#2
raczej bym conajmniej 1GB ramu walił niż mocny procek. aczkolwiek ciekawa rzecz, że te same laptopiaki w wersjach 512MB a 1GB potrafią się sporo różnić ceną, a teraz 1GB ram'u do lapa kosztuje firmówka jakieś 350zł brutto - więc jeśli znajdziesz jakiegoś z 512MB w jednej kości i dwoma slotami, to po przypływie gotówki możesz sobie zrobić niezły wypas mając 1,5 GB ramu.

a matryce? tu akurat moim zdaniem różnice są niewielkie i raczej polecałbym zwrócić uwagę na kartę graficzną - żeby to był jakiś przyzwoity chipset, najlepiej z własną pamięcią ram (a nie 'wypożyczną' z głównej)

a ile masz na to przeznaczonych funduszy?

#6
a matryce? tu akurat moim zdaniem różnice są niewielkie i raczej polecałbym zwrócić uwagę na kartę graficzną - żeby to był jakiś przyzwoity chipset, najlepiej z własną pamięcią ram (a nie 'wypożyczną' z głównej)
a po czym to sie poznaje skad bierze pamiec? gdzie mozna znalezc cos takiego w parametrach karty graficznej?

#7
macbook ale tylko w wersji pro, bo normalny to raczej nie poszalejesz, a wykonanie tez jakoś nie zachwyca.... a co do pamięci kart graficznych to nvidia określa to HyperMemory a ati już nie pamiętam, ale jak ma własną to piszą to wielkimi literami.

#8
marcindrozdowski pisze:
a matryce? tu akurat moim zdaniem różnice są niewielkie i raczej polecałbym zwrócić uwagę na kartę graficzną - żeby to był jakiś przyzwoity chipset, najlepiej z własną pamięcią ram (a nie 'wypożyczną' z głównej)
a po czym to sie poznaje skad bierze pamiec? gdzie mozna znalezc cos takiego w parametrach karty graficznej?
Więc przeważnie najtańsze modele maja karty graficzne korzystające z ramu typu intel Graphics Media Accelerator (GMA) 950 sa to karty wystarczające do pracy ale można zapomnieć o grach lub innych poważnych pracach z grafika 3d.

modele droższe mają już karty graficzne "pełne" z realnym wsparciem dla DirectX 9/10 np "nVidia GeForce Go 7300 "ATI Mobility Radeon X1600" czy jak modele profesjonalne "nVidia Quadro FX 1500M"

z mojej strony mogę doradzić ci kupuj tylko z Intel Core 2 Duo

#10
saygon pisze:macbook ale tylko w wersji pro, bo normalny to raczej nie poszalejesz, a wykonanie tez jakoś nie zachwyca.... a co do pamięci kart graficznych to nvidia określa to HyperMemory a ati już nie pamiętam, ale jak ma własną to piszą to wielkimi literami.
To nie wiem, jakiego tego MacBooka miales, bo we wszystkim, jakie widzialem (lacznie z moim) wykonanie jest bez zarzutu.

Ogolnie sprawa jest taka, ze za PCta z podobnymi parametrami dobrej klasy trzeba polozyc 5, 5,5 tysiaca. Za MacBook'a Pro 8 (mowa oczywiscie o 15 calach). Osobiscie uwazam, ze warto dolozyc kase. System pracuje rewelacyjnie, nie ma zwieszek, wirusuow itp shitu. Poza tym aplikacje typowo graficzne i fotograficzne chodza w srodowisku Apple wyraznie szybciej. Cale zycie korzystalem z PC, ale teraz wiem, ze nie przesiadlbym sie na niego z powrotem. Uzytecznosc Macintosha jest naprawde duzo lepsza w porownaniu do Widowsa. Przynajmniej XP.

#11
o ile się nie mylę, to mac to jednak inna architektura, RISC ma obcięty zasób rozkazów procesora, co okazało się dużo wydajniejsze niż CISC gdzie setki rozkazów powodują bajzel w operacjach (w dużym stopniu niestety przez bałaganiarstwo i lenistwo programistów). a powerpc ma nadto superskalarność (kilka operacji można wykonać w jednym cyklu procesora), wszystko to w połączeniu sprawia, że na zwykłym PC do odpalenia quake3 potrzeba co najmniej 300 MHz procka, a na MAC'u w zupełności wystarcza 120 MHz (wiem, bo widziałem na własne oczy i nawet grałem)

MAC rulez

#13
ryciek pisze:
saygon pisze:macbook ale tylko w wersji pro, bo normalny to raczej nie poszalejesz, a wykonanie tez jakoś nie zachwyca.... a co do pamięci kart graficznych to nvidia określa to HyperMemory a ati już nie pamiętam, ale jak ma własną to piszą to wielkimi literami.
To nie wiem, jakiego tego MacBooka miales, bo we wszystkim, jakie widzialem (lacznie z moim) wykonanie jest bez zarzutu.

Ogolnie sprawa jest taka, ze za PCta z podobnymi parametrami dobrej klasy trzeba polozyc 5, 5,5 tysiaca. Za MacBook'a Pro 8 (mowa oczywiscie o 15 calach). Osobiscie uwazam, ze warto dolozyc kase. System pracuje rewelacyjnie, nie ma zwieszek, wirusuow itp shitu. Poza tym aplikacje typowo graficzne i fotograficzne chodza w srodowisku Apple wyraznie szybciej. Cale zycie korzystalem z PC, ale teraz wiem, ze nie przesiadlbym sie na niego z powrotem. Uzytecznosc Macintosha jest naprawde duzo lepsza w porownaniu do Widowsa. Przynajmniej XP.
zalezy o czego porownujesz ja porownuje do ibm ktoremu równa pokrywa nie wgina sie nawet na mm, a u maca.. nacśniesz palcem i sie wgina....

#14
/\fakt
mimo wszystko też polecam MB - jest bardzo dobry do mobilnej pracy (mały lekki)

co do wydajności pociągnie wszystko tylko najlepiej wladowc 2GB RAM

ps
mój pierwszy post na tym forum
Witam wszystkich serdecznie!

#15
no właśnie tez ostatnim czasem zastanawiam sie nad kupnem jakiegoś laptoka :P
co myślicie o czymś takim:

1. Apple MacBook 2.0GHz Intel Core 2 Duo 2GB RAM

* 2.0 GHz Intel Core 2 Duo processor with 4 MB shared L2 Cache
* Memory 2 GB RAM
* Hard Drive 80GB Serial ATA @ 5400 rpm
* 6x SuperDrive (DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW)
* Built-in 10/100/1000BASE-T (Gigabit); built-in 54 Mbps AirPort Extreme (802.11g); built-in Bluetooth 2.0+EDR
* 13.3-inch (diagonal) glossy TFT widescreen display, 1280 x 800 resolution
* One FireWire 400, two USB 2.0 ports, Mini-DVI port with support for DVI, VGA, S-video, and composite video output (requires adapters, sold separately)
* Apple Remote
* Marware Sportfolio 13" MacBook Case Black
link do aukcji http://cgi.ebay.com/Apple-MacBook-2-0GH ... dZViewItem

#16
jak juz pisalem polecam,
dzialam na macbooku CD 1.8 Ghz 1,2 GB ram od 6 mies, ostro meczony w trasie (glownie grafika/foto, troche video) Jak do tej pory (odpukać) działa pięknie.