Fotografowanie "źródeł światła" (lampy, żyrandole)

#1
Chciałbym prosić o praktyczne porady. Posiadam Olympusa E 510 (choć to pewnie nie ma większego znaczenia) i pragnę z niego zrobić następujący użytek: Chcę jak najkorzystniej fotografować obiekty, którymi są lampy, żyrandole. Zajmuję się sprzedażą tego asortymentu na serwisie aukcyjnym i chciałbym, aby prezentowały się one jak najatrakcyjniej, czyli chciałbym wycisnąć z nich na zdjęciu to co najlepsze. Jest to dość nietypowy i trudny obiekt. Na dodatek nigdzie nie mogę znaleźć źródła inf. o tak specyficznym rodzaju foto. Zdjęcia robię w pomieszczeniu, w 90% chcę, aby abażury, klosze były zapalone. Staram się robić zdjęcia przy oświetleniu mieszanym, tj. światło słoneczne, opcjonalnie wewnętrzna lampa błyskowa, inne źródła światła domowego - kinkiety, lampki stołowe, no i jak wspomniałem sam obiekt musi mieć zapalone żarówki. No ale problem w tym, że póki co wychodzą mi gnioty. Proszę o porady co robić, aby wychodziły śliczne foty, bez okropnego ciemnego sufitu. zaznaczam, że nie posiadam poza statywem i wężykiem spustowym innego sprzętu. Moje obiektywy zoom do 45, drugi do 150mm

#2
chyba tylko obróbka HDR pozostaje, choć z mojego doświadczenia wynika, że przy tak dużej rozpiętości tonalnej, jak żródło swiatła i to, co obok, i tak wychodzi to nierewelacyjnie...
ogólnie, przy fotografowaniu tak jasnych obieków musisz i dookoła dać jak najwięcej światła, coby przyanjmniej częściowo spróbować zniwelować różnicę poziomu naświetlenia. zatem - foty rób w dzień i doświetlaj pomieszczenie czym się da.
próbowałbym też jakoś przytłumić żarówki - wybierać matowe, wkładać jakiś brystol dookoła (jeśli da się to ukryć w żyrandolu)

dodaję, że problem nie jest mi znany, i mogę się mylić, a powyższe, to takie moje przemyślenia typu "burza mózgów" ;-)

#4
Pytanie podstawowe... Fotografujesz w trybie manualnym??
A jeżeli masz sklep z lampami, to chyba Ci nie brakuje źródeł światła?:twisted:
Pozdrawiam.