#2
Mm, źle się stało, że na stronie gazety jak i muzeum jest tylko ta jedna prezentacja,
a nie ma dla równowagi prezentacji z drugiego albumu.

Podpisy też nie są jednoznaczne, ludzie przedstawieni na zdjęciach są opisani jako naziści,
ale nie jest napisane, że naziści byli Niemcami, obawiam się, że niezorientowani amerykanie będa ich mylić z Polakami.


Dla zainteresowanych, cały album propagandowy

http://www.ushmm.org/uia-cgi/uia_query/ ... age_len=25

I cały album dokumentujący transporty.

http://www.ushmm.org/uia-cgi/uia_query/ ... age_len=25


Gdyb jednak, po obejrzeniu tych zdjęć, ktoś nadal uważał, że to nie był taki zły ośrodek wypoczynkowy,
tylko ludzie trochę inaczej się ubierali, proponuję obejrzeć dokument Alaina Resnais z 1955 roku
Nuit et brouillard (Noc i mgła), http://www.filmweb.pl/Noc+i+mg%c5%82a+1 ... ,id=125644
tak dla nabrania właściwych proporcji.

#3
Cygnus pisze:Podpisy też nie są jednoznaczne, ludzie przedstawieni na zdjęciach są opisani jako naziści,
ale nie jest napisane, że naziści byli Niemcami

Może jednak pora po trochu zacząć odchodzić o trąbienia że naziści byli Niemcami. Wiecie, to działa w dwie strony. Dla zbyt wielu Polaków nazista = Niemiec, ale niestety wciąż Niemiec = nazista. Nawet jeśli ten Niemiec urodził się po 1980r. To przykre, ale wystarczy przejść się kawałek z kilkoma znajomymi z Niemiec przez miasto by zobaczyć pełne nienawiści spojrzenia Polaków słyszących niemiecki. czy usłyszeć szepty za plecami (że pewnie przyjechali odzyskiwać swoje włości itp). W takich chwilach zaje*iście mi wstyd za mój naród.

A to, że w obozach razem z Żydami ginęli Polacy (co jest oczywiste) wcale nie znaczy, że Ci, którzy do obozów nie trafili byli tacy święci, bo historia antysemityzmu Polaków też jest długa. Niestety o tym już się milczy.

Prawda jest taka, że każdy kraj ma swoją własną historię i mniej chwalebne chwile się pomija. Nie szkodzi, że np. za czasów Kazimierza Wielkiego nasze wojska nieraz wycinały w pień okoliczne plemiona, ważne, że "zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną" - reszta jest milczeniem.

Zapomina się też, że już Szekspir pisał, że "w każdym kraju cnotą jest walczyć za swojego króla".

Zaraz pewnie posypią się na mnie bluzgi, ale ja po prostu mam dość zrzucania 100% winy za Holocaust na naród niemiecki jako całość przy jednoczesnym wybieleniu własnego (jako, że niby my sami nic z tym wspólnego nie mieliśmy i jesteśmy tylko ofiarą). To wygodne. Tylko czasem jakieś dokumenty o wydarzeniach w takim np. Jedwabnem psują piękny obraz, ale spokojnie - to tylko niemiecka propaganda. Tak samo jak świeże napisy "jude raus" na łódzkich ulicach.

#4
Nie wiem jak Ty corvus, ale ja nie zamierzam zmieniać historii,
a tym bardziej wrzucać do jednego worka nazizmu, antysemityzmu, czy ludzkiego strachu.

Obozy zagłady były niemieckimi obozami założonymi przez nazistów w celu eksterminacji Żydow i to jest fakt historyczny.
Wiemy o tym my, wiedzą niemcy, ale im dalej od tego miejsca, tym wiedza ludzi o holokauście jest mniejsza
i często pochodzi tylko i wyłącznie z mediów.
Ale media nie zawsze przykładają wagę do rzetelności podawanych przez nie informacji,
co bynajmniej nie przeszkadza odbiorcy w ich bezmyślnej asymilacji,
i w ciągu ostatnich lat pojawiały się w wielkonakładowej prasie artykuły piszące o polskich obozach zagłady.
Pisał tak m.in. The NY Times, The Guardian, a nawet Der Spiegel, czy Bild.
Być może umknęło Ci, ale dlatego w tym roku komitet światowego dziedzictwa UNESCO zmienił nazwę obozu w Oświęcimiu na
Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940 - 1945.


A to o czym piszesz, atawistyczny strach ludzi przed niemcami, zawdzięczamu "kultowym", niestety w negatywnym znaczeniu tego słowa,
serialom telewizyjnym, takim jak Stawka i Czterej pancerni, które dobitnie ukształtowały i nadal to robią, wizerunek niemca jako nazisty z parabellum w dłoni.
Powiedz mi jakie znasz inne wizerunki niemców w polskiej kulturze masowej, mm ? Jakieś pozytywne ?
Ja sobie nie przypominam.

A strach przed odebraniem przez Niemców swojej własności jest tak naprawdę wyolbrzymiany przez media,
zarówno Polska jak i Niemcy definitywnie zaakceptowały granicę ustaloną na konferencji poczdamskiej,
a wysiedlenie niemców z terenów obecnej Polski i Czech było jedną z wielu cen jakie naród niemiecki zapłacił za swój krótki, ale burzliwy romans z nazizmem.



