Jaki aparat kupic?:] (poczatkujacy profesjonalista)

#1
Witam,
Wiem, ze moze macie mase podobnych pytan, ale sprobuje opisac swoj przypadek, bo czytajac rozne strony i porady (rowniez te polecane na Waszej stronie) mam wrazenie, ze.. "im dalej w las tym wiecej drzew", wiec potrzebuje chyba lekkiego naprostowania.
Planuje korzystajac z wyprzedazy kupic aparat, najprawdopodobniej lustrzanke lub hybryde.
Znam obsluge lustrzanki Canon'a analogowego, tradycyjnego na poziomie raczej poczatkujacym, reszta to kompakty (przetestowalam wiele, bo mam akurat szczescie do kradziezy:>). Wiem, ze dobre zdaja sie Lumix'y Panasonic'a, ale jw mysle raczej o aparatach z wymiennym obiektywem.
Ale co do konkretow moich potrzeb to:
Co by zawezic obszar poszukiwan powiem, ze chodzi o aparat do 1600 zl.
Potrzebuje aparatu, ktory by robil zdiecia dobrej jakosci, by mozna je bylo swobodnie kadrowac, wycinac na komputerze, by efekt koncowy na stronie internetowej byl dobrej jakosci. Slyszalam, ze duza rozdzielczosc wcale nie jest do tego potrzebna, a nawet moze przeszkadzac, ale dlaczego to i co w koncu wybrac, to nie wiem (tu sie m.in. zaczyna "las"), bo z jednej strony czytalam opinie, ze zbyt duza rozdzielczosc "wepchana" na matryce moze dac kiepski efekt odn. jakosci zdiecia, a z drugiej ktos poradzil, ze duza rozdzielczosc daje pole manewru jesli chodzi o pozniejsze dowolne kadrowanie zdiecia (ale jesli zla jest jakos tego zdiecia to juz nie rozumiem, dlaczego duza rozdzielczosc jest zaleta :]). To koniec komplikacji:)
Inna rzecz to chcialabym moc robic zdiecia za rowno z bardzo malej odleglosci i ewentualnie z jaknajdalszej, choc ta druga kwestia mniej mnie interesuje.
Zdiecia beda na poczatek dotyczyly zdiec duzego miasta, w ktorym mieszkam (ludzie, zdazenia, budynki, obiekty w ruchu, zamkniete i otwarte przestrzenie), krajobrazy, takze szczegoly rzeczywistosci. Na razie nie mam mozliwosci robienia zdiec studyjnych, wiec tego nie biore pod uwage.

Nie wiem w sumie czym sie rozni hybryda od lustrzanki, jedynie widze roznice w cenie, a jedna z okazji znalazlam odnosnie polecanych na tym forum przez jednego uzytkownika Panasonic'ow http://www.cdiscount.com/photo-numeriqu ... c14n.html.
Jednak nie wiem czy jednak moze nie kupic lustrzanki, wiec prosze o rade czy warto i dlaczego? Przegladajac lustrzanki myslalam o jednym z tych dwoch aparatow:
http://www.cdiscount.com/f-popup-CANONEOS1100DKIT.html
http://www.cdiscount.com/f-popup-NIKOND3100KIT.html

Bede wdzieczna za Wasze podpowiedzi i rady. Dziekuje juz z gory:)
i pozdrawiam

#2
*Nie wiem w sumie czym sie rozni hybryda od lustrzanki
nie mowie o oczywistosciach, ze ma body od kompaktu, a obiektyw od lustrzanki. Czy kompaktowe body duzo zmienia, jesli optyka, obiektyw jest chyba najwazniejszy jesli chodzi o jakosc zdiec?

#3
ten nikon i kanon to amatorskie wykastrowane plastiki. co prawda canona system znam słabo, ale nikon przynajmniej d90, poniżej to kiszka nie warta swojej ceny. z drugiej strony, za 1600 znajdziesz używanego D200, a to już poważniejszy sprzęt

#4
do_ota pisze:*Nie wiem w sumie czym sie rozni hybryda od lustrzanki
nie mowie o oczywistosciach, ze ma body od kompaktu, a obiektyw od lustrzanki. Czy kompaktowe body duzo zmienia, jesli optyka, obiektyw jest chyba najwazniejszy jesli chodzi o jakosc zdiec?
Trudno powiedzieć co jest najważniejsze. Jeśli jeden element jest badziewny to pociągnie dałe zdjęcie w dół.

body nei zmienia absolutnie nic (choć jeśli jest małe, to i sama matryca jest mała, w lustrzankach są większe, choć pikseli tyle samo, lepsza jakość jest przez to, bo matryce z większymy pikselami łatwiej się robi), choć ergonomia pracy też jest ważna.

Fajne testy aparatów są na optyczne.pl (sprawdź tam swoje modele).
Tam masz wszystko: użyteczność iso, optyka (rozdzielczość i dystorsje i inne), także czy robiąc rawa dostajesz rawa itp...

Fotografować chcesz wszystko, pytanie tylko czy chcesz fotografować obiekty w ruchu w zamkniętych pomieszczeniach, bo to chyba największe wyzwanie. Tutaj przydają się:
- jasne obiektywy
- wysokie, użyteczne iso w aparacie (i to przy okazji jest coś w czym w większości kompakty nie wyrabiają).

#5
@weesee,
rozumiem.
Poszukalam Nikonow, o ktorych piszesz: czy to dziwne, ze znajduje same body uzywane Nikon'a D90 i Nikon'a D200 w podobnej cenie?
Jesli tak, ktory warto kupic bardziej?
Co do Nikona D200 to poczytalam, ze sa z nim klopoty odn uzyskania ostrych zdiec, a na tym by mi zalezalo na pewno.


@lacek
dzieki za link, na pewno warto poczytac komentarze uzytkownikow.
Co do fotografowania obiektow w ruchu w zamkniętych pomieszczeniach. Planuje dokupic jasny obiektyw w przyszlosci, a w miedzyczasie zadowolilabym sie jakotaka jakoscia zdiec, szczegolonie, ze raczej w tym wypadku bylyby to jakies zdiecia rodzinnoprzyjacielskie.

#10
zaraz dostaniesz banana, posty się edytuje a nie dopisuje co chwilę kolejny

do_ota pisze:Co do Nikona D200 to poczytalam, ze sa z nim klopoty odn uzyskania ostrych zdiec,
na nic sprzętu kupa, jak fotografujący d*pa

do_ota pisze:czy to dziwne, ze znajduje same body uzywane Nikon'a D90 i Nikon'a D200 w podobnej cenie?
D200 to trochę starszy model niż D90, ale o większych możliwościach. ale ale, ma on swoją wielkość i wagę. dla mnie to zaleta, dla innych niekoniecznie.
cron