#2
WAGĄ niestety to jest najwazniejsze. jak wieje wiatr to nie ma zlituj sie. dla mnie tez jest wazne jka chodzi glowica, czy jest stabilna gdy aparat ustawimy do pionu, bo w poziomie najczesciej kazda stabilna

#3
głowicę to zawsze można wymienić.

Waga to podtawa, im cięższy tym lepszy. Do różnego rodzaju wycieczek trzeba oczywiście wybrać dobry stosunek "mocy do masy":P

Do tego wysokosć max (bez wyciągania głowicy na tej tyczce) ułatwia to kadrowanie nie musisz się zchylac giąć i niszczyć pleców.
Max udźwig, bo można w przyszłości zmienić sprzęt na coś cieższego a statywu nie kupujesz raczej raz na pół roku.

Dla mnie osobiście np ważne było jak min jeszcze może zejść. Mam sherpa 600r i min ma chyba 23 cm. Bawię się w macro więc jest to dla mnie dość istotne

#5
Manfrotto 055 plus głowica 029, po podniesieniu niezbyt ciężki, po paru kilometrach masz ochotę go komuś oddać,
ale jest stabilny, płytka mocowana jest w trzech punktach, od biedy można na nim usiąść.

#6
Cygnus pisze:Manfrotto 055 plus głowica 029, po podniesieniu niezbyt ciężki, po paru kilometrach masz ochotę go komuś oddać,
ale jest stabilny, płytka mocowana jest w trzech punktach, od biedy można na nim usiąść.
A tak, jeśli ciężar nie jest problemem to 055 to miły kompan :)

#12
głowicy tej Twojej nie było, więc będę sobie ją indywidualnie zamawiać. w sklepie spotkałam Pana, który ma dokładnie taki sam zestaw jak Ty (55+29), więc domyślam się że to już grubsza selekcja i jest to raczej profesjonalny sprzęt.

#14
Trudno powiedzieć, nie napisałeś co oznacza dobry, ale poniżej 250 zł, to raczej nie ma sensu schodzić.

Statyw kupujesz przede wszystkim dla aparatu, nie dla siebie, ma być stabilny i pewnie trzymać aparat nawet na silnym wietrze.
Ma też umożliwiać w miarę szybką i komfortową zmianę nastaw, zatem jak nie wiesz co chcesz kupić, to idź do sklepu i pomacaj sobie różne modele.

#15
Witam, pozwolę sobie odświeżyć ten często powracający na forum temat. Jako że rozstałem się z dotychczasowym, chciałbym sobie zafundować jakiś dobry statyw w plener. Jeżeli chodzi o nogi to Manfrotto 055 jest dostępny w kilku wersjach: CX3, XPROB, XB, XDB, XWNB... tu już zacząłem głupieć, a z głowicą jest jeszcze większy mętlik, ta o numerze 29 chyba już nie jest już dostępna.

Czy moglibyście mi polecić jakiś dobry zestaw, chodzi głównie o to żeby aparat z obiektywem np. 70-200/2.8 założony na statyw nie telepał się przez pół minuty po każdym jego dotknięciu. Jeszcze ważniejsza jest dla mnie stabilność (w sensie brak drgań) na wietrze. Niemiło też wspominam osiadanie aparatu o kilka stopni do przodu po każdej regulacji głowicy z mojego Velbona. Mile widziane poziomice. Jestem gotowy wydać ile będzie trzeba.

Na koniec dodam, że dobrze by było aby wysokość po złożeniu nie była za długa (60-65 cm?), ale zdaję sobie sprawę, że ten warunek może być niemożliwy do spełnienia. Dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam. :)

#16
ze swojej strony moge powiedziec, ze uzywam statywu manfrotto 055XPROB z glowica 804RC2. co prawda w teren raczej go nie zabieram tylko latam z nim po studio, ale ogolnie statyw jest stabilny i swoje wazy, wiec mysle ze na wietrze by sie nie trzasl, glowica tez bardzo stabilna - po zmianach pozycji nic sie nie rusza. statyw z glowica ma jakies 75cm i wazy troche ponad 3kg. mam nadzieje, ze daje ci to jakies wskazowki;p

#17
Trochę poczytałem na str. Manfrotto. Zastanawiam się w tej chwili między:
055XProb (w którym kolumna się rozkłada do poziomu)
055XB (zwykła kolumna, za to ciut krótszy po złożeniu i ciut lżejszy)
055MF4 (droższy, ale lżejszy i krótszy od pozostałych, trzeba się będzie schylać, piszą że zrobiony w teren)

No dobra a wie ktoś z czym się je głowicę? Znaczy na co zwrócić uwagę przy głowicy? Czy te tańsze mogą być niestabilne?

Edit:

ok poczytałem dalej forum i stronę manfrotto i mam takie pytanie do Was: czy to, że 055MF4 ma 4 nogi zamist 3 może okazać się wadą?

Poza tym krystalizują mi się 3 głowice:
488RC4 MIDI BALL HEAD W/RC4 R.C.SYST. (kulowa, mała, lekka i poręczna)
329RC4 COMPACT PRO 3D HEAD (dużo większa i cięższa, ale z regulacją w 3 zakresach niezależnie)
808RC4 STANDARD 3-WAY HEAD (jeszcze większa i cięższa, wygląda trochę solidniej)

Może teraz łatwiej będzie mi coś poradzić?

#18
Manfrotto głowica 3D 460MG Magnesium ja mam tą głowice. Trzymam na niej na krajobrazach 100-400L i jest git. Jestem mega zadowolony. Statyw manfrotto 055XPROB. Jedynym minusem tego zestawy jest waga :( Generalnie poza ciężarem tego zestawu nie znalazłem żadnych wad. Sprawdzony dobry zestaw. Co do ceny to w 1000PLN powinieneś się zmieścić. Jakubie najlepiej się pofatygować do sklepu ze sprzętem foto i wypróbować taki zestaw.




Tomek

#19
Witam
A ja chwalę sobie taki zestaw: 055XProb + 808RC4.
Jak dla mnie wypas po pachy.
Faktycznie głowica dość spora i masywna ale jak się na to załaduje RB67 + słoik 250 lub 100-200 to stoi jak lanca huzarowi - tzn. ani drgnie.
Gorąco polecam bo to dobry i mocny zestaw - jedynie cena potrafi czasem przygasić uśmiech.

#20
Dzięki serdeczne za odpowiedzi, jakbym mógł to bym przyznał Wam po punkcie pomocy tomi09pl, tjruslan i szalik.

055XProB to marzenie, ta kolumna zakładana w każdą stronę... ale obawiam się, że przeleżałby w domu, bo to jednak kolos i trudno go sobie ot tak nosić przy plecaku przez pół dnia.

Wybrałem 055MF4 ze względu na "kompaktowość". Może to tylko 11.5cm i 0.4kg, ale dla mnie robi różnicę. I udało mi się go znaleźć niedrogo.
Do tego głowica 488RC4 Midi Ball - żeby była nie za duża ale też solidna. Mam nadzieję że tak będzie w istocie.

Raz jeszcze dzięki za komentarze i pozdrawiam :)