wybór

#1
Jestem "Nowy"na tym forum w zwiazku z czym WITAM wszystkich.

Swego czasu dużo fotografowałem, mam starą poczciwą Praktike LTL+Pentacon auto 1,8/50 i Carl Zeiss Jena Sonnar 3,5/135.

Postanowiłem kupić cos nowego ale wybór jest bardzo duży.
A chcę uniknąć takiej sytuacji;
"Reasumując – F70 to byłby całkiem fajny box gdyby nie to, że są dużo lepsze za tą samą lub mniejsza kasę)) Na przykład znacznie solidniejszy F601 z AF ostrzącym nawet w nocy i superintuicyjnym sterowaniem…ja wciąż pluję sobie w brodę, że nie kupiłem tamtego albo nie dołożyłem do pancernika F801… " z postu
http://foto.fotoarts.pl/viewtopic.php?t=1960.

Dlatego proszę o radę .Co byście wybrali za około 6000zł?
Myślałem o Canonie albo Nikonie.

#2
za 6000 mozesz miec prawie wszystko, to kupa kasy :)
nie ma co sie wygupiac z f70, skoropreferujesz nikony f100 to nadal fajne body, nadal gro zwolenników ma f90x, a jesli wolisz zainwestowac w szkła to kup f80 a reszte przepusc na fajne stałki :)

z canonów proponuje eosa 3, albotaniej eosa 30v, plus bateria szkiełdo obu...

chyba tyle w temacie :)

#4
szczerze mówiąc myślałem o aparacie cyfrowym np Canon eos 10 - 20D lub Nikon D70 - 100 ewentualnie Coolpix 8800 albo Sony DSC F 828 sam już nie wiem.
Nie preferuję Nikonów bo nie mam pojęcia czy są lepsze od Canonów.Chodzi mi o to by nie żałować wyboru za jakiś czas .

#6
jesli cyfra to za 6000 nie poszalejesz :( ale da sie, poponuje zastanowic sie nad tym czy potrzebujesz dlsr'a czy wystarczy ci bridge... jesli dslr to jak dla mnie canon 20d lub 10d, tu masz zapozyczone z fotopolis róznice poza tymi dwoma korpusami:

(w nawiasach wartości dla 10D):

matryca: CMOS 8.2 megapiksela (6.3 megapiksela)
rozdzielczość maksymalna: 3504x2336 pikseli (3072x2048)
procesor obrazu: DIGIC II (DIGIC I)
układ AF: 9 punktów w układzie romboidalnym (7 punktów)
zdjęcia seryjne: 5 kl/s do 23 zdjęć (3 kl/s do 9 zdjęć)
mocowanie obiektywów: EF/EF-S (EF)
szybkość migawki: 1/8000 s (1/4000 s)
synchronizacja z lampą: 1/250 s (1/200 s)
efekty obrazu: czerń i biel z filtrami (brak)
zapis RAW+JPEG: dwa pliki RAW i JPEG (jeden plik RAW+JPEG)
szybki start: gotowość w 0,3 s od włączenia (2.5 s)
łącze USB: standard 2.0 (1.1)
druk bezpośredni: PictBridge, DirectPrint (DirectPrint)
zabezpieczenie zdjęć: DVK-E2 (brak)
sterowanie lampą błyskową: E-TTL II (E-TTL)
sterowanie menu: manipulator na tylnej ściance i koło nastaw (koło nastaw)
rozmiar: 144 x 105,5 x 72 mm (149,5 x 107,5 x 75 mm)
waga (z baterią): 770 g (790 g)

z brydg'y :) polecam minolte A2, ja czasem cykam canonem pro1 tez sie da :)

pozdrawiam :)

#7
Przeczytałem na temat minolty A2 http://forum.swiatobrazu.pl/foto/viewto ... 835&sid=16
- same problemy?Z jednej strony polecają, z drugiej narzekają.

Kolega kolec7 napisał; no to może najpierw się zastanów co Ci jest potrzebne: analog czy cyfra, bo w tej kwestii możesz później żałować wyboru....
Dlaczego mam żałować wyboru?Problemy są z cyframi?
Analogowe są lepsze?

Zgłupiałem do końca.

Macie doświadczenie i wiedzę w temacie to mi pomóżcie proszę.
Jaki aparat wybrać? biorąc pod uwagę wszystkie czynniki.

