Pierwsze kroki w fotografii

#1
Witajcie
Zacznę może od początku. Moją pasją jest gotowanie. Pomyślałem, że krokiem do przodu byłoby prowadzenie własnego bloga kulinarnego. Ponieważ nie lubię podchodzić do tematu od d**y strony chciałbym przed opublikowaniem pierwszego postu nauczyć się robić zdjęcia (nikt przecież nie będzie miał przyjemności z oglądania kiepskich zdjęć).

Moje warunki do robienia zdjęć:
W domu jest ciemno
Taras od południowej strony - mocne naturalne światło
Sporo miejsca w piwnicy
Pokój od północnej strony - średnio oświetlony

Zależy mi na zdjęciach dobrej jakości z możliwie jak najmniejszą ilością poprawek w programach graficznych.

I teraz czas na prośbę :) Czy moglibyście polecić mi książki, publikacje, blogi... które traktują o fotografii kulinarnej?
Również byłbym wdzięczny za polecenie mi jakiegoś sprzętu w który powinienem się zaopatrzyć.

Z góry dzięki za pomoc.

#2
witaj, wiele zalezy od tego ile pieniedzy chcesz wydac.bo na sprzet nie trudno byloby wydac nawet 50tysiecy:)) http://hobbyandmore.blogspot.com/2012/05/
cherry-amaretto-bread-loaf-vegan.html ja osobiscie sledze tego bloga :) Maja tez swoj fanpage na facebooku, zdjecia moze nie wygladaja jak z reklamy ale sa estetyczne i na pewno zachecaja do zjedzenia tego co sie oglada:)
Przy okazji polecam sprobowanie tych smakolykow:))

#3
No fajnie byłoby zmieścić się z całością w max 3-5tys.
Obecnie posiadam aparat fujifilm 2800 (nie mam statywu, oświetlenia ani innych akcesoriów).
Jakość podanych zdjęć jest satysfakcjonująca :)

#4
Sprzęt który masz powinien być ok na początek, kup sobie solidny statyw (może ktoś inny podpowie jaki statyw będzie solidny ale nie za drogi) i wężyk spustowy, rób foty na najniższym iso, oświetlenie z okna się sprawdza, do tego blenda (taki ekran odbijający) żeby doświetlić cienie. Na tym etapie tyle sprzętu zupełnie wystarczy, dużo więcej zdziałasz czytając nt. poprawnej ekspozycji i kompozycji zdjęć niż kupując sprzętu za 5 koła... a jak już trochę popstrykasz to sam się zorientujesz czego ci brakuje. :)

#6
http://allegro.pl/blenda-5-w-1-90-x-120 ... 50706.html

Pierwsze z brzegu. kup jedną - dwie takie blendy i mozesz focic przy oknie z całkiem niezłym rezultatem :)

Tak jak oczywiście Jakub świetnie napisał, książki - naucz się o ekspozycji.

Obrazek


co do statywu.. http://allegro.pl/manfrotto-055xprob-80 ... 65410.html

Na tym możesz usiąść, podwiesić niesfornego dzieciaka albo postawić aparat i zrobić ładne zdjęcia :) Hehe
Super wytrzymały zestaw i wystarczy na lata jeżeli będziesz chciał później kupić lustrzankę to się przyda.

Albo z tańszych http://allegro.pl/foto-ivy-statyw-manfr ... 58117.html

I powtórzę za Jakubem, jak się nauczysz robić zdjęcia to będziesz wiedział co kupić:)

#9
tak jak Ci pisalem . Manfrotto jest poprostu bardzo wytrzymaly. Samkiedys na w pelni wyciagnietych nogach sie podwiesilem podtym statywem (055 XB) i nawet zacisk nie puscil. Od biedy mozesz zrobic z niego bron krotkiego zasiegu. Korzystalem z tanszych statywow kiedys, i poprostu nie wytrzymywaly, zaczynalysie luzy, srubki uciekaly, zaciskipuszczaly, w jednym z glowica na stale przymocowana... Glowica sie urwala...
Praca z manfrotto jest poprostu wygodna. Odchodzi Ci podczas fotografowania jeden powazny problem. Uzeranie sie ze statywem :) Aparat stawiasz i stoi pewnie!

