Fotografia - co interesuje spoleczeństwo?

#1
Skoro o wszystkim i o niczym. Chce napisać prace licencjacką na temat fotografii. książek o fotografii słyszałem ze jest mało, więcej jest poradników. mało kto pisał o fotografii w pracach tego rodzaju. Dlatego chcę napisać ale nie mam pomysłu - myślałem o etyce fotografa. Jeśli ktoś ma jakieś pomyły na jaki temat pisać lub co można w tym zawrzeć chętnie przeczytam :P

#2
Witaj, jak wchodzisz do sklepu na osiedlu na które dopiero co sie przeprowadziłeś to też do ekspedientki zaczynasz;
"Wiesz co.. Zjadłbym sobie jajecznice, masz jakieś jajka?"

Co do pracy licencjackiej, temat fotografii może być ciekawym, ale trzeba go dość dobrze znać. Podpowiem Ci tyle że mógłbyś napisać coś w stylu ' Fotograf - Dobry czy zły" I nawiązać do fotografów którzy robią zdjecia podczas katastrof, lub gdy umierają ludzie.
Nawet tu na forum była kiedyś rozmowa na ten temat, w stylu; 'co zrobiłbyś będąc w afryce widząc głodujace dzieci?' - Zrobiłbyś zdjęcia bo po to tam jesteś czy sprzedałbyś sprzęt żeby nakarmić dzieci.
I co lepsze, zrobić zapierające dech w piersiach, zmiękczajace serca, zdjęcia i pokazać światu aby ktoś mógł pomóc. Czy sprzedać dorobek życia i oddać?
Tak samo w stosunku do ludzi którzy fotografowali polskę podczas ostatnich powodzi.
Robili zdjęcia podczas gdy inni pracowali - ktoś mógłby być zniesmaczony zachowaniem... Ale czy słusznie? A gdyby nie było kamerzystów, ani fotografów, to czy ktoś dowiedziałby się jakie są zniszczenia? Czy cała Polska wiedziałaby jakie straty są? Czy organizacje wspomagające potrzebujących wiedziałyby o tym?
Temat rzeka, poruszany (jak już pisałem) na tym i na pewno na innych forach.
Dodane tu było też jakiś czas temu zdjęcie 5 czy 6 reporterów stojących nad umierającym bądź zmarłym człowiekiem (prawdopodobnie w afryce, i nie była to śmierć naturalna). Czy to etyczne zachowanie? Ale czy wiedzielibyśmy o tym co się tam dzieje gdyby nie tacy ludzie?
Wydawałoby się że mają serca z kamienia.
Tak jak Ci co fotografowali wojnę, lub spisywali historię w tym czasie gdy ich koledzy, rodzina, znajomi oddawali życie...

Była jedna taka historia której dokładnie nie pamiętam.
Jeden z fotografów (tez w Afryce) zrobił zdjęcie umierającego z głodu dziecka, i wpatrującego się w niego wygłodniałego sępa.
Dostał za nie nagrodę..
Reporter zrobił zdjęcia, lecz dziecku nie pomógł. - (Nie potrafię tego pojąć, można przecież po zrobieniu zdjęcia spłoszyć ptaka, i pomóc dziecku). Ale wyszło na to że fotograf nie pomógł dziecku. Przez rok tragało nim sumienie... Zabił się.. Zdjęcie jednak pozostanie w pamięci wielu..


http://pinguy.infogami.com/blog/vwm6 - podobne kontrowersyjne zdjęcia.

(tu piszą też o tym)
http://www.filmweb.pl/forum/INNE/To+tyl ... ie,1252203

Poczytaj sobie.



Prawdziwa fotografia to nie tylko puste zdjęcia; za zwykłymi fotkami które widzimy na ekranie kryje się niejednokrotnie filozoficzne podłoże, i wielka historia.

Mam nadzieję że troszkę Ci pomogłem.


ps. czym różni się książka o fotografii od poradnika o fotografii?

Pozdrawiam.

#3
Adam.B
pewien pomysł podrzuciłeś - dzięki.
co do książek wg. mnie w poradniku więcej jest o wykonaniu foty, natomiast sama książka o fotografii to chodzi mi o taką gdzie piszą np. o etyce, jakieś sprawozdania innych fotografów. Kiedyś-miałem w ręce mała książeczkę i były tan wypowiedzi innych fotografików ( mieli dać swoje portfolio, redakcja powiedziała opublikujemy jak wybierzecie swoje najlepsze zdjęcie - wszyscy odmówili)
myślałem nad tematem Etyka w pracy fotografa - ale dostałem pytanie czy etyka dziennikarska dotyczy fotografa - to co pisałeś o wykonaniu zdjecia umierającego to uważam że ma coś wspólnego.

Re: Fotografia - co interesuje spoleczeństwo?

#4
M_0 pisze:Skoro o wszystkim i o niczym. Chce napisać prace licencjacką na temat fotografii. książek o fotografii słyszałem ze jest mało, więcej jest poradników. mało kto pisał o fotografii w pracach tego rodzaju. Dlatego chcę napisać ale nie mam pomysłu - myślałem o etyce fotografa. Jeśli ktoś ma jakieś pomyły na jaki temat pisać lub co można w tym zawrzeć chętnie przeczytam :P

Rozczulasz mnie, jeszcze jedna osoba, której trzeba położyć wszystko na talerzu.

Co do książek o fotografii, proszę bardzo, stąd na pewno coś sobie wybierzesz

http://www.f5-ksiegarnia.pl/Catalog,Index,13.html



Co do pomysłu, zdrowym podejściem jest pisać o tym, na czym człowiek dobrze się zna.