Ile za...

#1
Witam mam do zrobienia reportaz. Od dzis do konca kwietnia. Zdjecia wielkiej budowy (postepu, troche propagandy), portrety "vipow" itd itp. Zdjecia raz w tygodniu przez caly okres. Czy ktos moze orientuje sie ile mozna za cos takiego wziac ?

#4
a to już zależy jakie to maja być foty i jak się osobiscie cenisz, bo jeśli takie co se sami mogą zrobić małpa - tylko nikomu się nie chce to 200-400 za godzinny spacerek po budowie styknie chyba, ale jeśli masz się tam spinać po kilka godzin, szukać kadrów, żonglować sprzętem, łapać momenty i cholera wie co jeszcze to raczej dniówkę bym liczył od 1000 w gore...

POZDRO

ps. inna sprawa ze taki glejt na budowę od właściciela to okazja do super fot z miejsc normalnie śmiertelnikom niedostępnych, typu dźwigi, etc... można poszaleć zrobić naprawdę fajny ambitny materiał, który potem zawiśnie na ścianach w nowo powstałym budynku...

#5
Rev pisze:można poszaleć zrobić naprawdę fajny ambitny materiał, który potem zawiśnie na ścianach w nowo powstałym budynku...
.......i w tym właśnie upatrywałbym kasy.......

Zresztą takie foty dokumentujace przemiany środowiskowo/krajobrazowe
są w cenie, nietylko jako "wystawka" w samym obiekcie.....

Pozdrawiam. :-)

#6
dzieki za porade. ustalilem cene... przeszlo. ale mam teraz pytanie co z prawami autorskimi. moi klienci zycza sobie by prawa przeniesc na nich, co sie wiaze z tym, ze ja nie bede mogl ich nigdzie wykorzystac (zaprezentowac). jak ma sie do tego cena za usluge. czy ona juz zawiera przeniesienie praw, czy sa to jakeis dodatkowe koszty ?

#8
chodzi o przeniesienie praw autorskich majątkowych, prawa autorskie są niezbywalne, jesteś twórca, możesz mieć te prace w portfolio i pokazywać, ale nie możesz na nich zarabiać bo sprzedajesz prawa majątkowe, to wszystko zazwyczaj ujęte jest w umowie o dzieło etc. reasumując niema z tym żadnych kosztów związanych, tylko jest to cześć pisemna umowy.
Możesz sie oczywiście nie zgodzić, są też rozwiązania typu sprzedaż praw na pewien czas typu rok lub dwa eksploatacji.

#9
Re up

Tylko prawa osobiste są niezbywalne (czyli prawo do autorstwa - a więc umieszczania swego nazwiska pod utworem w charakterze autora, prawo do integralności, pierwszej publikacji itd.), prawa majątkowe mogą być przeniesione w całości. Treścią tych ostatnich jest korzystanie z utworu na wszystkich tzw. polach eksploatacji - czyli w przypadku zdjęć zwłaszcza: zwielokrotnianie, wprowadzanie do obrotu egzemplarzy, drukowanie w prasie itd. Po przeniesieniu praw, twórca nie może już korzystać z danego utworu w tym zakresie, w jakim je przeniósł.
Rozwiązaniem w przypadku potrzeby używania zdjęć w portfolio byłoby np. zawarcie równocześnie umowy licencji niewyłącznej na rzecz twórcy.

Pozdrawiam...