Pytania odnośnie Zenita

#1
Żeby nie zakłądac osobnych tematów o Zenicie więcej, jeden ogólny niechaj wystarczy :) . Przynajmniej na mnie :) .

Mam TTL-kę i myślę sobie nad zakupem jakiegoś obiektywu z powiększeniem. Najlepiej jakis stosunkowo tani... Najprawdopodobniej poprzez Allegro.

Oprócz standardowego Heliosa M44 mam jeszcze Taira 11A (2 razy powiększa).

Oglądając obiektywy na Allegro mam jedno pytanie: jaki gwint ma ów Zenit? Czy nie jest to M42? Przynajmniej nazwa Heliosa mnie tu "niepokoi" .
Bardzo bym Was prosił o jakieś wskazówki przy wyborze odpowiedniego obiektywu, może nawet jakieś konkretniejsze nazwy.

Dodam tylko że jestem jeszcze adeptem fotografii, przynajmniej w porównaniu do Was :) .

#2
Tak, zenit (podobnie jak Praktika) to m42.
Jak masz Zenka TTL, to patrz, czy obiektywy maja funkcję Auto (sztyfcik do przymykania przysłony). Ewentualne znalezione Electric (które zarazem są też Auto) to funkcjonalnośc, której nie wykorzystasz.

O obiektywach mów podając długość ogniskowej (58, 135), co jest ścisłe i się dogadasz.

Coś dłuższego niż masz, wątpię czy na początek zrobisz z tego użytek, musiało by to być 200-300mm a to ciężkie i droższe obiektywy. Zenit nie jest zbyt dobrym korpusem do takich zdjęć.

A najważniejsze, tak naprawdę mniej przydatne niż szeroki kąt (zdjęcia wśród ludzi lub architektura i krajobraz), czyli 28 lub 35mm, jest to konsensus wynikający z pewnej średniej w 'branży'. Chyba że ktoś fotografuje tylko dzikie ptaki, ale to wątpię.

#3
No więc jak to jest z tą ogniskową? Za co odpowiada ten parametr?

A chciałbym miec takowy obiektyw, bo często gdy mam aparat żałuję, że nie mogę czegoś dobrze uchwycic (bo to "coś" jest za daleko i ostro nie wychodzi).

Trochę popatrzyłem na Allegro. Sa np: jakieś Jupitery - co sądzicie?
Co oznacza, że na Tairze pisze "2,8/135" ???

Edycja:
Tak, mam TTL - chodzi Ci o ten "kikut" wystający z obiektywu obok gwintu (przy Heliosie jest takie coś)?

#4
moja taka mala sugestia... poczytaj troche o podstawach fotografii... miedzy innymi o ogniskowych przyslonach itp...
i sam bedziesz juz mniej wiecej wiedzial czy szklo jest ok czy nie...

#7
maciekmmm pisze:hej

czy możecie mi wytłumaczyć co trzeba robić przy zakładaniu i zwijaniu kliszy? Bo już dwie urwałem :/

pozdrawiam
Zależy, czy zdążyłeś już coś przeczytać z lektur o fotografii ...

zrywasz przy łądowaniu czy przy cofaniu?

czytałeś instrukcję do aparatu? My ci tu nie narysujemy....

#10
maciekmmm pisze:hej

a przy zwijaniu przekręcam gałkę naciągu migawki w lewo i wtedy zwijam?

pozdrawiam
Musisz poluzowac przycisk od spodu, zeby swobodnie zwijac. Nic dziwnego, ze zrywasz kilsze.

#12
weesee pisze:
ryciek pisze:Musisz poluzowac przycisk od spodu
niezupełnie,w 12xp nacisnąć trzeba to pod spustem migawki.
Ale przeciez w pierwszym poscie autor wspomina o TTLce

#13
Witam serdecznie.

Z mym aparatem (Zenitkiem) chyba znowu mały problem!

Wywołane zdjęcia z wakacji (to było oczywiście kilka miesięcy wstecz). Ostatnie jakieś takie... coś nie takie :) . Albo aparat zaczął niecałkowicie przesuwac film, albo cos się gdzieś otwarło i sie lekko prześwietliło. Nie wiem.
Później załadowałem 400 Rossmana 24 zdjęcia. Wyszło niby ok. 30 zdjęc (dzis zdjąłem dopiero film, ale już nie pamiętam ile było :) ). Rozumie jak by wyszło np: 25 zdjęc. Ale nie około 30! Chyba że wsadzili przez pomyłkę 36 zdjęciowy film! Ale w to wątpię.

