Pentax K-m czy Nikon D60 ?

#1
Z fotografią mam do czynienia od około dwóch lat, jak na razie bawiłam się małpką Samsunga, lecz planuję zakup lustrzanki. Waham się jednak między dwoma aparatami: Pentaxem K-m i Nikonem D60. Zaznaczę, że zamierzam rozwijać swoje, póki co, małe umiejętności, za kilka lat planuję dokupić obiektyw, by nie działać samym kitem. Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek radę w tej kwestii. Pozdrawiam.

#2
Witaj.
D60 nie ma silnika do Auto focusa, wiec nie wszystkie obiektywy będą ustawiały Ci ostrość, D60 jest totalnie amatorską lustrzanką.
Kup lepiej używanego D70 / D70s albo D80.
Co do pentaxa - niedawno sprzedałem brata bliźniaka K20 bo mi nie pasował... wolę nikona.
Za kilka lat obiektyw? Hmm... Skoro Tak powoli będziesz rozwijać umiejętności . heh
Pozdrawiam.

#3
Mialem pare razy w lapie d60 i ogolnie zrobil na mnie pozytywne wrazenie, szczegolnie ergonomia i (chyba) najlepszy w tej klasie wizjer. Co do przejzystosci/szybkosci poruszania sie po menu zamilkne bom z innej stajni, a przyzwyczajenia robia swoje. Systemu Pentaxa nie znam w ogole, ale moze cos pomocnego znajdziesz na tej stronce dpreview.com

Za Adamem polece zainteresowanie sie sprzetem uzywanym/starszym klasy wyzszej. Za cene pixeli dostaniesz pare ciekawych rozwiazan, ktore na pewno sie bardziej przydadza - podejzewam ze plakatow drukowac nie bedziesz. Moj aparat ma 8mpx i przy wydruku na A4 jest zyleta.
Po za tym, wcale nie musisz miec lu$trzanki, zeby sie rozwijac w tym kierunku i robic ciekawe zdjecia - rozwaz i taka opcje.

#5
Opcjami ciekawymi do rozważenia wg mnie byłyby w tym przypadku:

a) kupno użwanego np. pentaxa + jakiś inny obiektyw (za 100-300 zł można kupić dobre, używane pentaxy-a i pentaxy-m 28mm czy 50mm)

b) kupno analoga jakiegoś (ze 300 zł body) + lepsze obiektywy

Lepiej zainwestować w obiektyw niż body wg mnie. Dlatego najlepiej rozejrzeć się za czymś używanym.

Pozdrawiam.

#6
Matus pisze:Lepiej zainwestować w obiektyw niż body wg mnie.
ta zasada się sprawdza jak najbardziej ale z analogami, z syfrzankami już w dużo mniejszym stopniu