vilia triplet 69-3

#1
dostałam coś takiego od znajomego, który odnalazł go w starych śmieciach
próbował sprzedać na allegro jako smenę 8M
teraz mam go ja
w necie znalazłam tylko prosty opis co ten aparat posiada, do tej pory robiłam zdjęcia na aparatach ze światłomierzem
tutaj mam chmurki (przesłona) i 3 miejsca gdzie mam podaną czułość w GOST/ASA (małe okrągłe pokrętło przy wizjerze - 32,65,130,250; pierścień na obiektywie, od dołu to samo, od góry na tym samym pierścieniu czasy - B, 30, 60, 125, 250)
to wygląda tak, jakbym nie musiała ustawiać czasu do przysłony, tylko przysłonę do czasu... kombinacje przy celowych poruszeniach wyglądają przerażająco
jeżeli dobrze dedukuję to przy czułości w ISO np. 200 w GOST powinnam ustawić na 130? czy może 250? - przelicznik jest 0,9 ISO chyba więc...coś pomiędzy?
na razie go testuję na kiepskiej kliszy 200ISO - żeby nie marnować drogich slajdów, man nikona F90X i do niego standard 1:1,8 (niestety nie posiadam obiektywu ze światłem 4) - czy to możliwe żeby użyć go jako światłomierza? wiadomo, że lomo to jednak lomo i pewnie niedoświetlenia są czasem pożądane, ale...
jeden post i tyle pytań... mam nadzieję, że znajdzie się ktoś co pomoże mi chociaż w tych GOST

#2
Do takich sprzetow nie uzywa sie ani slajdow ani swiatlomierzy. Na kazdym pudelku od filmu masz tabele naswietlen materialu... Wklada sie negatyw czarnobialy badz kolorowy i najprosciej mowiac improwizujesz :] strzelanie na tym slajdow to marnotrastwo materialu. Lepiej kupic zorke lub feda. Ta vilia to taki najprostszy aparacik z czasow komuny. Dzis przezywa swoje drugie zycie w rekach milosnikow lomozlomo...
Fanatycy dlamierzy Leica twierdza nawet, ze swiatlomierz i dalmierz zakluca tylko piekno fotografowania tym sprzetem i musze przyznac, ze maja racje :)

#3
te symbole to taka automatyzacja rodem z ussr.pokrętło przy wizjerze nie służy do niczego,no chyba że poza zapamiętaniem jakiej czułości film masz założony.czułość filmu masz sprzężoną z przysłoną a migawkę z symbolami pogody.teraz zakładasz np iso100,ustawiasz przysłonę(o ile pamiętam to 8 wtedy),a potem ustawiasz migawkę w zależności od warunków pogodowych,na konkretny symbol w okienku i gotowe.pozostaje tylko ustawić odległość do fotografowanego obiektu.



a tak na marginesie to wpiszcie sobie " ussr " i sprawdźcie sobie co Firefox proponuje jako poprawę pisowni :D

#4
ok... a zdjęcia nocne? np chcę zrobić fotę w nocy na cmentarzu
wtedy do dyspozycji zostaje mi B? czyli jednak bez światłomierza się nie obejdzie, bo skąd będę wiedziała czy trzymać migawkę otwartą 30sek czy może 1 min, albo dłużej? przeczytałam 10 zasad lomo i nie potrafię się dostosować do jednej z nich "nie myśl... pstrykaj bez zastanowienia..." :?

#5
Akurat przy zdjeciach nocnych swiatlomierze sie nieprzydaja specjalnie. Tutaj juz potrzebujesz doswiadczenia i wiedzy na temat naswietlania w nocy. Druga sprawa, ktora trzeba miec na uwadze to Efekt Schwarzschilda. W wielkim skrocie jest to zaklocenie proporcjonalnosci pomiedzy czasem i skutecznoscia naswietlania. Wystepuje to na bardzo krotkich i bardzo dlugich czasach naswietlania. W wiekszosci przypadkow przy fotografii nocnej nalezy wprowadzic korekte naswietlania. Producenci filmow w specyfikacji dla danego filmu podaja jaka korekte nalezy uwzglednic. Dokladniej o tym efekcie mozesz poczytac na necie.

#7
niezupełnie.przy nocnych zdjęciach trzeba po prostu myśleć,obliczać i przede wszystkim notować,a potem z tego korzystać.
tyle że nie pamiętam czy vilia ma opcje wkręcenia wężyka.

#8
to niby jak mam obliczyć natężenie światła zastanego co? bo nie rozumiem...np. pełnia i lampa uliczna - skąd będę wiedzieć jak mocno różni się natężenie tego światła...czyli muszę mieć światłomierz... słyszałam, że niektórzy wykorzystują do tego swoją lustrzankę, np. F90X jest bardzo dobry w mierzeniu światła i raczej ja się pomylę niż on, więc gdybym załatwiła obiektyw ze światłem 4, 40mm powinno grać...jakoś nie wyobrażam sobie obliczania czegoś czego nawet nie mam jak zmierzyć... to bez sensu
na razie robiłam foty kolorowym jajom przy oknie (słabe słońce) i świetle sztucznym w kuchni, podłoże kolorowe, jaja kolorowe ;) F4, 1/125sek., z mojego doświadczenia wynika że powinno wyjść... na oko...
moja mama mawia: "na oko to chłop w szpitalu może umrzeć"
a więc jak to jest z tym obliczaniem bez podanych liczb? korekcja korekcją ale bez zmierzenia badanego zjawiska, nie da się go analizować prawda?
i jeszcze jedno:
wesołego...;)