Tak więc - co sugerujecie? Jak otowrzę aparat to niby wsio działa w porządku, ale sprawę chyba rozstzrygnie zaniesienie filmu do wywołania.
Najwyżej (jeśli się okaże że jednak się film w pełni nie przesuwa) Zenita do zegarmistrza. Może pomoże.

Aa - i jeszcze jedno. Te lekkie pzreświetlenia mogły wynikac z lekkiego odklejenia się takiego paska z "meszku" (może kojarzycie?) przy klapce aparatu. Przykleiłem to zaś cyjanoakrylem, więc niby okej... Ale przecież to nie musiało byc to!

Pomocy! :)

#14
Dzisiaj odebrałem zdjęcia, i powodem "zbyt dużej" ilości "zrobionych" zdjęc okazało się... przypadkowe przesunięcie tarczki wskazującej ilośc wykonanych zdjęc (chyba kojarzycie jak to jest w Zenicie) :oops: . Co za głupi numer.

A tak na marginesie - czy zdarzają się złe filmy? Tzn. takie, że są np: na nich plamy jakieś...

#15
Witam.

Obecnie mam pierścienie makro o Zenita, i myślę, żeby jeszcze bardziej go "wyposażyc".

Konkretniej - myślę nad statywem oraz teleobiektywem.
Statyw jest w zasiegu (pod kątem funduszy) - i prosiłbym Was o jakieś rady - czym sie kierowac przy jego ewentualnym zakupie? Chodzi mi głównie o takie coś, że Zenit ma od dołu tak z boku ten otwór do wkręcania... Mam nadzieję, że wiecie o co chodzi. Czy takie cos nie sprawia np: problemów?

Teleobiektyw - to moze na dłuższą metę, z powodu cen oczywiście. Jak wcześniej wspominałem, mam tego Taira 135mm, ale myślę nad czymś z zakresu 300-500mm. Co sugerujecie, myślicie? W sumie, przydałoby mi się coś do fotografii dalszych obiektów...
Tak, cyfrówka z zoomem 10x daje lepsze przybliżenie od Taira, ale cyfrówka dla mnie to zabawka. Nie przekonuje mnie ten sprzęt. Wolę coś cięższego i "pewniejszego" dzierżyc w ręku :) .

Bardzo proszę - odpiszcie.

#16
Witam

Mam pytanko. Jestem dosyć nowym użytkownikiem tego forum. Żeby nie zakładać nowych tematów wpisze sie w tym. Tak jak autor tego postu, również mam zenita z tym jednym szczegółem, że jest to Zenit-E. Ta troszkę starsza chyba wersja. Dzisiaj przyleciał do mnie obiektyw Helios 44M-4 i co do niego mam pytanie czy przysłona kiedy obracam pokretłem powinna byc widoczna, że cos sie tam porusza, czy jednak to sie dzieje pozniej przy robieniu zdjecia. Mam tez drugie pytanie zwiazane z czyszczeniem aparatu. Zenita dostałem od Taty jak byłem mały i chodzilem na fotografike. No i jak to dzieciak wszedzie musial włożyć swoje palce i pobrudziłem to lusterko. Czy ma to jakis negatywny wpływ na robione zdjecia i czym da sie sa smuge usunac aby nie narobic wiekszych szkód. Za wszelka pomoc serdecznie dziekuje i pozdrawiam

Ramius

#17
Zenit E nie ma popychacza przysłony ---- więc obiektyw musi mieć przełacznik A/M { nie wszystkie Heliosy to mają } jeśli nie ma tego przełącznika to niestety nie można go używać w Zenicie E { chyba , że zablokujesz bolec przysłony ---- ale to już wyższa szkoła jazdy } , Natoniast bród na lustrze nie ma żadnego wpływu na zdięcia ---- w czasie naświetlania klatki lustro podnosi się do góry tuż przed otwarciem migawki . Jak potrzebujesz pomocy to GG 12142657 .

#18
A no rzeczywiście z tym lustrem to nie pomyślałem. faktycznie podnosi sie wiec chyba nie bedzie wiekszego problemu. Co do tego bolca to mój mentor mi juz to wytłumaczył. Helios tego typu jest łączony z aparatem półautomatycznym. Czyli w tym wypadku bedzie to wersja nowsza. Mysle ze Zenit-TTL byłby odpowiedni, ale tego nie wiem bo go nigdy nie mialem ;] Narazie pozyczyłem obiektyw i bede focił tym pożyczonym. Tylko jakos mi sie on nie podoba bo przeszkadza mi kropka po prawej stronie, ale jakos to przezyje. dzieki za wskazówki . pozdrawiam