Nikkor AF 50mm f/1.8D

#1
AF Nikkor 50mm f/1.8D. 6 elementów w 5 grupach. Rozmiar filtra 52mm masa 155g.
Zasięg przesłony f/1.8 - f/22.

To tani, jasny, bardzo dobry obiektyw.

Największą zaletą tego obiektywu jest najprawdopodobniej jasność f/1.8. Do innych doliczyć należy bardzo dobrą jakość obrazu - prawie bez zniekształceń nawet na pełnej dziurze.

Obiektyw bardzo dobrze oddaje kolory i kontrasty. Obraz wolny jest od flar i duszków prawie zawsze. Robiłem wschody słońca i próby przy słońcu z góry - nigdy żadnych problemów nie było. Nie mogłem tego powiedzieć o zoomach których używałem w tym zakresie ogniskowych.

Jeżeli ma się do dyspozycji coś szerokokątnego to warto pozbyć się zooma typu 28-80 i zastąpić go 50mm. Kombinacja (przyzwoity) szeroki kąt (np. AF Nikkor 18-35mm lub AF-S Nikkor 17-35mm lub oczywiście stałoogniskowy) i stałoogniskowy 50mm da nam nieporównywalnie lepszą jakość obrazu niż typowy 28-80 chyba, że stać was na obiektyw typu AF-S Nikkor 28-70mm f/2.8D IF-ED - tam raczej narzekać nie ma na co (chyba że masę - 935g). Wydaje mi się, że zasięg 28-80 itp jest stosunkowo niepraktyczny - ani to bardzo szerokie ani długie. Być może ktoś fotografujący np. portrety myśli inaczej ale w moim przypadku to zbędny ciężar w plecaku.

Myślę, że warto mieć ten obiektyw z następującego powodu – świetna jakość przy bardzo przyzwoitej cenie.

Nie dorównuje on obiektywowi AF Nikkor 50mm f/1.4D - porównywałem zdjęcia i zaletą f/1.4D jest nie tylko jasność. Różnicę widać było gołym okiem, ale f/1.8 jest o ponad połowę tańszy. W moim wypadku jakość jaką daje wystarcza i gorąco polecam ten obiektyw każdemu użytkownikowi systemu Nikon. Jeżeli używasz innego systemu to jasne 50-tki najprawdopodobniej możesz dostać i polecam gorąco. To zazwyczaj przyzwoite niedrogie szkła dające niezłe możliwości fotograficzne.

Obrazek


strona producenta
http://www.nikon-image.com/eng/Nikkor_L ... 50f18a.htm

#2
wielkie dzieki bracie :D
takiego materialu szukalem :)
tyko czekam na jakas okazyjna 1.8D, bez D mozna dostac za 350 zl, ale chyba poczekam i doloze, czy slusznie?
pozdrawiam

#3
Zalży jakiego aparatu używasz - jeśli masz coś z pomiarem światła 3D np. F65, F70, F80, F100 itp to bez D nie będzie działać. Dodatkowo polecam D bo to odnowiona wersja. Nikon twierdzi, że pokryli szkła super hiper powłokami i dlatego nie ma flar i duszków. I faktycznie anty odblask działa super - jak napisałem wyżej - próbowałem w różnych warunkach i nie było problemu. Polecam Ci go jak najbardziej - nie wiem jak w Polsce ale a Australii kosztuje on jakieś A$300 czyli około 800zł. Używany można kupić w dobrym stanie za A$150 - szukaj okazji - powinno się coś trafić.

#6
świetny obiektyw robie nim zdjęcia od prawie roku mam wersję af D
lecz używam nikona fm2 i nie wykorzystuje automatyki tego szkła.
bardzo ostry i kontrastowy polecam jako że jest stosunkowo tani.
Ma on jeszcze jedną fajną zaletę ,przy zastosowaniu pierścieni pośrednich jest dobry do zdjęć makro

#7
jakis czas temu zakupilam portretowke 50mm f1.4D, jest bardzo jasny, szybki, ale jak na moje oko nie odpowiada mi to co tworzy, za bardzo koncentruje sie na tle (jesli wiecie o co mi chodzi) swietnie jednak pasuje do zdiec architektury czy nawet portretow ale w kolorach czarno-bialych :P
do kolorowych zdiec na pewno nie bede go uzywac, za to zakochana jestem w 85mm f1.4D, no doslownie miodzio :P

#8
Hej Agnes, jeśli masz czas to napisz jakiś opis tego 85mm, zastanawiam się nad jakimś szkłem może 105mm, a może właśnie 85mm.

#10
amerigo pisze:Hej Agnes, jeśli masz czas to napisz jakiś opis tego 85mm, zastanawiam się nad jakimś szkłem może 105mm, a może właśnie 85mm.
sprawdz priva :P
cron