Kupno d5100 - jaki obiektyw?

#1
Witam wszystkich!
Chciałbym sprawdzić sobie pierwszą lustrzankę bo niestety mój kompakt choć dobry przestaje mi wystarczać...
Więc przeszukując internet znalazłem ten oto model i bo bliższym przyjrzeniu bardzo mi się spodobał.
Jest on sprzedawany z 4 różnymi obiektywami i nie wiem którą opcję wybrać:
-Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G VR
-Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED
-Sigma 18-200 mm f/3.5-6.3 DC
-Tamron AF 18-200 mm f/3.5-6.3 XR Di-II LD Aspherical (IF)

Bardzo mi zależy żeby obiektyw był jak najbardziej uniwersalny!
W Sigmie i Tamronie przykuwa oko duży zoom tylko czy nie jest to jakiś szajs który tylko kusi dużymi cyferkami?
Zapewne dużo osób powie żebym kupił samo body a obiektyw dokupił osobno lecz niestety taka opcja raczej nie wchodzi w grę bo będę go brać najprawdopodobniej na raty...

#2
nie kupuj tego kastrata, nie warto. jeśli nikon i nowy to minimum D90, bo będziesz później jęczał przy zakupie jakiegoś szkiełka

a z tych szkieł to zapomnij o dwóch ostatnich, albo o całej czwórce, to tanie i ciemne kity

#11
Witam ! A ja ci polece D90, jesli szukasz czegos za ponad 2k to powinno ci starczyc na niego (w saturnie chyba jest teraz nawet w promocji). Nowsza konstrukcja od D80, calkiem sympatyczna , uzywam i jeszcze mnie nie zawiodl a jezdzi ze mna po statkach i naprawde fajnie wypada. Co do szkla , ani Tamron ani Sigma nie sa szajsem , sa tansze poprostu bo zajmuja sie produkcja glownie obiektywow (juz dawno nie widzialem puszki Sigmy wiec zakladam ze wstrzymali sie z tym) sa tansze ale nie znaczy gorsze. Nie sa to roznice cen rzedu 1000zl w ramach obiektywu za 2k zl i z tym musisz sie liczyc. Sa ludzie ktorzy chca miec oryginalne Nikkory i placa duzo i je kupuja , sa ludzie ktorzy uzywaja Sigmy i Tamronow - generalnie pokrywaja sie one mozliwosciami.

Pozdrawiam
cron