NIKON D80 CZY D200 czy CANON 30D 40 D (+M42)

#1
Prośba o radę co wybrać
priorytet dla mnie to:

1. idealny/bdb pomiar światła w najróżniejszych sytuacjach
2. zamierzam używać 50 lub 85 mm stałoogniskowe + krótki zoom (światło 2,8 lub moze być 3,4 - 5,6) + 70-210 (o światle 4)
3. Chciałbym mieć też mozliwośc pracy poprzez M42 na Jupiterach, Vivitarach itp
4. Wbudowana lampa błyskowa
5. funkcja cz-b
6. niskie szumy do 800

Inne bajery jak liveview, kręcenie filmów nie jest mi potrzebne
Miałem D7D ale miała wg mnie kiepski pomiar światła i sprzedałem

Fotografuje życie na ulicy, koncery jazzowe, pozostałe rzeczy to portrety, krajobrazy.

Na co się zdecydować??????

Dzieki za kazdy post

Aha na sama puszkę chciałbym max 2,2 tpln, nie wiem jak będzie cenowo ze szłem...

#2
Jeżeli chodzi o pomiar światła to chyba wszystkie puszki obecnie radzą sobie z tym b.db.

Jeśli chodzi o M42 to puszki canona są do tego lepsze (Nikon ze względu na odległość ogniskowania wymaga konwertera z soczewką by można było ostrzyć na nieskończoność szkłami M42 - taki konwerter jest droższy a dodatkowa soczewka powoduje pogorszenie obrazu).

Lajwiu jakkolwiek normalnie nie potrzebny w przypadku zabaw ze szkłami z manualnym ostrzeniem jest dużym udogodnieniem. Nastawianie ostrości w trybie lajwiu z 10x zoomem cyfrowym jest o wiele dokładniejsze niż na matówkach współczesnych aparatów. Pewnym rozwiązaniem może też być kupienie u chińczyków matówki z klinem (miałem taką do 40d) tu z kolei trzeba dobrać kompensację ekspozycji do wskazań aparatu z chińską matówką.

Wbudowana lampa i tryb cz-b nie jest IMHO potrzebny. Zdjęcia z wbudowaną lampką i tak nie wyglądają dobrze, a konwersja cz-b jest w każdym aparacie i też nie wygląda dobrze - lepiej samemu konwertować z kolorowego zdjęcia na komputerze.

Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłem, poziom szumów przy iso 800 musisz patrzyć w testach aparatów. Z tego co pamiętam, w 40d do 400 jest super ale wyżej jest już różnie... Powodzenia. ;)

#4
Jesli to ma sluzyc do focenia szklami m42 to tylko Canon. Jasne, ze sa adaptery do nikona ale sa drogie i upierdliwe bo posiadaja dodatkowa soczewke, ktora ma wplyw na jakosc zdjec o czym pisze Jakub23. Gdyby nie to, to wybralbym Nikona.

Piszesz, ze bedziesz uzywal dluzszych ogniskowych manualnych, jesli tak to pomyslalbym bardziej o Pentaxie i Sony. Te aparaty oferuja jeszcze stabilizacje matrycy ( praca z m42 rowniez bardzo dobra ), ktora dziala z kazdym szklem i bedzie nie raz wybawieniem, gdzie nawet podbite iso nie zagwarantuje ostrosci zdjec z teleobiektywu.

Wg mnie poziom szumow nie jest az tak istotny. Bralbym pod uwage opcje jakie oferuje sprzet i przyjemnosc obslugi aparatu.