kompresja zdjęcia

#1
Witam Forumowiczów!

Mam takie nurtujące pytanie...
Jak to jest, że jak zmniejszam jakość zdjęcia .jpg (czyli zmniejszam kompresję(?)), to zmniejsza się jego waga?

Pytam o to, bo przecież liczba pikseli jest taka sama... Więc dlaczego wraz ze stratą jakości zdjęcia maleje jego waga?

Dzięki :)

#2
kopf pisze:bo przecież liczba pikseli jest taka sama...
jest, ale są inaczej "upakowane". dość skomplikowane przeliczenie i można by napisać całą książkę o tym.
kopf pisze:Więc dlaczego wraz ze stratą jakości zdjęcia maleje jego waga?
normalne zjawisko, do tego właśnie służy kompresja. coś kosztem czegoś

#3
Dzięki, a mógłbyś coś więcej napisać, trochę... co to znaczy, że jest inaczej upakowana?

A może w bardziej skompresowanym zdjęciu są bardziej fundamentalne kolory w pikselach i te zajmują akurat mniej miejsca :?:

#5
sprawdź to w praktyce.
Otwórz fotografię w maksymalnej rozdzielczości. Wybierz i zaznacz określony obszar na zdjęciu i zacznij zmniejszać. Zobacz co się dzieje z pikselami:)

#6
ale co się ma dziać... zmniejszają się :lol:

Odpowiadając dlaczego tak jest, dlaczego waga zdj. jest mniejsza gdy się zmniejszy kompresję (choć pikseli jest tyle samo), to wydaje mi się, że tak jak napisałem:
w bardziej skompresowanym zdjęciu są bardziej fundamentalne kolory w pikselach i te zajmują akurat mniej miejsca
poprostu bardziej fundamentalny kolor ma mniejszą ilość bitów --> tak mi się wydaje, bo na to pytanie na razie nikt mi nie odpowiedział
cron