Just hangin' around

#1
Witam,

Nie udzielalem sie co prawda dotychczas za nadto na forum, ale staram sie je sledzic od czasu do czasu. Wciaz szlifuje jeszcze sama technike wiec nie wrzucam tu swoich zdjec. Ale poniewaz widze, ze makro stalo sie tu ostatnio popularnym tematem i dzial zmienil nazwe na foto-szkolka, to i ja podziele sie jedna z moich szkolnych klatek, a co mi tam...

Pozdrawiam,
Kuba
Załączniki
just_hangin_around_.jpg
just_hangin_around_.jpg (137.78 KiB) Przejrzano 13781 razy

#2
:shock: a to ładnie tak podglądać?... :D
Jak dobrze widzę to na górze jest "ona" i przytrzymuje "go" swoim odwłokiem (tak to się chyba nazywa), tymczasem "on" robi swoje ..
Silna babka :wink:
Tak na serio.. podobają mi się kolory, to co ma być wyraźne to jest.

#6
hmmm galeria?! tak od razu? prawie bez komentarzy... czy to nie jakas pomylka?

Spodziewalem sie raczej konstruktywnej krytyki, np. wspomniany lisc na dole. Albo ze nie gada, czy cos :wink:

Co do braku detali to cos sie to wszystko rozmazuje z lekka przy zmniejszaniu, niezaleznie od uzytego oprogramowania. (ogladajac oryginalny plik odpowiednio pomniejszony na monitorze wyglada on duzo lepiej niz ten ze zmniejszona rozdzielczoscia ogladany w skali 1:1).


Czy jest cos na co trzeba zwrocic uwage zmniejszajac zdjecie, zeby dobrze wygladalo?
Czy wyostrzacie swoje zdjecia po raz drugi po zmniejszeniu, czy moze lepiej zrobic wszystko ze zmniejszeniem wlacznie i dopiero ostrzyc? Czy moze jest jakis specyficzny program ktory zmniejszy jpga nie rozmazujac go?

#7
storm pisze:PP a jaki detal wiecej chcialbys zobaczyc?
A jakie rzeczy ogladamy na fotkach macro? Detale. Fakture pancerzykow, ksztalty, wloski. Nie ma tego choc na sile na drugim juz monitorze to ogladam. Zadnej glebi nie widze - kraglosci ksztaltow itp.
Storm, z calym szacunkiem, ale ogladales ostatnio jakies robale zrobione w macro? Wejdz na plfoto albo inne tego typu miejsce gdzie duzo jest i popatrz. Sluze przykladami jesli nie podolasz albo nadal nie czujesz o czym pisze.
To naprawde fajny kadr, ale naprawde kiepsko z jakoscia. Nie srednio. Kiepsko bo ludziska pospolite muchy lepiej fotografuja (mi sie nawet w locie ostrzejsze udalo zrobic i sa na tym forum jak sie dokopiesz).
Sorry Jakub23, to naprawde tylko moja subiektywna opinia oparta li tylko na porownaniu ze srednia spotykana przeze mnie jakoscia zdjec macro i moimi wlasnymi choc cienki jestem.
Mam nieodparte wrazenie, ze to poruszone bylo a potem podostrzone programowo.

#8
PP gdyby było podostrzone, to z pewnością ujżałbyś to na tle:)
On sam napisał że doostrzał to, ale chyba nie przesadnie? Pancerzyki są jak napisałeś nie zbyt widoczne, ale możliwe też że to przez taką kompresje nabiera troszkę rozmycia, ale prawdą jest że korpusy nie są tak ostre i detaliczne jak wydawało by się skrzydła;)

Jakubie - Jak to pomniejszałeś? Ja Ci polecam ten program:
http://webscripts.softpedia.com/scriptD ... 11975.html

Pamiętaj o podniesieniu na suwaku jakości JPEG na około 95-100 % (w zależności od oryginalnego rozmiaru zdjęcia).

