#1
Jestem w trakcie wymiany hybrydy na lustrzankę.
Rozważam NIkona d60 lub właśnie Pentaxa, bo zwrócił moją uwagę swoją kompatybilnością z dużą ilością obiektywów.

Czy dobrze rozumiem- W Pentaxie można ostrzyć tylko manualnie,tak?
Czy to oznacza że w ogóle nie ma w body takiej opcji, czy zależy od obiektywu ?
To jeśli będę robić zdjęcia, jakiemuś dynamicznemu obiektowi to istnieje duże prawdopodobieństwo że nie trafię z ostrością?

Czytałam na jakimś forum o czymś takim jak przejściówki.
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co to takiego?

#2
O kurde.... Niebieskamonika Musisz sie jeszcze wiele nauczyć...
W pentaxie można ostrzyc i manualnie i automatycznie, zależnie od zakupionego obiektywu.
Z tego co wiem to wszystkie cyfrowe pentaxy mają autofocus.
Za to np nikon D60 nie ma wbudowanego autofocusa więc trzeba kupować obiektywy z wbudowanym silnikiem(AF-S podstawowe - kitowe, są takie)
Przejściówka to jest coś takiego co przestawia Ci bagnet na bagnet innego typu.
Na przykład; M42 do Nikon.
Jeżeli bedziesz robić zdjęcia dynamicznemu obiektowi to musisz umiejętnie sterować aparatem i mieć szybki autofocus (najlepiej wbudowany w obiektywie, bo wtedy to będzie ultradzwiękowy szybki silnik).

#3
Eh, no tak.
Fakt jest taki, że na sprzęcie się w ogóle nie znam jeszcze. Przy używaniu hybrydy nie jest potrzebna jego biegła znajomość.


O. To jest bardzo pocieszająca informacja. Obiektywy do NIkona są mega drogie (silniczek) a do pentaxa można użyć starego od Zenita :)

Bagnet..? co to takiego?


Dzięki za każdą odpowiedź :)

#6
meloV8 pisze:zacznij od kupna ksiazki, potem pomysl o aparacie.
Jak tak bardzo Cię irytuje mój brak wiedzy to lepiej będzie jeśli poprostu będziesz ignorował moje posty.
Fleandril pisze:
Proponuję przed zakupem aparatu odrobinę się doedukować odnośnie sprzętu..
No tak. Właśnie dlatego jestem na tym forum.
Kupiłam kilka książek ( a raczej dostałam) ale w żadnej nie przeczytałam niczego istotnego. Macie jakiś dobry tytuł?

#9
ech... Raz loża szyderców, raz Koło Wzajemnej Adoracji. :)

Szkieł od zenitara możesz używać i z petaxem i z nikonem. Kwestia kupienia przejściówki z gwintu m42* na dany bagnet*.
Zazwyczajkoło 30 zł.
Obiektywy z gwintem m42* są manualne(chyba w 100%)

* rodzaje mocowań obiektywów do korpusu.

Sam mam Pentaksa i nie narzekam. Pentax ma ten minus, że jako system dla bardzo zaawansowanych jest średni. Brakuje mu takiej możliwości rozbudowy jak u Nikona czy Canona. Czy dla Ciebie jest to problem? Przemyśl to.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony ndz sie 23, 2009 11:25 pm przez Matus, łącznie zmieniany 1 raz.

#10
.. i dla członków Koła Wzajemnej Adoracji.
A po czym to wnioskujesz?

Wracając do Twojej sprawy. Internet jest naprawdę skarbnicą wiedzy. Wystarczy poszukać. Forum nie jest po to, żeby pytać się o wszystko czego nie wiesz. Wystarczy poszukać(jak wyżej z bagnetami/mocowaniami) Nie wymagaj od innych, żeby szukali czegoś za Ciebie. Jeżeli naprawdę nie możesz czegoś znaleźć, wtedy zapytaj.

A na przyszłość nie pisz czegoś, tylko dlatego, że ktoś Ci nie chce odpowiedzieć. Będzie łatwiej współżyć z innymi.

Pozdrawiam

#11
Matus, szkla m42 w nikonie to spory problem, musisz miec specjalny adapter z soczewka aby miec ostrosc na nieskonczonosc, a dodatkowa soczewka to dodatkowy problem z jakoscia i cena. Do tego problem z pomiarem swiatla.

Jak ktos lubi szkla m42 to niech sie nie pcha w system nikona tylko canon, pentax, sony, sigma, olympus. Tutaj nie ma problemu z przejsciowka.

#12
MeloV8- racja :) Wtedy za przejściówkę płaci się koło 100 zł. No i dochodzi wspomniany problem z niepewną jakością użytej w adapterze soczewki.

Oczywiście za 30 złotych można kupić przejściówkę do Nikona niepozwalającą ostrzyć na nieskończoność, niemniej jednak nieskończoność się przydaje, więć zakup takiej przejściówki odradzam.

#13
Matus pisze:No i dochodzi wspomniany problem z niepewną jakością użytej w adapterze soczewki.
dochodzi problem pomiaru światła, to realizują dopiero modele od D200 wzwyż
Niebieskamonika pisze:Rozważam NIkona d60 lub właśnie Pentaxa
a którego pentaxa? choć może to nieistotne, bo nawet k-m będzie lepszym rozwiązaniem od d60
poza tym segment amatorski w nikonie to porażka, same kastraty