balans bieli

#1
Witajcie.

Mam dwa pytanie dot. kwestii balansu bieli. Spróbujcie odnieść się do obu, dla ułatwienia napiszę w punnktach:

1)
Kupiłem dyfuzor do lampy. Taki zwykły, plastykowy. Zrobiłem dwa zdjęcia, jedno po drugim, te same warunki, ten sam obiekt, ta sama ekspozycja, tylko że do jednego założyłem dyfuzor, do drugiego zdjąłem. Ze zdumieniem spostrzegłem, że oba zdjęcia wyraźnie się różnią balansem bieli. Możecie mi to wytłumaczyć? Jak ustawić balans bieli dla zdjęć robionych przy świetle lampy błyskowej z założonym dyfuzorem?

2)
Czy zdjęcie zrobione przy błednym ustawieniu balansu bieli można poprawić komputerowo? Korzystam z GIMP'a. Popełniam czasem taki prostacki błąd, że wyłączając lampę, zapominam zmienić ustawienia balansu bieli i wtedy... dobrze wiecie co wtedy :D Gdyby można było to poprawić komputerowo, byłoby rewelacyjnie. Niestety, jakoś mi ciągle truno poruszać się w GIMPie, a PS w ogóle jeszcze nie próbowałem.

Z góry dzięki za sugestie.

#2
1. nie wiem :)

2.Korzystając z formatu RAW można zmienić balans bieli w odpowiednim programie(dodawane do aparatów najczęściej).

ew. GIMP ( zakładka kolory->balans kolorów{wersja 2.6} lub warstwa->kolory->balans kolorów{tak jest chyba we wcześniejszych wersjach})

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony śr maja 27, 2009 12:03 am przez Matus, łącznie zmieniany 1 raz.

#3
Ja się odniosę do GIMP'a .
włączasz zdjęcie u góry masz: Kolory->Automatycznie->Balans bieli.
Wsio. ;)
Albo pokombinuj mikserem kanałów, chociaż, odradzam na początek.

#5
1. Prawdopodobnie dyfuzor przyciemnił Ci lampę(automatycznie sterowaną), i zdjęcie wyszło ciemniejsze, przez co może Ci sie wydawać że balans bieli jest inny.
Matus pisze:2.Korzystając z formatu RAW można zmienić balans bieli w odpowiednim programie(dodawane do aparatów najczęściej).
Jestem za.
W Photoshopie camera raw, i jeden suwaczek do Balansu bieli, drugi do tinty, albo po prostu 'próbnik' balansu bieli.

PS. ja np sie w gimpie nie łapię :P (Choć nie zależy mi)

#7
meloV8 pisze:wow Adam, stac Cie na fotoszopa? strasznie drogi program :) Bo GIMP w pelni za free.
Masz rację. Hmm... Prawdę mówiąc stać mnie (Na D3 też...Co nie oznacza że go kupię.)

#8
taki maly off topic ale szczerze mowiac to oprogramowanie adobe w polsce jest strasznie drogie, na wlasny uzytek to lepiej kupic z jakiegos sklepu wysylkowego z anglii gdzie cena za cs3 jest miedzy £140-160.

co do balansu bieli to tak jak poprzednicy powiedzili, strzelaj w raw'ach i potem mozesz balans bieli dostosowac w oprogramowaniu dolaczonym do aparatu.

a co do szarej karty to fakt pomocna jest, jak ma sie czas i troche cierpliwosci zeby nauczyc sie jak poprawnie jej uzywac;] aczkolwiek warto, bo wtedy nie marnujesz czasu na poprawianie zdjec w komputerze;]

#10
tomi09pl pisze:taki maly off topic ale szczerze mowiac to oprogramowanie adobe w polsce jest strasznie drogie, na wlasny uzytek to lepiej kupic z jakiegos sklepu wysylkowego z anglii gdzie cena za cs3 jest miedzy £140-160.

co do balansu bieli to tak jak poprzednicy powiedzili, strzelaj w raw'ach i potem mozesz balans bieli dostosowac w oprogramowaniu dolaczonym do aparatu.

a co do szarej karty to fakt pomocna jest, jak ma sie czas i troche cierpliwosci zeby nauczyc sie jak poprawnie jej uzywac;] aczkolwiek warto, bo wtedy nie marnujesz czasu na poprawianie zdjec w komputerze;]
Hej.

Niekoniecznie ;) "fotoszopa" też mozna miec za free ;)

#11
ada pisze:Niekoniecznie Wink "fotoszopa" też mozna miec za free Wink
a pewnie, aparat też można mieć za free... wystarczy np. spotkać kobietę spacerującą z Alpha 200 na szyi... ;)