Nikkor AF-S 300mm f/4D IF-ED

#1
Nikkor AF-S 300mm f/4D IF-ED – 10 elementów w sześciu grupach; średnica filtra 77mm; przesłona zbudowana z 9 elementów; ostrość od 1.45m; wbudowana (wysuwana) osłona przeciwsłoneczna obiektywu; silniczek AF-S.

Zasadniczo to bardzo przyzwoity obiektyw, świetna jakość optyczna nawet z użyciem konwerterów. Wyposażony w silnik AF-S pozwala na szybkie ustawianie ostrości i dodatkowo daje możliwość manualnego ustawienia bez wyłączania AF. Obiektyw posiada przełącznik AF\M / M - wyłączanie AF na obiektywie, co jest zdecydowanie wygodniejsze niż szukanie przełącznika na aparacie. Kolejnym przełącznikiem zamieszczonym na obiektywie jest ogranicznik AF. W celu sprawniejszego nastawiania ostrości obiektyw przeszukuje tylko odległości od 3m do nieskończoności co rzeczywiście poprawia pracę systemu gdyż zasięg AF jest znacznie ograniczony. Wiele osób uważa, że blokada ta powinna być bardziej rozbudowana co dało by jeszcze sprawniejszą pracę.
Obiektyw posiada mocowanie do statywu - wiele osób twierdzi, że powinno być ono bardziej stabilne - mają rację. Jeżeli nie przykręci się go naprawdę mocno należy się spodziewać wibracji po przymocowaniu do statywu.

Zasięg przysłony f4 - f32

Zastanawia nieco średnica filtra - 77mm. Przy długosci 300mm i jasności f4 minimalna średnica powinna wynosić 300/4=75mm. 77mm prosi się więc o problemy na krawędziach. Ja widzę dwie możliwości – albo jasność to f/4 i trzeba uważać na filtry i stosować te w których średnica szkła jest większa niż 75mm, albo jasność jest oszukana i rzeczywista wynosi np f4.5.

Generalnie obiektyw ten jest bardzo ciekawą alternatywą do Nikkora AF-S 300mm f/2.8D IF-ED II. Ciemniejszy o jeden stopień kosztuje o około 4000USD mniej, dodatkowo można zaoszczędzić na filtrach, gdyż zamiast kosztownych szufladkowych można używać normalnych przykręcanych. Zdecydowaną zaletą jest również masa f/4D - 1440g z mocowaniem do statywu i 1300g bez mocowania w porównaniu do 2560g f/2.8D.

Obiektyw dostepny jest w dwóch wersjach kolorystycznych - białej i czarnej.

Obrazek


dodatkowe info.
http://www.nikon-image.com/eng/Nikkor_L ... 0f40a.html

#3
:) dzięki - mam nadzieję, że jakieś efekty niedługo wyjdą to będziesz mógł mi zdjęć pogratulować - tak bym wolał w sumie.