pomiar światła w E-510

#1
Witam. To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość.
Kupiłem niedawno Olympusa E-510. Pstrykałem do tej pory w priorytecie A albo S lub Auto, więc nie musiałem się martwić za bardzo o pomiar światła.
W miare poznawania aparatu i przeczytania czegoś o fotografowaniu chce korzystać z trybu M, ale nie wiem jak panować nad światłem.
W związku z tym chciałem ustawiać ekspozycję w manualu, ale powiem szczerze, że nie za bardzo wiem jak to zrobić zawsze przeyzyjnie zeby zdjęcie było dobrze doświetlone. Jedyny sposób dla mnie żeby zorientowac się o naświetleniu zdjęcia to podgląd Live View na ekranie lcd. Nie ma żadnej(przynajmniej ja nie widze)jakiegoś wskaźnika światłomierza, który by wskazywał prawidłową ekspozycje.
Dzięki za odpowiedź.

#2
Na live view jest możliwe, że nie ma wskaźnika pomiaru światła.
Natomiast zawsze i tak lepiej korzystać z wbudowanego w wizjer.Najczęściej jest tak, że masz małą symetryczną skalę, jak na linijce. Na środku kreska jest wyższa i oznacza punkt 0, po lewej i po prawej powinno być + i - .
I teraz jeśli obiekt jest niedoświetlony to stopień niedoświetlenia pojawia się w postaci kreseczek na prawo od 0, analogicznie prześwietlenie na lewo(przynajmniej jest tak w nikonie, jednak sądzę, że jest to zunifikowane).
Sądzę, że coś takiego powinno być opisane w instrukcji, a jeśli nie to popróbuj w taki jasny dzień z różnymi ustawieniami np czasu przy jednej przysłonie. Po paru chwilach wszystko będzie już oczywiste.
I jeszcze jedno, Tryb M nie ma wyłączności nad tym, że zawsze będzie prawidłowo doświetlone. Dzięki M możesz uzyskać indywidualny efekt czy użyć filtrów wszelkiej maści. Tryb Auto lub pół auto potrafi się gubić przy zastosowaniu filtrów. Natomiast M wymaga to większego zastanowienia no i doświadczenia też.