fotografowanie niepełnoletnich - co na to prawo?

#1
Witam! Fotografuję amatorsko, głównie portretuję dziewczyny. Ostatnio zaczynają się do mnie zgłaszać na sesje dziewczyny poniżej 18 lat - 15- i 16- latki. Kiedyś po prostu odsyłałem je i zapraszałem za rok, za dwa. Chciałbym się dowiedzieć jakie są przepisy prawa mówiące o fotografowaniu osób niepełnoletnich, jakie umowy warto lub trzeba spisywać. Jak się zabezpieczać przed ewentualnymi pomówieniami ze strony rodziców, itd, itp. Czy musi być pisemna zgoda obydwojga rodziców, czy wystarczy jednego? Dodam, że interesuje mnie fotografia bardziej artystyczna z przeznaczeniem na wystawy, konkursy, choć nie wykluczam też charakteru komercyjnego. Czy 15, 16-letniej dziewczynie można zrobić akt artystyczny? Będę wdzięczny za podpowiedzi. Pozdrawiam

#8
Wielkie dzięki za wyjaśnienia, ale nadal nie wiem, czy konieczna jest zgoda obydwojga rodziców. Zakładam np, że matka podpisze, a ojciec nie, bo np córka nie chce mu o tym powiedzieć

#9
Witam.
Akurat tak się składa że moja żona jest prawnikiem i podpytałem się trochę:


Z Kodeksu rodzinnegi i opiekuńczego:

Art. 97. § 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.

§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Art. 98. § 1. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.

Także wystarczy zgoda jednego z nich.

Tylko wiadomo, zdjęcia nie mogą być erotyczne, bo kto inny dobierze się do czterech liter.

Zdjęcia nie mogą ewidentnie wpływać negatywnie na dziecko, jego rozwój, szkołę, itd, bo wtedy np ojciec który się nie zgadza ma prawo wystąpić do sądu rodzinnego.

Pozdrawiam.

#10
Dzięki! Myślę że to mi wystarczy. Skutecznie mnie odstraszyliście od tematu:) Teraz albo panienka przychodzi z obydwojgiem rodziców albo wcale. Pozdrawiam:)