KONIEC POLAROID

#1
Polaroid wstrzymuje produkjcę swoich materiałów i zamyka fabryki w stanach w meksyku i holandii. Czy to oznacza, że skończy się również produkjca materiałów polaroida do wielkoformatowej i średnioformatowej fotografii? Czy robią to również inni producenci?
Gdzie w ogóle można kupić w polsce takie materiały

#2
Z tym bardzo ciężko, ogólnie kupuje się je u pasjonatów albo w nielicznych małych salonach foto co sprowadzają to na zamówienie. Albo na allegro. Koszt 10 płytek do polaroida to ok 40 zł.

Polaroid ma patent na to rozwiązanie więc żaden inny producent nie może czegoś takiego produkować. Natomiast sama firma stara się odsprzedać swoje udziały innej, która będzie kontynuowała produkcje dla hobbystów i miłośników fotografii błyskawicznej.

A propo - może ktoś ma na zbyciu aparat polaroida ? :)

#3
To prawda.
Polaroid zamyka wszystkie swoje fabryki.

Pod koniec lat osiemdziesiątych stracili sporo pieniędzy na nietrafionych produktach, wpadli w długi
i zaskoczył ich gwałtowny rozwoj segmentu cyfrowego.

Ale jeśli ktokolwiek kupi licencję, materialy natychmiastowe będą nadal produkowane.


Firmy sprzedające materiały Polaroida można bez trudu znaleźć w sieci.

http://www.milso.com.pl/product/i_polaroid.htm

http://www.foto-nova.com.pl/produkty/po ... f_prof.htm

#4
odiss pisze:A propo - może ktoś ma na zbyciu aparat polaroida ?

Pytanie na czasie, aparaty Polaroid przestał produkować już ponad rok temu.

#6
Tak, ale czy będą działać w typowej kasecie Polaroida ?

Pytam, bo Fuji jeszcze nie używałem.


Następny problem, to trwałość po wywołaniu, Fuji nie bierze za to żadnej odpowiedzialności.
Polaroid pewnie też nie brał.

#7
Current Fujifilm instant film offerings include:

Compatible with Polaroid Type 100 packfilm (also known as "Type 660")
FP-100c, ISO 100, pro grade color, comparable to Polaroid Type 690
FP-100b, ISO 100, black and white, comparable to Polaroid Type 664
FP-3000b, ISO 3000, black and white, comparable to Polaroid Type 667

Compatible with the old Polaroid Type 500 series packfilm versions of Type 50 sheetfilm
FP-100c45, ISO 100, pro grade, comparable to Polaroid packfilm Type 579 and sheetfilm Type 79

Note: In order to use FP-100c45 large format packfilm, one needs to have an old Polaroid Type 550 film back, or Fuji PA-45 film back. They are the only film backs that can hold Fuji's large format packfilm, as Fuji is the last company still making this format of film.

#8
Ja od wczoraj po paru kursach po allegro, stałem się posiadaczem 9 (słownie: dziewięciu) aparatów Polaroida, z tego 5 takich błyskawicznych. Jakiś fan sprzedawał...

Najśmieszniejsze jest że za wszystko zapłacę w sumie... 9 zł. :]

Chyba zacznę je sobie kolekcjonować :D

#10
Tak kiedyś myślałem że to właśnie polaroid najwięcej zapłaci za rozwój fotografii cyfrowej. Taki stary nie jestem, ale zawsze wydawało mi się że to oni są właścicielami tej magii zobaczenia zdjęcia zaraz po jego zrobieniu. A tu nadszedł rozwój techniki, zapewne dawno przez nich na czarnych horyzoncie widziany. Trochę szkoda.

#11
Nie jest tak źle dla Polaroida, podpisał z firmą Zink Imaging Inc. umowę o współpracy,
firm nota bene została założona przez pracowników Polaroida,
na produkcję małych, kieszonkowych urządzeń do natychmiastowego drukowania zdjęć cyfrowych.
Mają być sprzedawane pod jego własną marką.

Pożyjemy, zobaczymy jak to będzie.