Proszę o prostą poradę.

#1
Witam nie jestem wytrawnym fotografem interesuje mnie tylko żeby w razie potrzeby zrobić kilka ładnych i dobrych zdjęć. Czytając porady, nie mogę nic znaleźć na temat zdjęć jakie wykonuje się chyba najczęściej, dlatego zwracam się o pomoc do Was.. Mianowicie: Jak zrobić zdjęcie osobie na tle krajobrazu, lub jakiś budowli itp. co w tym wypadku ma być wyostrzone tło czy osoba.. ostrość na nieskończoność czy też skupiona na osobie.. może Cie wrzucić jakie przykłady :) Z góry dzięki za pomoc :wink:

#2
Osoba- oczy osoby. Jeśli chodzi o ostrość.

Chcesz mieć niewyraźne tło daj dużą GO ( przez małą przesłonę). Chcesz mieć wyraźne tło daj małą GO ( ustaw dużą przesłonę).

Jak ustawiać przesłonę sprawdź w instrukcji.

Pozdrawiam

#3
Zrob zdjecie komorka, to wszystko zawsze bedzie ostre :]
A tak na powaznie, moze juz warto przeczytac jakas krotka, sensowna ksiazke na temat podstaw fotografowania?

#4
meloV8 pisze:Zrob zdjecie komorka, to wszystko zawsze bedzie ostre :]
A tak na powaznie, moze juz warto przeczytac jakas krotka, sensowna ksiazke na temat podstaw fotografowania?
Nie wątpie w Twoje zdolności pewnie robisz ostre zdjęcie telefonem Nokia 3310 ;)
O odpowiedź w stylu przeczytaj książkę jak się można było domyśleć nie prosiłem, a tylko o prostą poradę :wink:

#5
Matus pisze:Osoba- oczy osoby. Jeśli chodzi o ostrość.

Chcesz mieć niewyraźne tło daj dużą GO ( przez małą przesłonę). Chcesz mieć wyraźne tło daj małą GO ( ustaw dużą przesłonę).

Jak ustawiać przesłonę sprawdź w instrukcji.

Pozdrawiam
W cyfrówce raczej chyba tego nie ma, ale dzięki za poradę :)

#6
Matus pisze: Chcesz mieć niewyraźne tło daj dużą GO ( przez małą przesłonę). Chcesz mieć wyraźne tło daj małą GO ( ustaw dużą przesłonę).
No to błysnąłeś. Niestety zniszczę Twój pogląd i powiem, że jest dokładnie na odwrót.

Przy dużej Głębi Ostrości tło będzie wyraźne. (f4-8 i więcej)
Przy małej Głębi Ostrości tło będzie niewyraźne. (f1.2-2.8 )

Dodatkowo rozmycie wynika z ogniskowej oraz odległości aparatu od modela i modela od tła.

#9
dv pisze:Nie wątpie w Twoje zdolności pewnie robisz ostre zdjęcie telefonem Nokia 3310 Wink
Chciales blysnac i Ci nie wyszlo. Gdybys tylko znal zaleznosci miedzy wielkoscia matrycy, a glebia ostrosci to bys takich glupot nie pisal.

Dlatego dalej podtrzymuje swoje slowa. Przeczytaj choc podstawowa ksiazke, lub jakis poradnik fotograficznych podstaw dla zupelnie zielonych, bo szkoda miejsca na serwerze na takie totalnie amatorskie pytania.