Nikon Speedlight SB-50DX

#1
Nikon Speedlight 50DX to niewielka lampa przystosowana do kompaktowych lustrzanek Nikona z wbudowanym flashem. Nie oznacza to wcale, że nie można jej używać na innych aparatach.

Lampa zapewnia automatyczny dobór siły błysku z następującymi aparatami Nikona: F5, F4, F100, F80, F75, F65, FM3a, D1, D100. Wygląda to w ten sposób, że flash odpala kilka niewidocznych dla oka błysków i na podstawie przeanalizowanych informacji o jasności i odległosci od przedmiotu dobiera parametry niezbędnej siły. System działa dość sprawnie i pozwala na synchronizację z aparatem z prędkością 1/300s w F5 i 1/250s lub 1/60s w pozostałych aparatach. SB-50DX posiada również tryb manualny, jego możliwości są jednak mocno ograniczone gdyż nie ma możliwośći regulacji siły flasha - odpala zawsze z pełną mocą. Atutem trybu manualnego jest możliwość synchronizacji z wybranymi aparatami z prędkością do 1/4000s!

Speedlight 50 DX obsługuje filmy o prędkościach ISO 25-1000. SB-50DX posiada ruchomą głowicę wewnątrz główki. Oznacza to, że flash dostosowywuje się do obiektywu którego używamy przesuwając główkę tak aby strumień światła był bardziej lub mniej skoncentrowany. Obsługiwane są następujące tryby: 50mm, 35mm, 28mm, 24mm, oraz przy użyciu wbudowaneog adaptera szerokokątnego 14mm. Rozwiązanie to pozwala na pracę z minimalnym dystansem od przedmiotu około 30cm.

Lampa ta pozwala nam na jednoczesne korzystanie z wbudowanego w aparat flasha. Specjalnie skonstruowana nóżka daje możliwość pełnego otwarcia wbudowanej lampy, dodatkowo zamontowana na SB-50DX biała osłona spełnia funkcję dyfuzera. Możemy więć oświetlić nasz przedmiot zdyfuzowanym (rozproszonym) światłem z wbudowanego flasha i skorzystać z ruchomej głowicy SB-50DX tak aby strumień światła rzucić na sufit i praktycznie wyeliminować cienie. To ciekawy system i z pewnością wart uwagi.

Dołączony do flasha jest specjalny filtr podczerwieni zakładany bezpośrednio na lampę. Po jego założeniu SB-50DX zamienia się w "pilota" odpalającego inne lampy podłączone do odbiorników podczerwieni. Uwaga , nie należy używać z filmami czułymi na podczerwień gdyż mogą one zarejestrować normalnie niewidoczny błysk.

Podobnie jak SB-80DX, SB-50DX może być odpalany za pomocą błysku z innej lampy, wystarczy przełączyć go na funkcję "slave". Wspaniała funkcja, korzystanie z kilku lamp jest bajecznie proste, bez zbędnych kabli, odbiorników IR itp. Ustawiamy lampy w wybranych miejscach i po włączeniu funkcji slave spokojnie robimy zdjęcie, światło jednej lampy odpali nam pozostałe. Działa nawet funkcja determinacji siły błysku. W trybie slave SB-50DX może pracować jako jednostka automatyczna (determinująca siłę błysku) lub w trybie manualnym (odpalając z pełną mocą). Nikon nie zaleca używania więcej niż 3 lamp gdzyż system determinacji siły błysku może zostać zakłócony. Warto tu zwrócić uwagę, że używanie tej lampy w trybie slave jest nieco utrudnione przez fakt, że z oszczędności baterii flash automatycznie przechodzi w stan czuwania po kilu sekundach i w trybie tym nie zostanie odpalony. Zalecany przez Nikona system to stosowanie SB-80DX jako slave, a SB-50DX do odpalania.

SB-50DX wspomaga AF rzucając na obiekt światło z czerwonej diody. System działa dość skutecznie, istnieje również możliwość jego wyłączenia.

SB-50DX zasilany jest dwiema bateriami litowymi CR123A. Producent twierdzi, że powinny one wystarczyć na około 260 błysków z pełną mocą.

W moim odczuciu brakuje w SB-50DX możliwośći obracania głowicy flasha w poziomie (mamy taką możliwość w pionie). Inżynierowie z Nikona doszli widocznie do wniosku, że mało prawdopodobne jest użycie tej lampy np. do oświetlania parasoli z uwagi na ograniczoną moc lampy. Wszystki funkcje których brakuje SB-50DX dostępne są w większym SB-80DX. Lampa ta posiada regulację głowicy w dwóch poziomach oraz zdecydowanie większą moc. Natomiast przy porównaniu ceny SB-50DX wypada bardzo konkurencyjnie będąć około 2X tańszym od swojego większego brata.

Podsumowująć SB-50DX to bardzo przyzwoita lampa i jak na dedykowanego flasha dość konkurenyjna cenowo.

Obrazek


Dodatkowe info.
http://www.nikon-image.com/eng/speedlights/sb50b.htm
Ostatnio zmieniony czw gru 11, 2003 1:34 pm przez amerigo, łącznie zmieniany 5 razy.

#3
A mnie interesuje co innego czy lampa taq możliwość pracy w automatyce tyrystorowej A to znaczy ze swego czujnika pomiaru światła na regulowanej płynnie przysłonie od np 2,0 ,3,5 ,4 ,5,6 , 8
Ma to ?

#4
:? przetłumacz mi jak dziecku o co chodzi bo jakoś nie kumam. Jak już zrozumię to napiszę - rany skąd taką terminologię można złapać?
Pozdrawiam

#5
O kurde to proste ajk drut ustwiasz lapme na pomiar z własnego czujnika nie z aparatu i na ekranie ciek łokrystalicznym możesz sobie ręcznie dobierać mpoc do przysłony np ustawiasz 2,0 i lampa daje moc do takie jprzesłony jak ustawiałeśw lampie , i pytanie czy ma to a jak ma to jakie sa skoki czy tylko np 5,6 8 i11 czy np 1,4 ,2,0 3,5 4,5 , 5,6 , 8, 11 itp :-))

#6
Emo pisze:O kurde to proste ajk drut ustwiasz lapme na pomiar z własnego czujnika nie z aparatu i na ekranie ciek łokrystalicznym możesz sobie ręcznie dobierać mpoc do przysłony np ustawiasz 2,0 i lampa daje moc do takie jprzesłony jak ustawiałeśw lampie , i pytanie czy ma to a jak ma to jakie sa skoki czy tylko np 5,6 8 i11 czy np 1,4 ,2,0 3,5 4,5 , 5,6 , 8, 11 itp :-))
50DX niestety tego nie ma :cry:
Poza programem wali pełnym błyskiem, atomatyka tyrystorowa dopiero w 80DX niestety.

#8
Emo, za te pieniądze (coś ok. 1100 PLN), stawiasz firmie Nikon zbyt wygórowane wymagania :lol:
Nikon nie jest aż tak wspaniałomyślny dla nas, a już na pewno nie dla nas Polaków.