Pierwsza lustrzanka

#1
Witam,
W pierwszym zdaniu chciałbym prosić o niekrytykowanie mnie od razu za nieznajomość. Wiem, że czasami mogę napisać jakąś głupotę (co nawet bardzo prawdopodobne), dlatego proszę o wyrozumiałość.

Okej, teraz bro’s cool story:
Odkąd pamiętam, gdy w jakichkolwiek okolicznościach trzeba było zrobić zdjęcie – robiłem je ja, mimo, iż kompletnie się na tym nie znałem i nadal nie znam. Przed kilkoma latami był to jakiś stary kompakt, później Fuji S1000fd, który dwa miesiące temu spadł z biurka i był się rozwalił. Jak na złość, zaraz po tym fakcie zebrało mi się na myślenie o fotografii. Nie będę pisał, że mam jakiś zmysł artystyczne, jestem wrażliwy na piękno itd. Ale cykanie fotek zawsze mnie cieszyło i myślę, że warto by zacząć myśleć o tym hobby poważniej.

Stwierdziłem, że sprawię sobie jakieś książki o robieniu zdjęć i lustrzankę. Łatwo powiedzieć, jednak jak wiadomo nie są to sprawy tanie, zwłaszcza dla młodego człowieka bez stałego dochodu. No, ale od pewnego czasu gram też w pokera online i jakiś profit z tego jest. Nie jest to majątek i na pewno nie starczy na wszystko od razu, ale myślę, że mogę na razie do 2 tys. zł przeznaczyć na body i jakiś obiektyw (najpewniej KIT), a za jakiś czas (powiedzmy na wakacje) dokupić, co w trakcie poznawania sprzętu wyjdzie za koniecznie i/lub przydatne.

Dobra, co chciałbym robić:
Przede wszystkim ludzi. Zdjęcia portretowe (a także okolicznościowe uwiecznianie osób w sytuacjach nietypowych) wydają mi się fajne, dające pole do popisu, nie tylko przy ustawieniu parametrów w aparacie. Poza tym mieszkam na „odludziu”, blisko mam las, przyrodę, parę kilometrów i jestem w górach, toteż mógłbym chcieć od czasu do czasu chcieć wyskoczyć na jakąś wycieczkę i z aparatem uwieczniać jak to pająk je biedronkę, a słońce zachodzi za pagórkiem. Jednak nie jest to priorytetem, i bardziej nastawiam się na ludzi. Wyczytałem, że tutaj obiektyw ze stałą ogniskową (cokolwiek to znaczy) dałby radę najlepiej. Do natury „kit” też niebyły złym wyborem na początek.

Podsumowując, chcę kupić sobie lustro i robić zdjęcia ludziom i innym zwierzętom. Na ten cel ma na razie 2k PLN, a za parę miesięcy będzie mógł ponownie wybrać się do sklepu i kupić co będzie brakowało.

Wiem, że zakładając taki temat narażam się na lincz (sam często na innych forach tematycznych będąc po drugiej stronie barykady), jednak proszę o miłosierdzie i z dobrej woli porady, jakiego sprzęta na początek poszukiwać i gdzie szukać wiedzy na temat tej tajemnej sztuki (poza instrukcja obsługi aparatu).

Pozdrawiam.

#2
Szczerze piszesz to ci powiem i nie ograniczę się w wywodach na temat sprzętu.

1 Poker fajna gra ale wciąga i robi z ludzi niewolników. Znam ludzi, którzy sporo stracili w życiu a był okres kiedy żyli na poziomie i mogli wiele. Teraz już nie mieszkają w tym kraju :) Passa się skończyła. Zawsze się kiedyś kończy.