#10
No właśnie chodziło mi o to żeby nie polecać manfrotto, to zdecydowanie za drogi statyw pod taki aparat. A jak się chce statyw na lata to z kolei gitzo są chyba lepsze. Tak czy siak, to jemu na razie nie potrzebne, są na pewno jakieś tańsze solidne statywy do zdjęć w kuchni przy oknie... Na pewno zwróć uwagę na wagę statywu, powinno być przynajmniej ze 2kg żeby był stabilny...

edit: to coś za 69zł tylko wygląda jak statyw na zdjęciu, ale to plastikowa zabawka, szkoda kasy.

#11
Jedni wola Canony drudzy Nikony, jedni manfrotto drudzy gitzo :p
Statywy podalem takie dlatego iz skoro chce kupic lepszy sprzet foto. To moze od razu kupic dobry statyw i gdy bedzie wiedzial jaka lustrzanke chce to statyw juz bedzie mial. Chociaz do amatorskich kuchennych zastosowan to 800 zl jest rzeczywiscie troche przegieciem.
Sherpa zbiera tez dobre opinie. Choc sam nie uzywalem wiec nie mam zdania.

#13
I teraz mam dylemat bo nie wiem co brać... :) Ja potrzebuję jak na razie tylko do robienia zdjęć w domu więc wydaje mi się, że ten za blisko 900zł nie będzie potrzeby (chyba, że się mylę).

A i dodatkowo jakie oświetlenie możecie mi polecić? Jest tego tak dużo na allegro, że nie wiem co wybrać :)
Czy coś jeszcze poza statywem, blendami i oświetleniem przyda mi się do fotografii w domu?

#14
Przecież już Ci napisaliśmy że oświetlenia nie potrzebujesz...
Kup statyw blendę albo dwie i książki jakieś:)
Co do oświetlenia to używanie błyskowego z tym kompaktem nie wiem czy w ogóle jest możliwe...
Poza tym.. żeby osiągnąć efekt naturalnego światła ze sztucznym oświetleniem (a naturalny wygląd światła i produktów w tym przypadku jest jak najbardziej pożądany) potrzeba troszkę umiejętności a także raczej photoshopa..

Kompakt + sztuczne światło (czy to błyskowe czy stałe) + znikoma wiedza fotograficzna to nie jest dobra droga.

Zacznij tak jak Ci napisano. Okno + blendy + aparat na statywie + teoria czyli nauka poprawnego ustawiania ekspozycji, praca przysłoną itd.

#15
Kupiłem już tę książkę: http://www.empik.com/ujecia-ze-smakiem- ... ,ksiazka-p
Oświetlenia w takim razie nie będę kupował ale martwię się co zrobię jeśli nie będzie dobrego naturalnego światła (pochmurny dzień) - bo nie mogę czekać z moją potrawą kilku dni aż się poprawi pogoda (jeśli danie jest już gotowe).

Tylko który z tych statywów brać... :) Właśnie chciałem któryś zamówić, ale jakoś nie mogę się zdecydować.
Myślę, że zdecyduję się na któryś z modeli Sherpa, ponieważ jest całkiem dobra cena, odpowiednia waga (2kg lub więcej) i solidnie wyglądają. Może podpowiecie mi który z nich byłby najlepszy do fotografii w domu po za modelem "250"? :)

#16
Wszystkie Sherpy są ok ale polecam te modele, których nogi można rozłożyć na płasko a także można wyjąć kolumnę i zamontować do góry nogami oraz jej regulacja nie odbywa się za pomocą korbki. To chyba model 250 (bez R) i 600. Poszukaj.

#17
konradbudzyk pisze:Oświetlenia w takim razie nie będę kupował ale martwię się co zrobię jeśli nie będzie dobrego naturalnego światła (pochmurny dzień) - bo nie mogę czekać z moją potrawą kilku dni aż się poprawi pogoda (jeśli danie jest już gotowe).
Mając statyw to właściwie nie ma znaczenia - poczytaj o ekspozycji :)

#20
Zdecydowałem się jednak na lustrzankę.
Co sądzicie o tym co chcę kupić?:
Canon 600D + EF 50/1.4 + statyw (jeszcze zastanawiam się między dwoma) + blenda + Adobe Photoshop Lightroom 4
Koszt jaki mi wyszedł to: 2400 + 1500 + 350 + 100 + 600 = około 4950zł
cron