#3
na obiektywie wybite sa te oznaczenia:
SP AF ASPHERICAL XR Di LD IF
czyli korzystajac z info z jednej ze stronki którą podawałeś w przyklejonym poście dla amatorów dowiedziałem się że:

SP – (Super Performance) profesjonalne obiektywy Tamron o wysokiej jakości.
XR – (Extra Refractive) soczewki o wysokim współczynniku załamania. Im wyższy współczynnik tym cieńsza soczewka, a w efekcie krótszy i lżejszy obiektyw.
Di – (Digitally Integrated Design) obiektywy Tamron wysokiej jakości optycznej skonstruowane dla aparatów cyfrowych, minimalizujące aberracje i odblaski.
LD – (Low Dispersion) soczewki o niskiej dyspersji, również zmniejszające aberracje chromatyczne.

w każdym razie AF pracuje ale foty wychodzą nie ostre. zrobiłem fotkę na czasie 1/500 przesłona 2,8, ISO100, zdjęcie auta z odległości 5 metrów i nic nie jest ostre... nie wiem, jakoś dziwnie mleczy dodatkowo - no niby w slońcu jasne elementy ale mimo wszystko... a w pomieszczeniu to już total porażka, śiwatlo bez tragedii no pod bogiem z kitowego 3,5-5,6 było lepiej...

znalazłem tu posta o problemach z tym tamronem FF/BF ale nie dotyczył alfy...

głównie mi zależy na info czy to szmelcowaty egzemplarz i postarać się oddac (pewnie nie łatwo bo z allegro) czy dostroic...

#4
Zrób mały prosty teścik na front/back focus...
Ustaw sobie kilka obiektów w różnej odległości, ustaw przysłonę 2.8 złap ostrość na jeden ze środkowych i zobacz czy żaden z obiektów na zdjęciu nie jest ostry.
Co za różnica czego dotyczy back/front focus, problem jest ten sam(jeżeli to o to chodzi)
Spróbuj też ustawić ostrość manualnie i wtedy zrobić zdjęcie, jeżeli będzie ostre to znaczy ze soczewki są w porządku a coś jest nie tak z systemem ustawiania ostrości.
Zobacz też co się dzieje na zdjęciach przy bardziej przymkniętej przysłonie (f/8 f/11).
Ciężko tak powiedzieć, łatwiej byłoby zobaczyć. Sam musisz potestować albo oddać komuś kto się na tym lepiej zna i łatwiej mu będzie.

#5
zrobilem kilka testow głównie na szczebelkach łóżeczka mojej córki:) no i wyszło F AF
manualnie jest ok.
już się umówiłem na zwrot i zasuwam do sklepu...

dzięki za pomoc,
aha mam jeszcze pytanie odnośnie tego obiektywu. czy jeśli AF będzie już ok to czy sama jakość zdjęć pomiędzy różnymi "sztukami" obiektywu może być inna... chodzi mi o ostrość, GO, jakieś zamglenie itp ? wydaje mi się że gdzieś tu wyczytałem że może jeden być lepszy od innego...

#6
Nie powinno tego być, mogą być różne sztuki, bardziej lub mniej ostre, ale nie powinno być wielkiej i rozpoznawalnej gołym okiem różnicy.
Jeżeli będziesz miał jakieś zamglenia albo inną GO to znaczy że obiektyw jest po prostu felerny.
Inna GO oznaczałaby inną budowę obiektywu albo inną wartość przysłony...

#7
koks pisze:wydaje mi się że gdzieś tu wyczytałem że może jeden być lepszy od innego...
ta zasada dotyczy głównie szkieł zza wschodniej granicy

#8
dzięki za pomoc, wychodzi że po prostu miałem pecha:(
sprawdzę go jeszcze na alfie350 mojego kolegi - jak będzie ok to może go sobie zostawi...
troche się ostudziłem za zakupami obiektywów bez sprawdzenia na body czy wszystko jest ok na allegro... chciałem za jakiś czas zakupić flinte 70-210 minolty a teraz mam nad czym myśleć:)
pozdrawiam