A co do polskiego antysemityzmu, był i jest i obawiam się, że nic na to nie poradzimy,
bo dla wielu ludzi wygodnym jest, mieć kogo nienawidzić i zrzucać na niego odpowiedzialność za wszystkie swoje niepowodzenia życiowe.
Mordu w Jedwabnem nie traktowałbym jako części holokaustu, tylko jako skrajny wyraz antysemityzmu polskiego,
który skutecznie został wykorzystany przez nazistów, co dowiodło śledztwo IPN.



A co do wstydu, każdy za coś wstydzi.
Mnie jest wstyd, jak jadę do Niemiec i pytają mnie tam, czy to prawda,
że w Polsce samochód na zachodnich numerach rejestracyjnych nie jest bezpiecznie zostawić na ulicy, bo zaraz go okradną, czy ukradną.
Faktom nie zaprzeczę, więc nie komentuję.

#5
masz jak najbardziej rację. Wiem, ze zmieniono nazwę i jakie były przy tym perturbacje. Po prostu powtórzę - historia historią, ale przestańmy każdemu Niemcowi przyczepiać tabliczkę 'nazista'.
Cygnus pisze:Podpisy też nie są jednoznaczne, ludzie przedstawieni na zdjęciach są opisani jako naziści,
ale nie jest napisane, że naziści byli Niemcami, obawiam się, że niezorientowani amerykanie będa ich mylić z Polakami.
Dla mnie określenie nazisty z definicji posiada zakodowany fragment historii III Rzeszy i faszystowskich Niemiec z lat 30-stych ubiegłego wieku. Nie trzeba ko każdego zdjęcia podpisanego 'nazista' dopisywać 'niemiecki'.

A Amerykanów mam gdzieś. Połowa z nich nie potrafi na mapie świata bez podpisów pokazać własnego kraju, pewnie jakieś 80-90% nie wie gdzie jest Polska czy Niemcy i czym te kraje się różnią.

edit: zresztą historia oceni i nas i Amerykanów za interwencję w Iraku. Broni masowego rażenia do tej pory nie znaleziono a 'stabilizacja' i 'wyzwalanie' tego kraju spod dyktatury. Moim zdaniem wcale nie jesteśmy lepsi od Rosjan, którzy nas 'wyzwalali' począwszy od 17 września 1939. Moim zdaniem wcale nie jesteśmy lepsi a czepianie się Niemców to tylko odwracanie uwagi.

#6
No pewnie, świadomość niemów jest ogromna, cytaty w stylu "mój dziadek był na wojnie ale nie zabijał, to inni to robili" są na porządku dziennym, a nikt w szkole się nie uczy o holokauście. Muzeum narodowe w norymberdze, jedna tablica wisi o obozach zagłady. Gdybym nie znał kompletnie histori nawet nie wiedział ze coś takiego istniało i ile osób zginęło. No ale po co się tym przejmować, to było ponad pół wieku temu.

ta, ciekawe ilu polaków zna wiecej niż 4 stany, nie mówiąc już o pokazaniu ich na mapie. Mnie to jakoś nie dziwi ze oni nie potrafia wskazać polski na mapie, skoro jest ona mniejsza niż niejeden stan, nie mówiąc już o mniejszych państwach.

No pewnie jesteśmy równi z rosjanami.

#7
pieniek pisze:ta, ciekawe ilu polaków zna wiecej niż 4 stany,
ale Amerykanie nawet Ameryki często na mapie nie umieją pokazać.

pieniek pisze:nikt w szkole się nie uczy o holokauście. Muzeum narodowe w norymberdze, jedna tablica wisi o obozach zagłady.
może ja miałem szczęście, ale niemcy, których poznałem wiedzieli na ten temat bardzo dużo.

a kogo za przeproszeniem k***a obchodzi czyj dziadek był i czyj zabijał a czyj nie? czy ktoś ma się czuć winny za to, że jego dziadek walczył na wojnie? może ma jeszcze przepraszać za to Polaków na każdym kroku?

poza tym zapominasz o takich rzeczach jak patriotyzm i propaganda - Polacy też są święcie przekonani, że nasi żołnierze w Iraku są w 'słusznej sprawie, niosą pokój itp". Widziałeś zdjęcia z Iraku?

#8
Tyle się mówi o tym zeby świadomość historyczna / narodowa w Polsce nie umarła, tak jak to jest na zachodzie. Jednak nie, internetowi historycy idą w zaparte.
Żaden mój rówieśnik z Niemiec nie wiedział nic o Holokauście.

Nie wiem czy amerykanie nie potrafią pokazać własnego kraju, ale to nieznaczy ze Polacy są w czymś lepsi. Stolica Słowenii? Rumunii? Szwecji? jedź na wieś lub na większe osiedle, popytaj. Albo zapytaj kto jest prezydentem Polski.
A potem zapytaj kto jest patriotą i polakiem. Wszyscy równo podniosą rece.
Szkoda tylko ze wydarzeniem patriotycznym dla większości polaków jest mecz piłki nożnej naszej reprezentacji. Albo siatkówki. Ale to zależy kto ostanio wygrywa.

#10
gwiazdki mogą oznaczać cokolwiek. to co pod nimi widzisz to już Twoja sprawa. w takim razie może to Ty powinieneś dostać ostrzeżenie za język? ja nie użyłem żadnego wulgarnego słowa. gdzie w regulaminie napisane jest, że nie można używać gwiazdek? pokaż mi proszę.

#11
W regulaminie napisane jest, aby nie używać agresywnego języka, a Ty to zrobiłeś.

I nie zasłaniaj się gwiazdkami, chyba, że lubisz gdy inni traktują Cię jak idiotę.