My nie wyostrzamy zdjęć:) My robimy zdjęcia ostre po porostu, i takie wyciągamy z korpusu:D A jeśli jest nie ostre, to wywalamy:D

Podejrzewam iż zdjęcie znalazło się w galerii ze względu na wyjątkowy raczej, moment w którym uchwyciłeś klatkę, a i zachowałeś głębie ostrości mniej więcej na miejscu:)
Pozdrawiam.

#9
PP zadnej glebi nie widac bo i zadnej glebi tam nie ma. Zdjecie zrobilem prostopadle dlatego wyglada plasko i tak ma byc, dzieki temu obie wazki sa na nim w calosci i do tego wyrazne w calej swojej rozciaglosci. Zeby oddac detale trzeba uzyc wiekszej skali odwzorowania, co sprawdzilem empirycznie, ale wtedy na zdjeciu miesci sie jedynie przod jednej wazki.

Zdjecie uznalem za ciekawe nie ze wzgledu na faktury pancerzykow i wloski jak na tysiacach innych zdjec makro (ktorych sam rowniez mam troche), a ze wzgledu na specyficzny dowcip jaki mozna z niego wyczytac... :)

#11
Jakub23, Przyznalem, ze kadr jest bomba, inni tez na to wskazuja.
Mowie tylko, ze to ponizej sredniej jakosc jak na macro, po ktorej to odmianie fotografii spodziewalbym sie wysokiego poziomu detali z definicji. Chciales konstruktwnej krytyki to ja masz.
Skoro macro Ci nie obce, to pozwol, ze nie bede sie rozpisywal bezsensownie co by zrobic aby bylo ostro.

#12
Czegoś tu nie rozumiem....
Jakub23 pisze:Czy moze jest jakis specyficzny program ktory zmniejszy jpga nie rozmazujac go?
Podałem mu program, który został mi polecony przez doświadczonego fotografa, a ja sam używam tego programu i jest w/g mnie bardzo dobry.

Rozumiem że ktoś z Moderatorów chciał bardzo naświetlić moje dwie literówki w kilku zdaniowym poście?
Zacytuj proszę inne posty, a zobaczysz że ja mam podkreślone jedno słowo w całym poście, a dla przykładu jedno zdanie Jakuba które cytuję, ma 3 słowa...
Wiec o co chodzi??????????
Nie wspomnę o częstym błędnym pisaniu mojego Loginu....

#13
PP:
Nie mam nic przeciwko krytyce, a wrecz jej oczekuje. Szanuje Twoje zdanie PP i rzeczywiscie jakosc detali jest ponizej sredniej jezeli chodzi o standardy makro. Chcialem jedynie zwrocic Twoja uwage na to, ze nie o detale w tym zdjeciu chodzi i jednoczesnie chcac odwzorowac te detale lepiej, usmiercilbym konwencje tego zdjecia, bo by sie te owady po prostu nie zmiescily razem w kadrze.

#14
W kwestii przygotowania zdjęć do publikacji w Internecie sporo rozjaśnił mi TEN artykuł. Jest tam również o przygotowaniu zdjęć dla foto labów. Doświadczeni pewnie to wszystko już wiedzą, ale początkującym może się przyda.

#16
W kwestii przygotowania zdjęć do publikacji w Internecie sporo rozjaśnił mi TEN artykuł.
Hmmm czyli wyszlo na to, ze na koniec i tak trzeba wyostrzyc by "zniwelowac zmiękczenie powstające w wyniku interpolacji". Dzieki :)

a co do przygotowania zdjec do labow to zdaje sie ze to troche bardziej skomplikowane - gdzies widzialem o wiele obszerniejszy artykul traktujacy rowniez o kalibracji monitora i dostosowaniu kolorow do przestrzeni barwnej konkretnej maszyny uzywanej przez dany fotolab, jak znajde to kiedys wkleje na forum (o ile juz tu tego nie ma).

Pozdrawiam,
J.