JAKI FILTR? OBIEKTYW I BRUD

#1
WItam
Mam takie pytanie co do filtrów... czytałem że zaleca się kupić filtr który ma po części chronić nasz obiektyw przed smugami itd. no i filtr ten ma zmieniać nie co obraz... zmiana obrazu mi nie jest potrzebna lecz dobra ochronka obiektywu. filtr uv czy jakoś tak... do aparatu canon d 400 z obiektywem sigma 18-200
nie za bardzo orientuje się co będzie najlepszym rozwiązaniem.
drugie pytanie dotyczy samego obiektywu, czy zabrudzenie typu smugi palców albo jakieś kropki po czymś co dotyka szkło ... przeszkadza w czymś? i szkodzi?
z góry b. dziękuję z pomoc
Pozdrawiam

#2
lepiej miec szklo czyste ale tragedii nie ma jak sie przybrudzi troche bierzesz jakas szmatke ktora go nie prysuje i przecierasz filtr uv psuje jakosc zdjcia nie warto go nakrecac lepiej chronic obiektyw oslonka przeciwsloneczna

#3
Zalezy w jakich warunkach pracujesz. Jesli idziesz do miasta pofocic uliczki to jak pisze Qba mozesz sobie filtr odpuscic. Jesli robisz fotki w miejscach szczegolnie niosacych ryzyko ze cos sie moze stac Twoim szkielkom (np dokumentujesz wojne na kamienie :) ) to mozesz nakrecic (kilka razy zdarzylo sie ze filtr UV uchronil przednia soczewke drogiemu obiektywowi.

Jjesli juz zdecydujesz sie na zakup filtra to nie kupuj takiego za 20-30 zl bo faktycznie moze Ci pogorszyc jakosc foto. Jesli masz juz kupic to moze niekoniecznie b+W ale tez i nie te najtansze. (Na Canonie ktos sie kiedys chwalil ze kupil super filtr i wydal kupe kasy zeby ochronic swoj .......... obiektyw 18-55 z kitowego zestawu (oczywiscie nie mam tu na mysli 2.8 IS)

O czyszczeniu obiektywow znajdziesz wiele w sieci. Jesli Ci siadzie kurz czy palucha odcisniesz to moze i wielkiej tragedii nie bedzie ale chyba warto miec przy sobie jakasz miekka szmatke przeznaczona do czyszczenia. Jesli juz bardzo bedziesz chcial czyscic na mokro to staraj sie zeby to szmatka byla wilgotna a nie obiektyw.
cron