bardzo proszę o pomoc

#1
Witam serdecznie.
Od kilku miesięcy jestem posiadaczką fuji finepix s3200. Do tej pory robiłam zdjęcia na auto lub wybierałam program do portretów. Nie jestem zadowolona ze zdjęć, jakie do tej pory pstrykałam, dlatego chciałabym przejść na ustawienia manualne.
Najbardziej interesuje mnie głębia ostrości. Nie mam bladego pojęcia, jak ustawić aparat, aby uzyskać taki efekt.
Od nieco ponad trzech tygodni jestem mamą małego chłopczyka, któremu chciałabym popstrykać ładne fotki, aby mieć pamiątki.

Bardzo proszę o podpowiedź, jak ustawić aparat, aby uzyskać efekt rozmazanego tła.

Pozdrawiam!

#3
Polecam lekturę! Jeśli nie interesuje Cię nic więcej niż płytka GO- pogrzeb w instrukcji jak ustawić przesłonę na najmniejszą wartość(przysłonę oznacza się symbolem f).

#5
Niestety aparaty hybrydowe mają wbudowaną bardzo małą matrycę. Im mniejsza matryca tym większa GO się robi. Ma to związek z "krążkiem rozproszenia", profesjonaliści pewnie lepiej wytłumaczą. Przesiadłem się z fuji 5600, na lustro aps-c 0 jest juz lepiej, ale prawdziwe GO to jednak full-frame lustrzanka posiada.
Z moich doświadczeń z fuji, to zostaje najwiekszy zoom ustawić, najmniejsze "F" , czyli np 2.8 czy co tam fabryka dała i cieszyć się z efektów.
Możesz też pobawić się w proramie graficznym. Dodoaj do tła gausian blur. Są nawet jakieś specjalne wtyczki do PS`a, które poprawiają GO i nawet dodają lepszy bokeh.

#6
GDC pisze:czyli np 2.8 czy co tam fabryka dała i cieszyć się z efektów.
na dłuższym końcu podejrzewam ze nie będzie 2,8 tylko 5,6 albo i 6,3. niestety trzeba do 8-11 przymknąć i tak, bo straszne mydło wyjdzie

#7
weesee pisze:
GDC pisze:czyli np 2.8 czy co tam fabryka dała i cieszyć się z efektów.
na dłuższym końcu podejrzewam ze nie będzie 2,8 tylko 5,6 albo i 6,3. niestety trzeba do 8-11 przymknąć i tak, bo straszne mydło wyjdzie
Dać dziecko na ładne jednolite tło i będzie git:)

#8
Witam w Nowym Roku!
Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
Pogrzebałam trochę w aparacie i jedyna GO, jaka mi wychodzi to ustawienie C przy lekkim zoomie i to obiektowi, który się nie rusza.. Więcej chyba nie da się wykrzesać z tego aparatu, ponieważ on sam sobie ustawia przysłonę. Na programach A i M mam też tylko dwie wielkości. Pewnie gdybym znała się na rzeczy, dotarłabym do głębszych ustawień. Ciężko mi tez roić fotki na programie dla dzieci i w ruchu. Może za dużo techniki, jak dla mnie;)

Mam zatem pytanko. Czy jest na rynku kompakt (tzw przeze mnie małpka), który bez większego manipulowania osiągnąłby dość dobrą i widoczną GO?

#9
Nie... Chyba że coś jak Fujifim X100 albo PEN
Z racji iż kompakty mają bardzo małe matryce to nie osiągniesz ładnej GO... Najlepiej jakbyś kupiła sobie lustrzankę i do tego 50mm 1.8

#10
oj, x100 to chyba nie bardzo, bo to ma tylko szeroki kąt.
Zdaje się że w coś z systemu mikro 43 olympusa, albo najtańszy sony nex, i do tego koniecznie jakiś jasny (f/1.4 lub mniej) obiektyw w okolicach 35-50mm powinny dać Ci w miarę dobry efekt bez ponoszenia nadmiernych kosztów... jeszcze kwestia ile tak na prawdę chcesz wydać. :wink:
cron