Spyder 2 Express - urządzenie do kalibracji monitorów.

#1
Spyder2express firmy ColorVision. Urządzenie do kalibrowania ekranów CRT, LCD oraz laptopów. Nigdy nie potrafiłem prawidłowo skalibrować monitora. Zawsze miałem duże wątpliwości czy zrobiłem to poprawnie i po wydrukowaniu zdjęć wiedziałem, że nie. Męczyłem się i męczyłem aż wreszcie postanowiłem kupić sprzęt do kalibracji ekranów. Za pomocą tego urządzenia w około 10minut można automatycznie, dokładnie i prawidłowo sprawę załatwić.
W opakowaniu znajduje się czytnik kolorów (USB) oraz oprogramowanie. Instalacja jest stosunkowo szybka i bezbolesna, a kalibracja trwa zaledwie kilka minut. Program można ustawić, tak aby co określony czas np. dwa tygodnie przypominał o kalibracji (wraz z upływem czasu charakterystyka monitora zmienia się).
Sama kalibracja wygląda następująco: podłączamy czytnik kolorów, zawieszamy go na ekranie, klikamy „dalej” i czekamy cierpliwie. W tym czasie urządzenie czyta wyświetlane przez ekran barwy, buduje profil monitora i automatycznie uruchamia go przy każdym starcie komputera. I to tyle, zrobione. Pod koniec mamy porównanie „przed i po”.
Istnieje kilka wersji tego produktu, wszystkie posiadają ten sam czytnik kolorów lecz różnią się oprogramowaniem. W posiadanej przeze mnie wersji spyder2express nie ma możliwości ustawiania parametrów monitora i wszystko dzieje się automatycznie - dla standardowych ustawień. Bardziej zaawansowane wersje dają znacznie więcej możliwości z kalibracją drukarki włącznie.
Jeżeli wasz monitor jest nieskalibrowany to będziecie potrzebowali kilka minut, żeby się przyzwyczaić do nowego wyglądu.
Sugerowana cena detaliczna €85. Działa na wielu komputerach. Licencja obowiązuje w danym miejscu, np. biurze więc kalibracja komputerów nie będących w tym samym miejscu jest niezgodna z licencją co nie zmienia funkcjonalności samego produktu.
www.colorvision.com

Urządzenie działa pod Windows 2000, XP, Vista oraz Mac OS X10.3 i wyższe.
Ostatnio zmieniony pn wrz 17, 2007 11:11 am przez amerigo, łącznie zmieniany 1 raz.

#2
moze kiedys... poki co pozostaja mi testowe ekrany dostarczone prze producenta ekranu i wlasne oczy...

nie najlepsze rozwiazanie ale juz lepsze niz zadne... ;)

#3
Zupelnie sympatyczne. Mam co prawda pozyczony, ale sprawdza sie. Kiedys wydawalo mi sie ze przeciez moj monitor jest super ustawiony a fotolab ma sprzet do bani. A teraz o dziwio wszystko sie zgralo.

#5
Ja z kolei mam problem wlasnie z kalibracja Spyderem (pro). No bo np. pyta sie o swiatlo jakie zwyczajowo panuje w pokoju, ale jednoczesnie nie moze ono padac na czujnik. Do tego jest zmienne.
Ponadto nie jestem w stanie ustawic wartosci, jakich wymaga Spyder podczas testu. Contrast jest juz na max, a Spyder podaje, ze malo.

Do tego mam problem z ustawieniem kolorow w Photoshopie. Inaczej plik wyglada w CS2 a inaczej np. w przegladarce. Moglby ktos wspomoc...