Aparat dla początkującego do 1000-1500 zł

#1
Witam,

Przymierzam się do zakupu aparatu cyfrowego. Naczytałem się trochę różnych artykułów i poradników i powiem szczerze, że mam większy mętlik niż na początku. Mam więc nadzieję, iż znajdzie się ktoś, komu zechce się poświęcić kilka minut, by polecić mi jakiś model z krótkim, jak najmniej skomplikowanym wyjaśnieniem :)

Generalnie chodzi mi o połączenie takiego, nazwijmy to "pół automatu" (po prostu łapię kadr i robię zdjęcie) z kilkoma trybami z maszyną, posiadającą możliwości zastosowania podstawowych technik fotograficznych. Innymi słowy, chciałbym móc robić typowe fotki na szybko (automatyczna stabilizacja i ostrość + jakiś tryb), a jednocześnie w dłuższej perspektywie czasu, gdy będę uczył się podstaw fotografii, chciałbym aby mój sprzęt się do tego nadawał.

Ponadto chciałbym mieć możliwość robienia zdjęć na dużym zoomie (z 10x np?) oraz zdjęć panoramicznych. Chciałbym też, aby miały one wysoką rozdzielczość (np. tak ze 4000x3000czy 6000x4500px).

Suma sumarum, z tego co wyczytałem będę potrzebował body + tak 2-3 obiektywów, zgadza się? Dobrze by było, o ile to możliwe, by całość zamknęła się w kwocie 1500 zł. Statyw i inne dodatkowe akcesoria nie będą mi raczej potrzebne.

Swego czasu kilka osób polecało mi pentaxa k100d albo k10d (to było tak z 1,5 roku temu). Czy nadal te modele będą warte uwagi? A może zupełnie co innego? Prosiłbym o polecenie mi czegoś i uzasadnienie tego w kilku słowach (ale tak dla laika, nie jakimiś skrótami profesjonalnych pojęć...).

Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.

Pozdrawiam,
vorc

#2
body + tak 2-3 obiektywów
by całość zamknęła się w kwocie 1500 zł

ho ho ho

w takiej cenie idź Pan w analog. Inaczej będzie lipnie, albo biednie, albo się nie da

a analog i tak koniec końców drogo wyjdzie

#3
A to ciekawe co piszesz. Rok temu na jakimś forum napisałem podobnego posta (że potrzebuję jak najbardziej automatycznej lustrzanki do "szybkich" fotek, ale takiej, na której będzie się dało uczyć podstaw + chciałbym mieć jakiś w miarę dobry zoom i możliwość robienia fotek panoramicznych) i polecono mi dosyć szeroką gamę modeli, z czego najczęściej powtarzał się właśnie pentax k100d albo k10d. Z tego co pamiętam nawet kilka osób dało mi linki do konkretnych modeli i cenowo się to mieściło.

W sumie to może powinienem napisać, iż chcę po prostu mieć możliwie najwięcej spośród wymienionych w cenie do 1500 zł (czyli najbardziej optymalny model aparatu dla początkującego + obiektyw z możliwie najlepszym zoomem + jakiś do panoram), ale sądziłem, że to jest raczej oczywiste.

Tak z ciekawości sprawdziłem sobie allegro i właśnie tego pentaxa k100d, który z tego co się naczytałem jest całkiem przyzwoity można kupić za 800 zł, czyli zostaje do 700 zł na 2 szkła (co wydaje mi się też jest wykonalne).

Nie będę pisał co sądzę o takim sposobie "pomagania", bo szkoda mi czasu :) W każdym bądź razie dzięki za "chęci".

Pozdrawiam

#4
Spokojnie, nie obrażaj się :)

Mogłem napisać inaczej- w takiej cenie dostaniesz kiepską jakość zestawu.

Polecałbym raczej kupić sobie jedną używaną puszkę i jeden używany obiektyw.

Mam pentaksa k20d, czyli coś co wyewoluowało z k10d. Ma jedną zasadniczą wadę- jest pentaksem- co ogranicza jeśli chodzi o rozwój zestawu. Proponowałbym więc pójście np. w Canona, co ja bym wtedy, wiedząc, co wiem teraz, zrobił.
Z drugiej strony tanie aparaty najlepsze ma, z tego co wiem, pentaks- dlatego tu masz dylemat.

