Panoramy sferyczne

#1
Witam,

Od dwóch dni jestem posiadaczem nikona D80 + Sigma 10-20mm, to mój pierwszy w życiu zestaw, nigdy wcześniej nie fotografowałem. Jednak od lat zajmuje się grafiką, więc wchłonięcie informacji na temat fotografii przyszło mi łatwo.

Przejdę do rzeczy. Sprzęt kupiłem z myślą o pstrykaniu i składaniu panoram sferycznych, a następnie wyświetlaniu tego za pomocą pluginów (np. DevalVR). Sprzedawca doradził mi tą Sigmę, jednak dowiedziałem się, że panoramy sferyczne duuuużo łatwiej strzela się za pomocą obiektywów FishEye.

Aktualnie, aby zrobić dobrą panoramę muszę strzelić minimum 16-18 zdjęć (zenith, nadir, 4zdjęcia 45st+, 4 zdjęcia 45st- oraz 8 zdjęć na 0st). Mając obiektyw typu fisheye, podobno potrzebuję od 4 do 6 zdjęć (np. komplet 4 stron świata + zenith i nadir).

Pomimo, że jestem jak to nazywacie "przedszkolakiem fotograficznym", wykonałem już swoją pierwszą panoramę sferyczną, kąty 360x180, wyszła świetnie, jednak było przy niej dużo składania w Huginie.

A teraz pytania.

Jaki dobry i tani head polecacie do tego zestawu z myślą o panoramach sferycznych? Czy musi to być Nodal Ninja, czy sa jakieś równie dobre, a tańsze zamienniki?

Moglibyście mi polecić dobry fisheye do tego typu zdjęć? Powinienem inwestować w sławnego Nikkora 10,5, czy Sigmę 8, a może coś innego, tańszego a równie dobrego?

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam!

#2
A ja zawsze myślałem, że do wykonywania jakichkolwiek panoram
najlepszy jest standard około 50mm ogniskowej, ze względu na
najmniejsze dystorsje. Fisheye'a zawsze dyskwalifikowała olbrzymia
dystorsja i problem jak to zlikwidować podczas składania panoramy.
Zresztą są fajne głowice do panoram sferycznych,
które zmniejszają błędy i problemy samego fotografowania.
A tak w ogóle, to pokaż coś ze swoich prac :!:
Pozdrawiam. :-)

#3
Jako, że robię zdjęcia od 2 dni, praca jest tylko jedna :). Musiałem opanować aparat i oprogramowanie do składania, które nie jest automatyczne. Wiem, że i tak mi to do końca nie wyszło.

Tutaj jest moja pierwsza złożona panorama sferyczna:

http://wokol2.kei.pl/wilusz/panorama1/

Jest w niej jeden błąd, ponieważ zapomniałem zrobić nadiru i zenithu, co w trakcie składania zaowocowało niepotrzebnym cieniem po statywie. Do odtwarzania potrzebny jest malutki plugin DevalVR dostepny na stronie www.devalvr.com.

Całość została zmniejszona do około 4mb, w oryginalnej wielkości (ponad 10mb) prezentuje się lepiej (można robić większy zoom bez straty jakości oraz jest bardziej wyostrzona).

Dystorsje z tego co wiem można różnymi programami załagodzić. A z tego co widzę, to przy tworzeniu panoram sferycznych dystorsje nie przeszkadzają tak bardzo.

Tutaj jest link do panoramki sferycznej strzelonej na fisheye'u: http://www.panoguide.com/gallery/194/vi ... 280&h=1000. Obraz jest rozpikselowany, to pomniejszona wersja tej panoramki. Z tego co widzę, 90% dobrych panoram na panoguide.com jest tworzonych na rybich oczkach :)
cron