2 Pisałem to już wiele razy, że kit to nie obiektyw. Jak posiedzisz nad zdjęciami dłużej zrozumiesz sam ile dobrych ujęć zepsułeś przez kita.
A to ostrość zepsuta nagminnie a to flary, poświaty, aberacje, mydło, syfiasty kontrast itp idt. Syf i mogiła. Szkoda czasu, zdrowia i zachodu.
Dlatego tak ważne są szkła, które pokazują. Podam ci parę linków do stron gdzie testowane są obiektywy i są również opinie użytkowników.
Najlepsza i najbardziej chyba obiektywna strona:

http://www.dpreview.com/

oraz

http://www.optyczne.pl/obiektywy.html


3 Aparat hmmm to podstawa a zarazem wybór systemu w który wejdziesz z czasem.
Masz do wyboru:
canon
nikon
olimpus
pentax
sony
sigma

i tu z twoim budżetem musisz wybrać system w który wejdziesz. Pamiętaj, że aparat powinien być : funkcjonalny, ma mieć porządną konstrukcje i ma dawać porządny obraz efekt finalny Twojej pracy. Teraz większość aparatów w tym przedziale cenowym to kupa plastyku i bajerów z których i tak nie będziesz korzystać w rzeczywistości. Tak więc zakup nowej zabawki zawęź do poszukiwań starszych ale sprawdzonych konstrukcji. Swój wybór oprzyj na opiniach innych użytkowników.

Ps. Przeglądnij porządnie forum sprzętowe bo sporo było tematów na temat sprzętu i jego doboru.
Za 2tys. można już kupić fajny aparat i dobre szkło na początek.

Powodzenia
Tomek

#3
Co do pokera, to wypowiem się na ten temat później. Nie traktuje tego jako hazardu, gdyż podchodzę do gry strategicznie i z matematycznego punktu widzenia.

Który system uważacie za lepszy? Z tego co czytałem, najbardziej rozwojowe są canon i nikon (z czego ten pierwszy ma dwie na moim poziomie finansowym: 1000d i 450d, a nikona średnio kojarzę). Macie jakieś specjalnego uwagi nt. ww. modeli? Co sądzicie o nikonach?

Szkła: widziałem, że dużo osób bawi się portretami? Jest jakieś fajne, niedrogie szkło ze stałą ogniskową (50mm f/1.4 USM wydaje mm się <za droga>) na początek zabawy z fotografowaniem ludzi? Czym zastąpić kita, do amatorskich zdjęć przyrody nie wydając majątku?

Ogólnie, dziękuje za rady.
Ciągle szukam, aparat planuje zakupić za ok. 3-5tyg. więc mam sporo czasu na grzebanie w sieci nt. wszystkich detali.

Pozdrawiam.

#5
perfectto pisze:moim poziomie finansowym: 1000d i 450d
W canonie od serii 300d,350d,400d,450d,1000d to zabawki z bajerami o konstrukcji plastikowej :( Nie kupowałbym tych puszek.

Pomyśl o serii która zaczyna się od (10d odpuść) 20d, 30d,40d,50d,7d,5d,5dII. To solidne puszki półprofesjonalne. Najtańszy będzie 20d. To dobry aparat z solidną obudową magnezową.Dobrze leży w łapie a menu i funkcje ma bardzo przyjazne dla użytkownika. Z drugiej ręki z niewielkim przebiegiem można kupić za 1tysiaka.
Do tego tamronika jasnego 17-50 2.8 i masz fajne szkło na spacer. Zakres ogniskowych umożliwia zrobienie wielu fajnych ujęć. Spokojnie portrety można cykać tym tamronem. Możesz również dokupić sobie tą 50ke z 1.8. Optycznie jest git i ma przyjemną głębie ostrości.

Na temat nikona się nie wypowiadam bo nie jestem użytkownikiem tego systemu. Choć miałem okazje testować ten system.
Może jakiś kolega nikonowiec ci pomoże.

http://www.szerokikadr.pl/ masz dobry link do nikona.


Powodzenia
Tomek
Ostatnio zmieniony pt kwie 02, 2010 11:26 am przez tjruslan, łącznie zmieniany 1 raz.

