Yashica TL electro X

#1
podziele się z wami opinią po pierwszych paru filmach
zdjęć jeszcze nie ma będą we wtorek to i przy okazji ocenie obiektywy które były używane do ich robienia, a na razie opisze aparat.
aparat produkowany od końca lat '60 do prawdopodobnie połowy '70
było pare wersji które poza tym, że jedne miały mlu a drugie nie chyba się niczym nie różniły, szczegułów nie znam więc opisze tylko mój egzemplarz (oczywiście musiałem trafić na ten bez mlu :mrfire: )
mocowanie m42 :P
całkowicie metalowa :P
jakość wykonania super
czasy 1/1000 - 1 + B
wbudowany światłomierz za którego obsługe gość powinien dostać kulke :ko: - ponieważ aby go włączyć trzeba środkowym palcem prawej ręki wcisnąć przycisk podglądu głębi ostrości, potem jeszcze troche...no i mamy wskazanie :mrgreen:
przycisk znajduje się po prawej stronie obiektywu...pokazują się wtedy strzałki w którą strone nada operować czasem lub przysłoną i jak zgasną to możemy palcem wskazującym prawej ręki nacisnąć spust :mrgreen:
jest to tragiczne szczerze mówiąc...troche już wprawy nabrałem ale gorzej się tego rozwiązać chyba nie da (chyba że z dołu aparatu)
reszta pracuje jak szwajcarski zegarek...mięciutko, cichytko i pewnie...wróży to wiele lat bez problemów (mam nadzieje :wink: ) - mam jeszcze electro 35 i przez 13 lat żadnej usterki...też pancerna...
aparat dla kogoś kto ceni sobie wysoką jakość, niezawodność i dostęp do optyki m42 - tu też trza uważać bo zakupiłem 3 ruskie obiektywy i jeden z nich jest tragiczny...jupiter 3.5/135...musze go oddać bo na głowe dostane - reszta to 2/85 i 3.5/20 i zapowiada się nieźle...ale obiektywy opisze osobno, jeszcze pare dokupie...
brak jakiegokolwiek programu - gdyby chociaż preselekcja przysłony była jak w 35 to by rozwiązało męke z światłomierzem...
do robienia zdjęć na rajdach raczej się nie nadaje :evil: chociaż jutro na jeden jedzie...
bateryjka kodaka 35 pln
gniazdo dla lamp spaleniowych + drugie dla błyskowych i stopka
synchro 1/90
metalowa migawka o magicznej konstrukcji :shock:
jak prezes się zgodzi to podeśle zdjęcia aby można było je obadać...
zadowolony jestem bardzo, jeszcze pare szkieł i do roboty :ok:

#2
witam, to jest mój pierwszy post na tym forum i od razu zapytanie odnośnie aparatu yashica tl, gdzie zakupić baterie do niego?
Dzisiaj udało mi się okazyjnie kupić ten aparat z trzema obiektywami yashica oraz lampą, wszystko w w skórzanej torbie i w idealnym stanie.Fotografią zajmuje się od jakiegoś czasu, ale na razie była to tylko fotografia cyfrowa.Jest to mój pierwszy analog (nie wliczając smieny na komunię:) ) będę miał więc pewnie więcej pytań.

#3
http://camerapedia.wikia.com/wiki/Yashica_TL

piszą że:
Batteries,: according to exact model, two px640(2x1.35V=2.7V), or one PX28(6V) BEWARE!
czyli sprawdź na jaką masz miejsce.

px640:

Obrazek


px28:

Obrazek



nie wiem jak w przypadku tych pierwszych, ale te drugie są dostępne np. w sklepach z podzespołami RTV. możesz ją także zastąpić 4szt LR44, a lepiej SR44, te są dość popularne
cron