#9
Skoro chcesz tak precyzyjnie mierzyc swiatlo to powinnas zaoptrzyc sie w swiatlomierz z mozliwoscia punktowego pomiaru swiatla. To jest okolo 1 do 3 stopni. Takim swiatlomierzem mozesz precyzyjnie zmierzyc swiatlo w dowolnym punkcie "obrazu". Majac zmierzone swiatlo na "cienie i swiatla" sama musisz okreslic srednia. Zaden film i zadna matryca nie przeniesie pelnego kontrastu sceny wiec zawsze musisz zrezygnowac z czesci szczegolow w cieniach badz swiatlach. Niestety takie swiatlomierze kosztuja tyle co nowa lustrzanka cyfrowa wiec... :) Dam Ci rade. Kup tani, uzywany swiatlomierz z fotodioda zasilany bateryjnie czyli NIE selenowy. Stare swiatlomierze selenowe z wiekiem traca swoja czulosc i wskazuja glupoty...
Z czasem gdy nabierzesz doswiadczenia, fotografowanie na przyslowiowe oko stanie sie naturalne. Wiesz ile najlepszych fotografii w historii powstalo bez uzycia swiatlomierza? ;] Kiedys ich po prostu nie bylo a fotografowie korzystali z tabeli naswietlen.
Swiatlomierz to tylko narzedzie. Duzo pomaga, czesto jest niezbedne, ale musisz byc swiadoma tego ze swiatlomierze sa "glupie". Radze Ci wypozyczyc dobra stara ksiazke o fotografii w pobliskiej bibliotece. Z niej nauczysz sie jak poslugiwac sie swiatlomierzem i jak poprawnie naswietlac material. Polecam szczegolnie ksiazke "Nauka o fotografii" Feininger Andreas, ktora jest moim zdaniem znakomita i zawiera wszystko co kazdy amator fotografii wiedziec powinien.
Pozdrawiam.

#13
daj sobie spokoj z tanimi światłomierzami.
Mayali pisze:czyli muszę mieć światłomierz... słyszałam, że niektórzy wykorzystują do tego swoją lustrzankę, np. F90X jest bardzo dobry w mierzeniu światła
dokładnie,najlepiej przełącz w tryb pomiaru punktowego.
Mayali pisze:więc gdybym załatwiła obiektyw ze światłem 4, 40mm powinno grać...
a jaki masz obiektyw?nie musisz mieć takiego samego,zwłaszcza przy pomiarze punktowym.po prostu ustaw taką samą przysłonę na obiektywie w f90x i w vilii,taka samą czułość i mierz.

#14
mam standard nikona 1:8D
i cosina 28-105 2,8D
pozostałe są...krótko mówiąc - nie moje
zastanawiałam się nad cosiną, bo skoro jest ciemniejsza to powinno się udać...
kolega mi mówił, że różnice w pomiarze nie będą zbyt widoczne

a ja głupia myślałam, że choć przez chwilę przestanę dźwigać kilogramy sprzętu

nie zależy mi na fotach super ostrych i perfekcyjnie doświetlonych, ale napatrzyłam się na foty ostre, doświetlone, przemyślane i jakoś nie mogę się przełamać...
na razie robię "na oko" ale na dniach jadę do Gdańska i tam już muszę mieć ze sobą wszystko co niezbędne

#15
Jasne, ze mozna mierzyc swiatlo drugim aparatem, ciezkim wyposazonym w ciezki obiektyw. Mozna rowniez miec zewnetrzny swiatlomierz wielkosci paczki fajek mieszczacy sie razem z vilia w damskiej torebce. No ale co kto lubi... :)

#16
gdybyś widział moją "damską" torebkę to byś się zdziwił, z tym, że kręgosłup to już trochę szwankuje, ale czego się nie robi dla pasji...
kompletnie nie znam się na światłomierzach, gdybyś mógł pokazać mi "paluchem" co konkretnie masz na myśli, to nie musiałabym strzelać na oślep ;)

#17
http://www.allegro.pl/item328286121_swi ... atis_.html
cena troche wysoka, ale swiatlomierz niezly, sam takiego uzywam.
http://www.allegro.pl/item330426065_swi ... sk_4_.html
dobra cena choc ma wade o ktorej pisze sprzedawca

Szczerze mowiac to na dzien dzisiejszy nic specjalnego tam nie ma, z najtanszych to same stare selenowe swiatlomierze.

http://www.allegro.pl/item330688880_swi ... et%5D.html
Ten jest swietny, nowy no ale ta cena...

Moze sie wstrzymaj jeszcze z zakupem, slaby wybor teraz. Tylko pamietaj aby swiatlomierz byl zasilany bateryjnie i mial fotodiode.

#19
Mayali pisze:zastanawiałam się nad cosiną, bo skoro jest ciemniejsza to powinno się udać...
zupełnie bez znaczenia,każdy obiektyw przymknięty do f8 ma taką samą jasność przy tejże przysłonie.
Mayali pisze:nie zależy mi na fotach super ostrych i perfekcyjnie doświetlonych
no to polegaj na tej quasi-automatyce w aparacie i dodaj do tego myślenie,będzie dobrze.