FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. :: Zobacz temat - Świętowanie wiosny
forum fotoarts.pl

FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj :: katalog stron foto

Świętowanie wiosny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Galeria
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pyzik

cool użytkownik
cool użytkownik

Pomocy: 4

PostWysłany: Czw Lip 10, 2008 11:13 pm    Temat postu: Świętowanie wiosny Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś z Was pamięta jeszcze koniec zimy i nadejście wiosny?
Czas, gdy oświetlone ponurym światłem, często bezśnieżne, zimowe krajobrazy zaczęły powoli swoją coroczną metamorfozę. Dni kiedy temperatura zaczęła stopniowo rosnąć, a poranny lód z każdym świtem stawał się coraz cieńszy, by któregoś pięknego dnia w końcu pozostać jednym ze wspomnień zimy...
Gdy rzeki i strumienie wystąpiły z brzegów, woda zalała pola i łąki tworząc malownicze rozlewiska. Moment pojawienia się pierwszej, zielonej trawy, bogactwa roślin wodnych, drobnych bajecznie kolorowych kwiatów... Czas kiedy drzewa przyozdobiły się pierwszymi, młodymi pędami, które po kilku kolejnych dniach rozwinęły się w drobne zielone liście. Okres wyżowej pogody – bezchmurnych, prawie bezwietrznych, wilgotnych poranków, skrytych za leniwie płożącymi się mgłami... Jednym słowem ten jedyny w swoim rodzaju czas fotograficznych żniw...

Osobiście przełom zimy i wiosny praktycznie w całości poświęciłem Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu oraz jego okolicom. Sam nie wiem w jakiej liczbie magicznych świtów w tym czasie uczestniczyłem. Myślę, że musiało być ich co najmniej kilkanaście, o ile nie kilkadziesiąt.
Jak zwykle wyjazdy na zdjęcia w moim przypadku miały dwojaki charakter. Z jednej strony służyły poszukiwaniu nietuzinkowego światła, by uwiecznić w jak najbardziej niezwykły sposób miejsca, które kiedyś przypadły mi do gustu i z drugiej, gdy z biegiem czasu światło przestawało być już tak łaskawe, zmieniały się w wyprawy w poszukiwaniu nowych, inspirujących zakątków.

Uwielbiam, gdy jadąc powoli samochodem lub spacerując bocznymi drogami w pewnym momencie, patrząc na otaczający świat, słyszę w głowie „klik” i w mojej wyobraźni nagle, na ułamek sekundy, pojawia się wizja gotowego zdjęcia zawierającego określony wycinek świata.
Doświadczanie chwil, w których „wystąpił motyw”, swoisty „symbol miejsca”, chwil kiedy temat, światło i moja subiektywna percepcja rzeczywistości łączą się w pewien spójny byt tworzący zdjęcie, jest dla mnie jednym z najważniejszych motorów napędowych mojej fotograficznej pasji.

W bieżącym sezonie, dzięki zachętom fotoprzyjaciół, więcej uwagi starałem się poświęcić rozlewiskom, a mówiąc precyzyjniej odbiciom jakie można w nich dostrzec, by umiejętności zdobyte podczas zmagań z krajobrazami wykorzystać tworząc zdjęcia o bardziej rozbudowanej warstwie abstrakcyjnej.
Tym nie mniej nie zaniedbywałem okazji do tworzenia charakterystycznych dla mojej twórczości zdjęć krajobrazowych, w przypadku których jednak coraz większą rolę odgrywają dzieła rąk ludzkich. Cóż, czas nie stoi, czas mnie czeka... Swoją drogą ciekawe czy kiedyś wreszcie pojawi się na nich człowiek. Kto wie...

Kolejnym krokiem naprzód, było ponowne odkrycie, że w przypadku fotografii krajobrazowej pionowe kadry także do czegoś służą. Smile Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu na jednej rolce slajdu zdarzało mi się mieć kilka, a nawet kilkanaście tzw. pionów. Zauważyłem, że fotografując np. rozlewiska, dość łatwo przychodzi mi układanie kompozycji w pionowych kadrach. Dzięki wodzie w dolnej części kadru coś zawsze się dzieje, mamy do dyspozycji interesujące plany światła, bądź rytmy, które są pomocne w organizacji pierwszego planu zdjęcia.

No dobrze. Co prawda pisać o swoim wiosennym fotografowaniu mógłby jeszcze sporo, czas jednak przestać zamęczać klawiaturę Smile i pozwolić mówić zdjęciom.

Poniższe fotografie powstawały jak zwykle na slajdach, bez użycia filtrów. Tym razem na Provii 100F i Velvii 50, z wykorzystaniem szkieł EX Sigmy: 70-200/2.8 i 50-500/4-6.3. Skany zostały przygotowane w ten sposób, by odpowiadały mniej więcej temu co udało mi się złapać na slajdach. Przynajmniej robią co mogą. Smile
Miłych wrażeń.

