ekwiwalent ogniskowej

#1
Witam koleżanki i kolegów.

Proszę o pomoc dot. ekwiwalentu ogniskowej. Zasadniczo rozumiem, skąd wzięło się całe zagadnienie i jakie są jego podstawy. Zajrzałem na mnóstwo stron temu poświęconych. Nie wiem jednak (a nie znalazłem na ten temat jednoznacznej odpowiedzi), czy zakres ogniskowych opisany na obiektywie, odnosi się do wartości rzeczywistej, czy został już "przeliczony" dla matrycy danego aparatu (w moim wypadku Canon D40). A to sprawa kluczowa.

Przykład. Specyfikacja obiektywu Canon EF-S 17-85 dostępna w internecie, podaje, że zakres ogniskowych obiektywu wynosi (cytuję tak jak podano w publikacji):
28.8-136 mm (ekwiwalent dla małego obrazka)
Moja interpretacja tego zapisu jest następująca:
Przy ustawieniu obiektywu na 17mm, uzyskam obraz taki, jaki bym uzyskał na klatce filmu małoobrazkowego przy ustawieniu obiektywu na 28.8 mm.

Proszę koleżanki i kolegów o podpowiedź, czy moja interpretacja jest prawdziwa, i czy zakres ogniskowych na obiektywach podaje wartość dla małego obrazka, czy wartość już przeliczoną (to ostatnie wydaje mi się mało prawdopodobne, ale pewności nie mam)

Dzięki.

#2
trochę dziwny im ten zakres ekwiwalentu dla małego obrazka wyszedł, bo po mojemu to powinno być 27,2-136 ... chyba, że nomilnie to jest 18-85 ?

anyway wtedy przy nastawieniu na 17 mm ogniskową miałbyś taką samą, jakbyś ten obiektyw przypiął do DSLR pełnoklatkowego nastawiając go na 27.2 mm. Przy nastawieniu na 18 mm - 28,8

#3
ekwiwalent został stworzony po to aby dotychczasowi użytkownicy małego obrazka mieli pogląd na kąt widzenia obiektywu przy innym rozmiarze klatki.
kociewiak pisze:Moja interpretacja tego zapisu jest następująca:
Przy ustawieniu obiektywu na 17mm, uzyskam obraz taki, jaki bym uzyskał na klatce filmu małoobrazkowego przy ustawieniu obiektywu na 28.8 mm.
mniej więcej tak to wygląda.
kociewiak pisze:czy zakres ogniskowych na obiektywach podaje wartość dla małego obrazka, czy wartość już przeliczoną
ogniskowa obiektywu nie zależy od formatu klatki. obiektyw 50mm czy założysz do syfry, czy do małego czy do średniego obrazka, zawsze będzie obiektywem o ogniskowej 50mm, zmieni się tylko kąt widzenia.

#4
weesee pisze:ogniskowa obiektywu nie zależy od formatu klatki. obiektyw 50mm czy założysz do syfry, czy do małego czy do średniego obrazka, zawsze będzie obiektywem o ogniskowej 50mm, zmieni się tylko kąt widzenia.
Aparatu oczywiście.

Piszę to na wszelki wypadek, aby ktoś czytający nie pomyślał przypadkiem, że zmienia się kąt widzenia obiektywu.
Takie parametry jak ogniskowa, światło, wielkość krążka rozproszenia, aberracja, dystorsja
wielkość rysowanego obrazu czy kąt widzenia obiektywu są niezależne od parametrów obrazu rejestrowanego przez aparat.