, w zależności od zastanych warunków można samemu sprawdzić różnice między światłem i cieniem punktowym, poczym wybrać ustwwienie w Manualu. W 300 i 3000N niemozliwe, gdyż punktowy działał wyłacznie przy blokadzie ekspozycji lub w trybie M.
Nie rozumiem tej kwestii zupełnie. To znaczy co wylicza ci średnią z klku pomiarów punktowych ? Z tego co wiem to ten model takiej możliwości nie ma.
Oczywiście nie zmienia to faktu ,że to świetny aparat.

#5
Nie, oczywiście, ze nie. Ale możesz ustawić pomiar punktowy i skierować aparat n anajjaśniejsze miejsce, potem na najciemniejsze i porównać oba pomiary po czym z aproksymować ustawienia i zrobić zdjecie na Manualu.

W 3000N i 300 masz pomiar centralnie ważony, natomiast chcąc się tak bawić musiałbyć przejśc na M, ustawić ręcznie jakieś parametry, po czym sprawdzić wskazania w innym miejscu, obserwując skalę w wizjerze.

Wygodniej jest w 33.

To miałem na myśli.

K

#6
EOS 30/33 nie ma pomiaru punktowego,ma tylko tzw.pomiar w malym obszarze-obejmuje on w EOS-ie 33 az 10 procent kadru(w poprzedniku,EOS-ie 50 bylo to 7 procent.)O pomiarze punktowym mowimy wtedy,gdy obejmuje on obszar okolo 2 procent kadru.W praktyce pomiar w malym obszarze jest malo przydatny,pokazuje z grubsza te same wartosci co pomiar matrycowy.Mozna go oszukac mierzac scene przez teleobiektyw,co zaweza pole widzenia,ale to juz upierdliwe kombinacje. Canon prowadzi glupia IMHO polityke polegajaca na wyposazaniu w spot tylko lustrzanki z najwyzszych polek.Zreszta z komercyjnego punktu widzenia moze ta polityka nie jest glupia,wielu fotografow siega po Eosa 1 lub 3 wlasnie ze wzgledu na spota.

#7
Nie wnikam w nazewnictwo bo nie o to tu chodzi. Kleofas ty coś mieszasz albo nadal nie rozumiem. W 3000 w trybie M masz centralnie-ważony a nie punktowy jak piszesz. Punktowy działa w każdym trybie kreatywnym a nie tylko w manualnym. Wystarczy wcisnąć blokadę ekspozycji. Jak zrobisz to dwa razy to masz pomiary z dwóch miejsc. Po prostu ja przytrzymuje przycisk a ty przestawiasz pokrętło trybów pomiaru.
Nie widzę tu większej różnicy.

#8
zastanawialem sie kiedys nad tym aparatem jak i nad 3,ale w nich nie ma nic czego nie mialaby 5. wiec sensu nie bylo i nie kupilem.dla mnie to klon eosa 50,ktory w/g mnie jest bardziej ergonomiczny.jednak najwieksza wada 33 jest jego male pole wizjera,ta wada zreszta przeszla na 300D. reszta jest ok, jak to u canona.

#9
Rafał. Napisałem, ze w trybie M i blokadzie ekspozycji. Moze punktowy to za dużo powiedziane, niech będzie w małym obszarze, właśnie tych 10% Ok ??

A teraz.(mamy np. tryb Av dla 5,6):
1. bieżemy canona 33, ustawiamy pomiar w małym punkcie i walimy np. w ciemny pień drzewa.
2. zoomujemy do małego pola i wciskamy migawkę do połowy. Pokazało f-5,6; t-1/125
3. następnie zoomujemy w kierunku oświetlonej słońcem ławki, wciskamy migawkę do połowy i mamy f-5,6; t-1/500
4. Acha - pomyślał fotograf, to dam f-5,6 i czas 1/350.
5. Ustawił te parametry na opcji M wykadrował tak jak chciał i pstryknął.

Uf... teraz już lepiej ? :D


K
Ostatnio zmieniony czw kwie 15, 2004 2:49 pm przez Kleofas, łącznie zmieniany 1 raz.

