Re: czy w "jaśniejszym" obiektywie jest większa gł

#2
koks pisze:nurtuje mnie takie pytanie.... sam oczywiście zrobie test ale może ktoś jednoznacznie odpowie.
czy przy np przysłonie f4 większa głębia ostrości będzie w obiektywie 50mm f1,7 (minolta) czy 28-75mm f2,8 (stałka tamron - ustawiona na 50mm).
wydaje mi się że większa będzie w stałce, ale jak jest naprawdę?
Tak proszę Pana :D Im jaśniejsze i droższe szkło tym większe pole manewru głębią ostrości a tym samym większa możliwość kreowania zdjęcia. 50mm 1,7 ma dużo więcej możliwości niż szkło ze światłem 4,0 :idea:

#3
z obiektywem jak ze studnią - im ciemniej tym większa głębia ;)

a jeśli idzie o twoje pytanie to na dwóch różnych obiektywach ustawionych na tą samą ogniskową i przysłonę głębia powinna być jednakowa.

#4
jeśli dobrze zidentyfikowałem szkła, i wobec wzmiankowanego przez Jakuba wyżej faktu z zakresu zaopatrzenia ludności w wodę, większą głębie powinieneś dać radę wydusić z Tamrona (można przymknąć do f32) niż z Minolty (f22).
w większości wypadków ludzie polują na jak najmniejszą GO, gdzie, oczywiście, Minolta (minimalnie f1.7) będzie lepsza niż Tamron (f 2.8 )

i na koniec znów zacytuję Jakuba:
Jakub23 pisze:a jeśli idzie o twoje pytanie to na dwóch różnych obiektywach ustawionych na tą samą ogniskową i przysłonę głębia powinna być jednakowa.

#6
Obawiam się chłopaki, że pytanie jest inne.

Ja to zrozumiałem tak: Czy przy takiej samej przysłonie (4.0) głębia ostrości będzie w którymś obiektywie większa.

Nie, nie będzie.

#7
Mm, pod warunkiem utrzymania tej samej odległości obrazowej. :-)

Poza tym nie zapominajmy, że głębia tworzona przez obiektyw a głębia na konkretnej wielkości rejestrowanego obrazu, to są dwie różne rzeczy,

#8
:)dokladnie chodzi mi o to że:
robie np portret... i powiem tak zeby uprościć, tamrona stalkę f2,8 robię na 50mm, zmieniam obiektyw na minolte i ustawiam f2,8 i teraz patrząc na oba zdjęcia... czy głebia będzie taka sama? chodzi mi o charakterystykę a nie odczucia wizualne :) z takiej albo takiej klasy obiektywu... osobiście bardzo lubie tę 50mm jest mała i lekka :) w porównaniu do tamrona a to zaleta jak się nosi to pod kurtką:) jednak chodzi mi właśnie o to czy robiąc fotkę pzry identycznych ustawieniach obiektyw "jaśniejszy" da większą/mniejszą głębię.