#8
Poprostu trzeba się zastanowić co jest Ci potrzebne i na co wydać pieniądze. Za 6000PLN masz dobre body analogowe, które wystarczy Ci na lata, bo niestety, albo stety w analogu postęp największy już się dokonał w latach '80 i '90 poprzedniego stulecia. Teraz dopracowuje się tylko drobne szczególy. Natomiast cyfra nadal jest w "powijakach" i technika w tej dziedzinie fotografi gna jak szalona. Strata na wartości sprzętu jest olbrzymia, w przeciwieństwie do analogów. Za wymienioną sume kupisz dobrego DSLRa i nic więcej. Na dobre szkło już nie wystarczy, a do analoga kupisz jeszcze coś fajnego.

#9
Narazie myślę o samym aparacie , szkła potem.Nie mam praktycznie nic ze sprzętu , dlatego wybór jest nieograniczony i problematyczny.

#10
to zle myslisz... jak sie odrobine wdrozysz to sie dowiesz ze szkła sa duzo wazniejsze niz korpus, jak nie wiesz nic to kup se brydg'a duzo nie zapłacisz ominie cie problem szkieł, a jak sie poduczysz to juz bedziesz wiedział co chcesz miec... sprzedasz i kupisz cos innego...

tyle ode mnie w tym temacie

#11
Żle mnie zrozumiałeś.Wiem,że optyka jest bardzo ważna jak nie najważniejsza.Dlatego dużą rolę przywiązuję do wyboru systemu
/canon, nikon/bo to decyzja na całe życie.jak dla mnie.

Apropo http://foto.fotoarts.pl/viewtopic.php?t=2378
Sądząc z Twojej wypowiedzi Canon 20d to/cytuje/

jak dla mnie miodzio...

Ja się znam na nawierzchniach drogowych i bez problemu umiem
najlepiej doradzić i naswietlić problem.

#12
i nadal twierdze ze jest fajny ale za 6000 w polsce kupisz se korpus plus ewentualnie zatyczkę :)

... jesli cie stac by podpiąc do 20d szkło klasy 17-40L to smiało, bierz w ciemno... jeszcze ze 2 gigowe karty z serii pro, najlepiej z databankiem :) potem juz tylko 70-200 f2,8 lub f4, flesz ex580, kilka filtrów B+w, fajna torba coby tego nie zgubic, i masz taki mały uniwersalny zestaw, zdecydowanie POLECAM

reasumujac na 20d z rozsadnej klasy optyka masz za mało sosu :)
więc jesli zalezy ci na "robieniu zdjec" a nie "posiadaniu wypasionego sprzetu" to kup cos tanszego z dobra optyką :)

#13
Wielkie dzięki za odpowiedż Rev

O TO Mi CHDZIŁO!

Przecież nie muszę kupić wszystkiego naraz
narazie korpus i jakiś fajny obiektyw na początek, a do lata resztę
dozbieram.

Mam jeszcze ostatnie pytanie uzupełniające
Czy system Nikona nie lepszy ? - słyszałem, że ma lepszą optykę,

Kolega kolec7 napisał; no to może najpierw się zastanów co Ci jest potrzebne: analog czy cyfra, bo w tej kwestii możesz później żałować wyboru....
Dlaczego mam żałować wyboru?Problemy są z cyframi?
Analogowe są lepsze?

Jeszcze raz dzięki za odpowiedż.

#15
Hicks pisze:Z tego co mi wiadomo to Canonowskie L'ki sa The Best
i najdroższe,

Ja miałem kupić nikona a kupiłem canona - przypadek :) ale jestem zadowolony, pewnie gdyby było to nikon powiedziałbym to samo .

Cyfrą dobrze się uczy - mniejsze koszty użytkowania, większe koszty zakupu.

analogiem tańszy przy zakupie, znowu materiały droższe.

Za te pieniądze można sporo zdziałać w tamacie analoga :)

#16
No właśnie !!!! Całkowicie zgodze się z INCUBĄ !!!! Z takimi pieniążkami uderzyłbym zdecydowanie w analoga, ale tylko wtedy gdy choć troche wiesz co jak się robi.... Zdecydowanie do nauki lepsza jest cyfra, ale tylko wtedy gdy umie się wyciągać odpowiednie wnioski i potrafi się uczyć na własnych błędach.

#18
BURN pisze:Cyfrowy czy analogowy kupiłeś?

Dzięki za odpowiedzi
jeśli o mnie chodzi kupiłem analoga, ale cyfrę wcześniej też miałem, przed cyfrą był analog, a przed analogiem było słońce, przed... :wink:
cron