#10
twilight pisze:EOS 30/33 nie ma pomiaru punktowego,ma tylko tzw.pomiar w malym obszarze-obejmuje on w EOS-ie 33 az 10 procent kadru(w poprzedniku,EOS-ie 50 bylo to 7 procent.)O pomiarze punktowym mowimy wtedy,gdy obejmuje on obszar okolo 2 procent kadru.W praktyce pomiar w malym obszarze jest malo przydatny,pokazuje z grubsza te same wartosci co pomiar matrycowy.Mozna go oszukac mierzac scene przez teleobiektyw,co zaweza pole widzenia,ale to juz upierdliwe kombinacje. Canon prowadzi glupia IMHO polityke polegajaca na wyposazaniu w spot tylko lustrzanki z najwyzszych polek.Zreszta z komercyjnego punktu widzenia moze ta polityka nie jest glupia,wielu fotografow siega po Eosa 1 lub 3 wlasnie ze wzgledu na spota.
Moim zdaniem grubo sie myliśz pomiar selektywny jest barzoprzydatny dla mnie wręcz niezbędny . Szczegulnie jak pracujesz na slajdach i chcesz miec pewność naswietlenia albo nasw takie jak sobie zaplanujesz. Matryca tego nie gwarantuje :-)

#11
Kleofas fajny z Ciebie gość ale chyba zaraz zacznę rozumieć Macx-a.
Kleofas pisze:Napisałem, ze w trybie M i blokadzie ekspozycji
Nie. Napisałeś co innego:
Kleofas pisze:punktowy działał wyłacznie przy blokadzie ekspozycji lub w trybie M.
Lub znaczy ,że gdy chcę użyć pomiaru selektywnego to albo wciskam blokadę albo wchodzę w tryb manualny. Może myślałeś inaczej ale to co napisałeś chyba każdy zinterpretuje w taki sposób jak ja.
Przez takie niedomówienia rodzą sie takie posty jak ten o forsowaniu negatywu i kodzie DX.

Teraz wrócę do sedna sprawy. Pisałeś ,że w 33 łatwiejszy jest pomiar kontrastu za pomocą pomiaru selektywnego gdyż posiada przełącznik trybu pracy pomiaru światła. Ja pozwoliłem się z tym nie zgodzić. A teraz powiem Ci dlaczego. Patrząc na twoje punkty z kolejnością postępowania powiem Ci ,że robię to prawie identycznie w eosie3000. To znaczy w moim przypadku punkt 1 można wyrzucić bo nie posiadam przełącznika trybu pomiaru.
W punkcie 2 i 3 zamiast wciskać migawkę wciskam przycisk z gwiazdką (blokada ekspozycji). Punkt 5 zostawiam bez zmian.
Czyli wychodzi na to ,że ja wykonuję to zadanie w czterech krokach a tobie to zajmuje pięć.

I to tyle

pozdrawiam

#12
Matryca niczego nie gwarantuje,bo nie wiadomo co mierzy,sprawdza sie w typowych sytuacjach ale wyklucza wlasciwie udzial fotografujacego w doborze ekspozycji.Z tym ze we wszystkich sytuacjach typowych selektywny da identyczne wyniki co matryca i centralnie wazony,natomiast w nietypowych trzeba sie nim nakombinowac,on obejmuje za duzy obszar zeby mozna bylo cokolwiek skadrowac i od reki zmierzyc.Nie ma mowy zebys tym precyzyjnie zmierzyl swiatlo na przyklad na twarz,swietlna plame i tak dalej.Oczywiscie mozna radzic sobie mierzac zoomem z dluzszego konca, stosujac korekcje ,zmierzyc swiatlo mozna wszystkim jesli wie sie jak,ale to jest po czesci zgadywanka i do pewnych dziedzin fotografii zupelnie sie nie nadaje.Ja jezeli robie slajdy,a warunki sa trudne,stosuje multispota i mam pewnosc ze byc moze zdjatko tematycznie bedzie badziewne,ale technicznie bez zarzutu ;)Zreszta w wypadku Eosa 33 Canon nazywajac pomiar obejmujacy 10 procent kadru pomiarem selektywnym,zdrowo juz przesadzil ;)

#13
Rafał... też fajny z Ciebie gość, ale za chwilę pomyślę, że Ty i Macx15 to ta sama osoba :D

Nie wiem jak się robi komentarze, ale napisałeś:

Lub znaczy ,że gdy chcę użyć pomiaru selektywnego to albo wciskam blokadę albo wchodzę w tryb manualny.

No dokładnie tak !! Brawo :) Bo na innych programach to nie działa, wiec jak chcesz mieć ten tryb pomiaru musisz skorzystać z opcji M lub przyciskać * do blokowania ekspozycji.

