#3
wiesz ja to niczego nie moge byc pewny w elektronice :D ale gosc zawodowo skanuje od dawna i chyba wie co mowi...jak mam wyslac probke jak to wazy tone? masz pomysl?ale uwierz mi odpadlem,juz na pewno cyfry nie kupie do konca roku. 8)

#6
Domyślam się, że chodzi o nową Minoltę, tą która wyciąga 5700dpi. W SYD kosztuje około $A1600 czyli przy obecnym kursie jakieś 4800zł. Ale to dlatego, ze dolarek kangurowy poszedł w górę o 25% w ciągu ostatnich miesięcy. W Polsce kosztowało by to pewnie nieco mniej.

#8
Skaner o rozdzielczosci sprzetowej 4800 dpi robi 34MPx skan (130MB CMYK), ale nie mozna zapominac ze wiele filmow, a zwlaszcza negatywy maja bardzo duze ziarno. :-(

#9
I między innymi dlatego robię na diapozytywach :-) Wiszący u mnie na ścianie wydruk 12"x18" z negatywu ma już widoczne ziarno, a na przeciwległej ścianie wisi ten sam format ze slajdu i nie ma wogóle ziarna.
Oba wydruki pochodzą z klasycznego mokrego procesu.

#10
Amerigo zastanawiasz mnie z tym małym ziarnem na diapozytywie. Jesteś tego pewien ? Porównujesz filmy tej samej klasy ? Czy reszta forumowiczów to potwierdza ?
Tak z ciekawości pytam.

#12
przy powiekszeniu A1 ze slajdu 100 asa (oczywiscie jedynej slusznej firmy :wink: ) z dleglosci 15 cm (od tylu dziala mi AF w oczach) nie zauwazylem grama ziarna... zreszta komu to ziarno by przeszkadzalo? :)

#14
A to Bono mnie zaskoczyłeś. Czyli ziarno pojawia się tylko na klasycznych emulsjach? W jaki sposób określa się ziarnistość czy cokoolwiek to jest na slajdach i kolorowych negatywach?
Rafal pisze:Amerigo zastanawiasz mnie z tym małym ziarnem na diapozytywie. Jesteś tego pewien ? Porównujesz filmy tej samej klasy ? Czy reszta forumowiczów to potwierdza ?
Tak z ciekawości pytam.
Tak jestem pewien (wisi u mnie na ścianie). Porównuję Fuji Reala 100 z Fuji Provia 100F. Czy to ta sama klasa? Ciężko powiedzieć. Gdyby slajd którego użyłem był inny np. Agfa RSXII, czy Sensia albo Kodak Elite Chrome to w tym formacie (A3) raczej ziarno by się nie pojawiło.

#15
bono pisze:a... z technicznego punktu widzenia wszystko sie zgadza,bo w slajdach nie ma srebra a wiec i ziarna.
To w wywołanym negatywie jest jakieś srebro ???

#16
Czarno białe emulsje są na tym oparte - wstawiłem dość ciekawy (tak mi się wydaje) temat do działu 'fotografia na luzie' - historia fotografii. Tam jest sporo na ten temat.
cron