smena sl i jej dziwactwa

#1
witam

zakupilem za cale 9,90 smene sl na allegro

http://www.allegro.pl/item126243290_apa ... na_sl.html

no i wlasnie, jak przewijac film w tym aparacie ? nie ma korbki nic, z obrazka wewnatrz doszedlem ze film jest przewijany z jednej strony na druga podczas robienia zdjec tylko na co ma sie nawijac ten film ? nie ma zadnego walka nic.

do tej pory bawilem sie jedynie cygrowkami wiec w fotografi analogowej jestem kompletnie zielony - kupilem najtanszy film jaki byl - konica minolta vx 200 / 36 klatek, chyba jestem za glupi ale ten film nie pasuje do srodka aparatu ?! plastikowy korpus jest za duzy i nie da sie go wsadzic....

bede bardzo wdzieczny za wszelka pomoc...

#3
Nie wiem na pewno ( nie pamiętam ), ale zobacz czy tam nie wejdzie normalna kaseta ( szpulka ). Były jakieś aparaty w tamtych czasach, gdzie musiała być druga kaseta. W ciemni łączyło się kasetę pełną z pustą i umieszczało w aparacie. Film przewijał się z jednej do drugiej.
Czy to było w tym aparacie to nie pamiętam.
pozdro

#4
serdeczne dzieki za pomoc

wedlug zeznan naocznego swadka (sztuk jeden) powinienem wyciagnac film z plastikowego etui wsadzic po lewej i zaczepic na drgiej rolce (np ze zuzytego filmy) po prawej. wszystko w ciemni.

no tak tylko za duzy jestem zeby wejsc do lodowki - bo miejsca na ciemnie nie mam (w kazdym pomieszczeniu okna) poza tym jak wyciagnac ( a potem wsadzic) rolke z filmem z etiu zeby jej nie zniszczyc

kocham technike rodem z zsrr..

:P

#5
Ja mam dwie smieny (z czego jedna na otworek przerobiona), zaklada sie film jak w kazdym analogu, odciagajac pokretlo powrotego zwijania filmu, nastepnie wsadzajac film, zaklada sie na 2 szpulke, ktora powinna byc w srodku. W zaleznosci od modelu nalezy oddzielnie przewinac film o 1 klatke i osobno naciagnac spust migawki. W smiena symbol przewijanie nastepuje wraz z naciagiem migawki. Nie wiem jak jest z pokazanym tutaj modelem. Ale kupowanie tego z checia robienia tym zdjec, to troche ascetyzm :P. Da sie, sam robilem przeciez, ale dla... zabawy. Znasz zasady ekspozycji, by ustawiac takie parametry jak czas naswietlania (tam zaznaczony takze jako... obrazki dodatkowo), oraz przyslona (tam zaznaczona razem z czuloscia, gdyby ktos chcial z obrazkow korzystac :P)? Dodatkowo celownik wziernikowy... Ostrosc ustawiasz na slepo, chyba, ze chcesz domykac przyslone, to zakres GO jest dosyc duzy (40 mm obiektyw).

#6
jw_amigowiec pisze:Ja mam dwie smieny (z czego jedna na otworek przerobiona), zaklada sie film jak w kazdym analogu, odciagajac pokretlo powrotego zwijania filmu, nastepnie wsadzajac film, zaklada sie na 2 szpulke, ktora powinna byc w srodku. W zaleznosci od modelu nalezy oddzielnie przewinac film o 1 klatke i osobno naciagnac spust migawki. W smiena symbol przewijanie nastepuje wraz z naciagiem migawki. Nie wiem jak jest z pokazanym tutaj modelem. Ale kupowanie tego z checia robienia tym zdjec, to troche ascetyzm :P. Da sie, sam robilem przeciez, ale dla... zabawy. Znasz zasady ekspozycji, by ustawiac takie parametry jak czas naswietlania (tam zaznaczony takze jako... obrazki dodatkowo), oraz przyslona (tam zaznaczona razem z czuloscia, gdyby ktos chcial z obrazkow korzystac :P)? Dodatkowo celownik wziernikowy... Ostrosc ustawiasz na slepo, chyba, ze chcesz domykac przyslone, to zakres GO jest dosyc duzy (40 mm obiektyw).

no wlasnie w tym sek ze ja nie mam tej drugiej szpulki, a samo plastikowe etui ze szpulka z filmem sie zwyczajnie nie miesci - jest za duzy.

zakup smeny to czysta zabawa, nawet jesli nie uda mi sie jej uruchomic to strace 9 zl moze i 9 zl to rolka orzecietnego filmu ale jak za aparat smiesznie malo

#9
no wlasnie w tym sek ze ja nie mam tej drugiej szpulki, a samo plastikowe etui ze szpulka z filmem sie zwyczajnie nie miesci - jest za duzy.

zakup smeny to czysta zabawa, nawet jesli nie uda mi sie jej uruchomic to strace 9 zl moze i 9 zl to rolka orzecietnego filmu ale jak za aparat smiesznie malo
To idź do pierwszego lepszego Labu i poproś o szpulkę. To powinna być taka sama szpulka jak w kasetach z filmem.

#10
ech....
film zaczepiasz do drugiej szpulki,umieszczasz ja w kasetce i taki zestaw ladujesz w aparat.nie potrzeba do tego ciemni.robiac foty po prostu przewijasz film z jednej kasetki do drugiej,nie ma potrzeby(i mozliwosci)zwiniecia filmu z powrotem do kasetki,tak jak w normalnych aparatach.tak jest w normalnej smienie.po zdjeciach w aukcji nie widac tego co prawda,ale "SL" w nazwie sugerowaloby ze jest to jednak smiena "napedzana"filmem w kasetkach typu SL,a te sa od dawna juz niedostepne,czyli prawdopodobnie zakupiles eksponat do gablotki.zapodaj mi na maila fote wneki na kasetki to rozpoznam.
cron