#6
osobiscie tez posiadam canon'a i to dzieki tomkowi ;p
jakies 2 moze 3 tygodnie temu jeden z moich znajomych zakupil nikon d90, musze przyznac ze jestem zazdrosny i to bardzo, nikony maja to do siebie iz AF jest cichy, moj kit podlug jego kit'a to wielka roznica. Przez mysl przeszlo mi nawet aby zmienic sie na ninkon'a ale jednak canon od zawsze na rynku byl wazny, no i wiem juz conieco o tych aparatach, z nikonem musial bym zaczynac od poczatku...

#7
Dzięki za odpowiedzi,
przemyślę zakup czegoś lepszego, ale rodzi się w moim umyśle (nie wiem czy dobrze), ale... czy jako kompletny amator (jakim pewnie zostanę przez jakiś czas) będę mógł wyczuć różnicę między "wydmuchaną, wykastrowaną, plastikową puszką", a aparatem półamatorskim z ciut wyższej półki?

Byłbym wdzięczny, gdyby jakiś nikonowiec się wypowiedział - w sumie chciałbym zawęzić się na razie w obszarze poszukiwań do tych dwóch systemów.

Pozdrawiam.

#9
Kupiłem używaną 20d z jakimś kiepskim obiektywem. W ciągu najbliższych tygodni postaram się dokupić 50mm 1.8, a później coś w miarę uniwersalnego.

Dzięki za pomoc.

#10
perfectto pisze:Kupiłem używaną 20d z jakimś kiepskim obiektywem. W ciągu najbliższych tygodni postaram się dokupić 50mm 1.8, a później coś w miarę uniwersalnego.

Dzięki za pomoc.
Zadowolony? Dokupisz jeszcze tamronika 17-50 i będziesz szczęśliwym człowiekiem :)


Powodzenia i wielu udanych klatek.


Tomek

#11
To czy zadowolony okaże się w najbliższych dniach, gdy paczka dojdzie. Póki co czytam "książkę o fotografowaniu".

Mam nadzieję, że około weekendu wrzucę jakieś pierwsze zdjęcie nowym-starym sprzętem.

Dzięki za pomoc.

#13
perfectto pisze:Nie wklejam tego do szkółki, bo wstyd, ale pochwalę się, bo jedno z pierwszy zdjęć:

http://i40.tinypic.com/2dsi71u.png

Dotarł. Póki co jestem zadowolony, mimo iż walnąłem raptem kilka klatek.
Aparat dotarł na miejsce i fajnie, że cały i zdrowy :) Strzel sobie teraz jakąś fotkę jakiegoś elementu na jasnym w miarę jednolitym tle i sprawdź czy masz syfy na matrycy? Ja naliczyłem chyba dwie, które rzucają się w oko od razu(może masz brudne szkło)?. Czyszczenie matrycy to niewielki koszt ale jak znasz photoshopa to można to zatuszować w programie. Ja osobiście lubię czystą matryce. Fota faktycznie katastrofa i testowa na początku przygody :) Sprawdź sobie czy dobrze działa af i czy nie wali jakimś errorem przy fotach seryjnych?
Jeśli nie to powinno być git narzędzie do zdjęć.


Tomek

#14
Przede wszystkim odradzam zakup używek na allegro,jeżlei juz to wolałbym dołożyc i kupic nowe lustro,do 2 tyś zł na dzień dzisiejszy proponuję Sony Alpha 380.

#17
Adam.B pisze:weesee napisał:
sony to przereklamowany szajs


Zabaweczki Smile
stare konie...ale jak dzieci..., szajs zabaweczki? przecież to tylko narzędzie pracy, którego wybór należy od indywidualnych preferencji i zasobu portfela.

#18
Incuba pisze:
Adam.B pisze:weesee napisał:
sony to przereklamowany szajs


Zabaweczki Smile
stare konie...ale jak dzieci..., szajs zabaweczki? przecież to tylko narzędzie pracy, którego wybór należy od indywidualnych preferencji i zasobu portfela.
Oj no dobra. Po prostu nie lubimy Sony. Bo mają za dużo kasy. Hehe

Ale myślę że nikt nie pogardziłby A900 + 70-200 :)