Pozdro,
Pyzik

1

2

3

4

5

6

7

8

9
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
azet

Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik

Pomocy: 1

PostWysłany: Czw Lip 10, 2008 11:30 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Doskonałe!

I pomyśleć, że mieszkam 15 min. jazdy samochodem od KPN! Muszę tam częściej zaglądać.

pozdrawiam
Powrót do góry
ODZIO

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 19

PostWysłany: Czw Lip 10, 2008 11:35 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

super ujęcia.
Mnie te foty kręcą Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
temp

Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik

Pomocy: 1
Aparat: ...

PostWysłany: Pią Lip 11, 2008 7:47 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

szacun Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Yahoo Messenger MSN Messenger
HaLuN

młodszy wyjadacz
młodszy wyjadacz

Pomocy: 3

PostWysłany: Pią Lip 11, 2008 12:12 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

fajnie kadrujesz i wykorzystujesz światło, dzięki temu te zdjęcia się nie nudzą, no i chyba dzięki temu że to slajdy Smile, muszę odkurzyć mojego analoga.
Super!
Powrót do góry
PP

młody wyjadacz
młody wyjadacz

Pomocy: 3

PostWysłany: Pią Lip 11, 2008 12:42 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kto rano wstaje, temu... To niezmiennie działa Smile
Słońce w kadrze i nie ma blików. Którym szkłem zostały pstryknięte kadry ze słońcem?
Powrót do góry
Cocodrillo

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

Aparat: jest

PostWysłany: Pią Lip 11, 2008 1:44 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ech Pyzik zawsze Twoimi zdjęciami można nacieszyć oczy i duszę.
Powrót do góry
Adam.B

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 20

PostWysłany: Pią Lip 11, 2008 3:02 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bardzo ładny reportażyk, szczególnie w połączeniu z tekstem:)

Ostatnie zdjęcie wygląda jak by zrobione jesienią.
Na piątym, siódmym i ósmym troszkę zbyt dużo mgły jak na mój gust.
I ramki troszkę grube. (jak by ograniczały wolność)
Ale efekt ogólny, na ok Smile

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Cygnus

Moderator
Moderator

Pomocy: 57

PostWysłany: Pią Lip 11, 2008 6:13 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

bresch napisał:

Następnym razem Pyzik weźmie całą armię asystentow i będa mu tą mgłę rozpędzać. Wink
Powrót do góry
Pyzik

cool użytkownik
cool użytkownik

PostWysłany: Pią Lip 11, 2008 8:02 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

PP napisał:

Słońce w kadrze i nie ma blików. Którym szkłem zostały pstryknięte kadry ze słońcem?

Sigmą 50-500.
Inna sprawa, że słońce było jeszcze nisko nad horyzontem, więc blikowanie nie było problemem.
A sama plastyka zdjęć to już oczywiście zasługa jakości jaką oferują slajdy.

Ciąg dalszy wątku niebawem Smile
Powrót do góry
Kocan

Nowy Użytkownik
Nowy Użytkownik

Aparat: Nikon D80

PostWysłany: Pią Lip 11, 2008 8:28 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bardzo nastrojowe zdjęcia. Wspaniały przykład na to, że fotografia to sztuka. I gratuluję samozaparcia we wstawaniu wczesnym rankiem:)
Pozdrowienia dla autora
Powrót do góry
Pyzik

cool użytkownik
cool użytkownik

PostWysłany: Pią Lip 11, 2008 11:44 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No dopsz... skoro się podoba, to czas na bonusy. Smile

10.

11.

12.
Powrót do góry
Adam.B

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 20

PostWysłany: Sob Lip 12, 2008 1:01 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pierwszy bonusik ekstra:)
Powrót do góry
Pyzik

cool użytkownik
cool użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 12, 2008 9:40 am    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cygnus napisał:
bresch napisał:

Następnym razem Pyzik weźmie całą armię asystentow i będa mu tą mgłę rozpędzać. Wink

Z pewnością... Wink
Powrót do góry
soryan

stary wyjadacz
stary wyjadacz

Pomocy: 7
Aparat: nacisku

PostWysłany: Sob Lip 12, 2008 1:30 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja to za galerią jestem
bardzo mi sie te prace podobają, a już bonusy to miodzio
pozdrawiam i zazdroszczę samozaparcia, bo chyba trzeba było wstać o jakiejś nieludzkiej porze
Wink
Powrót do góry
Pyzik

cool użytkownik
cool użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 12, 2008 5:26 pm    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

soryan napisał:

pozdrawiam i zazdroszczę samozaparcia, bo chyba trzeba było wstać o jakiejś nieludzkiej porze
Wink

Ach nie aż tak wcześnie, wszak to wiosna była. Smile

Budzik dzwonił jak było już dobrze po trzeciej. Mr. Green
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FotoArts.pl Fotograficzne forum pasjonatów. Strona Główna -> Galeria Wszystkie czasy w strefie GMT + 3 Godziny
Strona 1 z 1

Skocz do: