Exakta

#1
W związku tym że znalazłem u siebie ostatnio stareńką, ale sprawna Exakte Varex IIb mam parę pytań. Po pierwsze czy jakiś posiadacz/użytkownik może mi wytłumaczyć zasadę działania pokrętła długich czasów naświatlania ? Nijak nie mogę dojść do tego jak to ustrojstwo działa. No i po drugie: czy to źle jeżeli przy krótszych czasach otwarcia migawki ta ostatnia zamiast wydawać charakterystyczny trzask, piszczy ?

Od razu mówie, że szukałem, ale mało kto posiada ten system.

Pozdrawiam, Radek.

#3
Witam!
Aparat który ma ponad 40 lat z reguły naleźy wyczyścic i nasmarować.Do tego raczej potrzebny fachowiec.
Wtedy dżwięk będzie właściwy. Dlugie czasy realizowane są z nastawą B, lub T ( dawno tego nie robiłem) W sieci z pewnością znajdzesz instrukcję.
Pozdrawiam!
Andrzej

#6
Dokładnie ten wątek:
Shutter speeds from 1/8 to 12 sec.: Tension the shutter. Set the smaller shutter-speed setting knob (10) to T or B. Turn the larger shutter speed setting knob (18) in a clockwise direction--see Fig. 8--until it stops; this tensions the speed-regulating mechanism. Then lift the outer ring of the shutter-speed setting knob (18), turn it until the red mark is opposite the desired black speed value and then let the outer ring spring back. The small figures 8,4 and 2 signify fractions of seconds, e.g. '/a, 1/4 and 1/2 sec. The larger figures from figure 1 to 12 represent whole seconds.

Miałem rację że kombinacja z T lub B
Andrzej

#7
Normalnie nie wiem jak Ci dziekować. Działa wg. opisu. Trzeba przyznać, że jak na tamte czasy to musiał być swego rodzaju cud techniki.

Pozdrawiam, Radek.

Exakta

#8
Witam!
Cieszę się źe mogłem pomóc. Ten aparat to było marzenie fotografów w latach 60-tych. Mam kilka egzemplarzy i sprawują się znakomicie.
Kiedys budowano aparaty na długie lata.
:D Pozdrawiam!
Andrzej