I warsztaty aktu - zamek w Pułtusku

#1
I warsztaty aktu – zamek w Pułtusku ‘07


Cele:

Impreza ma na celu konsolidację i integrację środowisk twórczych przy wspólnym fotografowaniu najtrudniejszego tematu fotograficznego, jakim jest akt.

Od zawsze, odkąd istnieje fotografia, istnieli również fotografowie, którzy cały swój talent i artyzm poświęcali szczególnemu jej rodzajowi, jakim jest fotografia aktu. Sięgając po ten temat, z pewnością kierowali się poczuciem, że dotykają tematu tabu, ze zrozumiałych względów budzącego nie tylko różne komentarze i reakcje oglądających, ale zwykłą, erotyczną ciekawość. Akt nie był niczym nowym nawet dla pierwszych fotografujących – byli to często malarze, w których warsztacie było malowanie aktu. Dlatego już tak wcześnie powstały fotografie aktu. Erotyczny strona fotografii rozpoczęła się od możliwości podpatrywania. Często w pogoni za sensacją zapominamy, że pośrodku, między fotografem a odbiorcą jest po prostu naga kobieta, traktowana najczęściej przez obie strony jak przedmiot pożądania, nie zaś jak podmiot poznawania.

Fotografia aktu w Polsce ma wielkie tradycje. W pamięci wielu fotografów pozostają kultowe plenery fotografii aktu na zamku Książ, czy zamku w Uniejowie. W trakcie tych plenerów powstało wiele doskonałych zdjęć, wiele wystaw, których efektem były niezliczone nagrody na festiwalach i konkursach w Polsce i zagranicą. Obecny plener ma zamiar kontynuować tradycje plenerów aktu w Polsce.

Dla kogo?

Plener aktu dostępny jest dla każdego fotografa w wieku powyżej 18 lat.
Warunkiem jest przedstawianie minimalnego dorobku twórczego w dziedzinie fotografii ale rowniez kierowany jest do studentow innych kierunkow plastycznych.
Plener jest odpłatny. W ramach opłaty każdy uczestnik ma zagwarantowane: noclegi, pełne wyżywienie, udział w warsztatach, materiały promocyjne, udział w wystawie.

Gdzie?

Plener aktu odbędzie się na zamku w Pułtusku.
Pułtusk, poczynając od XIII wieku nękały ciągłe najazdy Litwinów, Jaćwingów, plemion pruskich. Miasto i Zamek najbardziej ucierpiały podczas najazdu szwedzkiego. Za każdym razem nieujarzmione miasto odradzało się ze zniszczeń, by dziś cieszyć turystów widokiem przepięknych zabytków oraz niezwykłą, unikalną przyrodą. Tropiciel śladów przeszłości znajdzie tu najdłuższy rynek w Europie, piękną XV-wieczną Kolegiatę z renesansowymi freskami na sklepieniu, dom, w którym Napoleon spędził 6 dni po bitwie pod Pułtuskiem, gotycką wieżę ratuszową z 1405 r., zabytkowe kościoły, fragmenty murów obronnych. Najciekawszym miejscem w Pułtusku jest Zamek usytuowany na wzgórzu nad brzegiem Narwi. Na wzgórze zamkowe prowadzi brukowany trakt przez most gotycki wiodący do głównej bramy Zamku, strzeżonej przez dwie baszty. Zamek został odbudowany w stylu renesansowym i uroczyście otwarty po odbudowie w 1989 r. Nazwa "Dom Polonii" sprawia, iż dzisiaj w murach Zamku panuje prawdziwa atmosfera otwartego polskiego domu, który z tą samą serdecznością wita gości polonijnych jak i wszystkich, którzy chcą tu zawitać. W Domu Polonii w Pułtusku wszystko jest po polsku. Panuje tu polska gościnność, polskie obyczaje, polski strój, a przede wszystkim polska kuchnia. Zamek to również dobrej klasy hotel. W Domu Polonii, do dyspozycji Gości, jest 277 miejsc noclegowych, ośrodek odnowy biologicznej, duży parking strzeżony.

Pułtusk jest idealnym miejscem ze względu na łatwy dojazd, położony jest zaledwie 40 kilometrów od warszawy. Mimo to odnajdziemy w nim cisze, spokój i dzika przyrodę i naprawdę kameralny nastrój.


Na terenie zamku do dyspozycji fotografujących będzie wiele sal z zabytkowym wystrojem, średniowieczne mury zamkowe, dziedziniec, zamek kasztel, zaimprowizowane studio czy choćby gondole drewniane do fotografii plenerowej. www.dompolonii.pultusk.pl

Impreza:

Oczywiście podstawowym zadaniem uczestników będzie fotografowanie. Na fotografów będą czekać profesjonalne modelki. Zorganizowane będą trzy miejsca do fotografowania: wnętrze zamkowe, studio oświetleniowe i plener. Oprócz zajęć plenerowych dla uczestników przygotowane będą warsztaty na temat oświetlenia błyskowego przygotowane przez firmę Hensel, warsztaty na temat cyfrowej rejestracji obrazu, edycji i druku przygotowane przez firmy sony i epson, a także warsztaty z dziedziny stylizacji i makeup’u. Natomiast Marek Poźniak wygłosi wykład na temat historii fotografii aktu na świecie i na terenach Polski. Dom Polonii w Pułtusku to także galeria.
Wybrane prace zostaną pokazane pod koniec roku na wystawie w Berlinie.

Koszty: do kalkulacji ( zależne od ilości chętnych )

Organizator:
Jacek Bonecki
Marek Poźniak

#4
Spodziewam się, że koszta będą nie małe... Za dużo ludzi do opłacenia i ekskluzywny obiekt.
Ale za to ewentualny udział w wystawie w Berlinie, kuszący... :wink:

Reflektuje ktoś... :?:

#9
Sa juz konkretniejsze szacunki kosztowe?

Beda ograniczenia co do ilosci osob? Rozumiem, ze warsztaty sa ukierunkowane na praktyczne zajecia fotografii, a w takim wypadku jest to wazna kwestia.

Wstepnie jestem zainteresowany, ale chcialbym znac wiecej szczegolow :)

#10
Wiem, że to kilka lat temu. Ale udała się organizacja tych warsztatów? Będzie jakaś powtórka albo może już była?
cron