Nie zgadzam sie bo ja też mogę wszystko opisac w jednym pkt, ale nie o to chodzi. W 33 włączasz od razu z wistu tryb skupiony i możesz sobie ustawić tryb Av lub Tv, by zafiksować jeden parametr, czego w 3000N nie zrobisz.

W 3000N wyglądałoby to tak:
1. Bierzesz aparat i kierujesz w stronę ciemnego drzewa, blok. eksp.
2. Aparat pokazuje f-5,6; t- 1/125
3. Bierzesz aparat i kierujesz w strronę jasnej ławki, blok. eksp.
4. Aparat pokazuje f-8; t-1/350
5. Wyciągasz kartkę papieru by przemyśleć zaistniałą sytuację
6. myślisz
7. Eureka.... po przemyśleniach dajesz f-5,6; t-1/350


Podobnie w trybie M.

Teraz lepiej ??? :)


K

#14
A tak jeszcze na marginesie, czepiając sie "i" koniunkcji oraz "lub" alternatywy, to kto Ci broni korzystac z trybu M i jednocześni zablokowac ekspozycję ?? :D

K

#15
Kleofas polecam instrukcję obsługi do 3000 bo teraz już jestem pewien ,że opowiadasz bajki.
W 3000 pomiaru selektywnego możesz użyć w następujących trybach:

P, Tv, Av, A-Deep i M.

Czyli mogę dokonać pomiaru selektywnego w trybie Av tak jak Ty i zmieniać będzie mi się tylko czas przy stałej przysłonie. Czyli efekt będzie taki jak u Ciebie prawda ????
Tylko proszę Cię nie mów ,że dalej nie rozumiesz bo jest to proste jak budowa cepa.

narazie

#16
No najgorsze to to, że sprzedałem swojego 3000N, ale w instrukcji jest taka tabelka trybów pomiaru światła i dam sobie głowe uciąć, że skupiony w małym polu jest tylko w trybie M i w przypadku blokady ekspozycji.

I nie gadam bajek !!!!!!!!!! :)


K

#17
No i Rafał, mylisz się. Moż eto błąd w nazwie, ale chodzi mi o pomiar punktowy, czy tez skupiony w małym polu (10%). Jak go zwał, tak go zwał.

Podaje za www.foto.pl frag,ment recenzji/testu 3000N:

W Canonie EOS 3000N jest znacznie lepiej gdyż oprócz matrycowego dysponuje on także pomiarem centralnie ważonym, włączającym się automatycznie w ręcznym trybie doboru parametrów naświetlania, oraz pomiarem selektywnym (9.5 % kadru). Tego ostatniego można używać przy każdej automatyce naświetlania, a włącza się go przyciskiem służącym w innych EOSach jako włącznik pamięci pomiaru.


Czyli, jest po mojemu. Uzywasz go dopiero po wcisnięciu * i zablokowaniu parametrów ekspozycji.


cbdo - jak mawiał mój matematyk. :)



K

#18
Kleofas pisze:instrukcji jest taka tabelka trybów pomiaru światła i dam sobie głowe uciąć, że skupiony w małym polu jest tylko w trybie M i w przypadku blokady ekspozycji.

I nie gadam bajek !!!!!!!!!! :)


K
No ja bym głowy nie stawiał bo niestety tak nie jest. Podaj e-mail to służę wersją w pdfie.
Więc co do bajek to jednak je opowiadasz :)

trzym się

#19
No chyba sie mylisz. Pomiar skupiony NIE DZIAŁA w trybach kreatywnych !! Centralnie ważony, owszem, skupiony NIE. Sprawdź tego pdf'a.


K

#20
Kleofas przecież ty nie rozumiesz tego co sam piszesz. Najpierw cytujesz foto:
Kleofas pisze:dysponuje on także pomiarem centralnie ważonym, włączającym się automatycznie w ręcznym trybie doboru parametrów naświetlania, oraz pomiarem selektywnym (9.5 % kadru). Tego ostatniego można używać przy każdej automatyce naświetlania, a włącza się go przyciskiem służącym w innych EOSach jako włącznik pamięci pomiaru.
A potem sam sobie przeczysz.
Kleofas pisze:Pomiar skupiony NIE DZIAŁA w trybach kreatywnych !! Centralnie ważony, owszem, skupiony NIE.
Jak nie potrafisz tego zrozumieć to żyj dalej w niewiedzy. Ja już nie mam siły dłużej ci tego tłuc. Mam tylko nadzieję że swój nowy aparat znasz lepiej niż stary.

cześć
cron