Ja bym się na Twoim miejscu zamknął w skromniejszym zestawie. Kupić jednego zooma standardowego taniego do aparatu i stare body. Z drugiej strony pewnie przestanie Ci to szybko wystarczać- ja długiej lufy niemal nie stosuję- bardziej przeszakdzają mi inne parametry obiektywów.

z rozdzielczością w tej cenie będzie kiepsko- http://alphacorner.eu/index.php/porady/ ... zosc-zdjec zajrzyj

kolejna rzecz- zoom 10x jest względny. jeśli najzszerszy obiektyw masz 16 mm to zoom 10x będzie 160mm, a jeśli zaczynasz od 50mm to 500mm, więc tu masz gigantyczną różnicę jeśli chodzi o zbliżenia.

#7
No, jeden kolega chciał kupić samochód, wszedł na forum motoryzacyjne i pyta, jaki model najlepiej kupić, tylko żeby miał dobre przyspieszenie, tak z 6s do setki, no i żeby też był pakowny, żeby całą rodziną można było jeździć na wczasy, no i oczywiście żeby miał terenowe zawieszenie i żeby mało palił, najlepiej na gaz, całość w cenie do 5 tys.... też się wkurzał że ludzie jacyś nieżyczliwi i pomóc nie chcą. :wink:

Kup sobie zaawansowany kompakt z dużym zoomem - będziesz miał uniwersalność. Albo używaną lustrzankę (max. 8 mpx) z podstawowym obiektywem i do tego jakiś stałoogniskowy typu 50/1.8. będziesz miał troche lepszą jakość. Za te pieniądze cudów nie ma. Nawet za 15 tys. pln ciężko by było złozyć zestaw z wymaganiami jakie dałeś... :roll:

#8
ja na Twoim miejscu wypożyczyłabym sprzęt z firmy np [wymoderowany po raz drugi, żegnam banem] po co wydawać tyle kasy skoro mówisz, że ma to być aparat dla początkującego? lepiej najpierw sprawdzić, czy faktycznie tak bardzo interesuje Cię fotografia.
Ostatnio zmieniony czw gru 29, 2011 7:21 pm przez Taiana, łącznie zmieniany 1 raz.

#9
Taiana pisze:ja na Twoim miejscu wypożyczyłabym sprzęt [adres wymoderowany] po co wydawać tyle kasy skoro mówisz, że ma to być aparat dla początkującego? lepiej najpierw sprawdzić, czy faktycznie tak bardzo interesuje Cię fotografia.
Spoko Spamik :)


Za 1500zł...
body z 3 obiektywami...? Średnio to widzę... ( a jeszcze byś chciał AF i Stabilizacje .. ;o )

Statyw i inne dodatkowe akcesoria nie będą mi raczej potrzebne.
Statyw to bardzo ważna rzecz w niektórych dziedzinach fotografii...

Powiedz co fotografujesz (to bardzo ważne) i po co Ci zdjęcia (np. tak ze 4000x3000czy 6000x4500px). ... Będziesz drukował billboardy? :O

10x zoom?? 18-55 + 55+200 ?? (to zabawki które nie dadzą Ci wiele lepszej jakości niż hybryda, ewentualnie lepsza wygodę, szybkość użytkowania i lepszą GO)

"oraz zdjęć panoramicznych." - Tej opcji chyba nie ma w żadnym rasowym DSLR...

Jak zawsze i pewnie nie jako jedyny polecam Ci lekturę książki o fotografii... Pomyśl co fotografujesz, jakie efekty chcesz osiągnąć będziesz wiedział od jakiego obiektywu zacząć, czy potrzebny Ci statyw, czy potrzebna Ci lustrzanka w ogóle...

Ekspozycja bez tajemnic - tak często przewija sie ten tytuł tu na forum.. 30zł kosztuje a można z niej nauczyć się na prawdę wiele..
A jak Ci szkoda 30zł to wystarczy usiąść w Empiku na parę godzinek i przeczytać te książkę po prostu...
Jakub23 pisze:Nawet za 15 tys. pln ciężko by było złozyć zestaw z wymaganiami jakie dałeś... Rolling Eyes
D700 + 24-70 + 70-200 to jakieś 20k ;p

Doliczając lampę statyw i parę akcesoriów typu plecak lampa karty pamięci itp to 25tysiecy za dobry jakościowo zestaw z 'zoomem' 8x i zdjęciami ~4200x2800mpx ..

#10
Jeżeli miałbym coś polecać w kwocie do 1500zł to z pewnością dobry kompakt dla początkującego PANASONIC DMC-FZ48, wg mnie dobry wybór,będziesz z niego zadowolony.
cron