Światłomierz zewnętrzny

#1
Witam.
Zastanawiam sie nad kupnem zewnętrznego światłomierza. Używam Canona A1 (pomiar c.w.) a w fotografi interesują mnie bardzo kontrasty (np. architektura, wnetrza i wszystko gdzie da się pokazać głębokie cienie i jasne powierzchnie razem). Może w takim wypadku warto zastanowić się nad światłomierzem zew.punktowym (np. SOLIGOR SPOT SENSOR II ). Chciałbym wydać max 400-600 zł. Czy możecie polecić mi jakiś model w tym przedziale cenowym?

Pozdrawiam

#3
też sie tym interesuje ale narazie nie mam kasy zastanawiam się nad kupnem czegoś używanego za około300-400zł nadal szukam i polecam abś poszukał w Fotoforum i innych gazetach tego typu potrzebyje tego bo chce se kupić obiektyw bez mikrprocesora a wtedy w moim aparacie nie działa światłomierz

#4
Spróbuj użyć odpowiedniego filtra do zmniejszenia kontrastu na tyle by oddać szczegóły w cieniach i w światłach .np. w jasny słoneczny dzień przy jasnym niebie gdy występują głębokie cienie
filtr szary neutralny powinien ci pomóc wyrównać różnicę ziemi i nieba

światło w ciemnym pomieszczeniu i duża głębia ostrości

#5
mam takie pytanie ad. światłomierza zewnętrznego:
chce zrobić zdjecia starą lustrzanką w ciemnym miejscu, z bardzo wysoką głębią ostrości (f16). Potrzebuje do tego bardzo długiego czasu naświetlania. Zdaje sobie sprawę, że nie mogę tego czasu ot, tak sobie wyliczyć i że może mi w tym pomóc światłomierz zewnętrzny. Moje pytanie brzmi:
czy jak zmierze światło w konkretnym już pomieszczeniu, to bede mogła wprowadzić zmienną: wielkość przesłony, i wtedy w oparciu o tą informacje, czy światłomierz zewnętrzny będzie mógł mi podać odpowiedni czas naświetlania? czy światłomierz karze mi po prostu maksymalnie wtedy otworzyć przesłonę i w oparciu o to poda mi czas naświetlania?
Pilna sprawa, proszę o odpowiedź

#6
na swiatlomierzach sie nie znam, mozesz pomierzyc takim wbudowanym w aparat na otwartej przyslonie i czas przemnozyc x2 za kazde przymkniecie przyslony o kolejna dzialke az do f/16.
Jesli chcesz robic na filmie to przy rzeczywiscie dlugich czasach (rzedu zdaje sie kilkunastu minut i wiecej) czulosc filmu maleje i trzeba wziac na to poprawke i jeszcze odpowiednio wydluzyc czas. O ile? to chyba kwestia konkretnego filmu i czasu, gdzies kiedys widzialem jakies tabele jak to liczyc, albo trzeba samemu poeksperymentowac....

Re: światło w ciemnym pomieszczeniu i duża głębia ostrości

#7
fet.fat pisze:mam takie pytanie ad. światłomierza zewnętrznego:
chce zrobić zdjecia starą lustrzanką w ciemnym miejscu, z bardzo wysoką głębią ostrości (f16). Potrzebuje do tego bardzo długiego czasu naświetlania. Zdaje sobie sprawę, że nie mogę tego czasu ot, tak sobie wyliczyć i że może mi w tym pomóc światłomierz zewnętrzny. Moje pytanie brzmi:
czy jak zmierze światło w konkretnym już pomieszczeniu, to bede mogła wprowadzić zmienną: wielkość przesłony, i wtedy w oparciu o tą informacje, czy światłomierz zewnętrzny będzie mógł mi podać odpowiedni czas naświetlania? czy światłomierz karze mi po prostu maksymalnie wtedy otworzyć przesłonę i w oparciu o to poda mi czas naświetlania?
Pilna sprawa, proszę o odpowiedź
Nie.
Zadajesz czas i czułość, światłomierz podaje przysłonę.
Mój ma jeszcze tryb, który podaje EV. Wtedy z tabelek można dobrać parametry (w twoim wypadku konkretną przysłonę i odpowiedni dla niej czas).
Jakub23 pisze:Jesli chcesz robic na filmie to przy rzeczywiscie dlugich czasach (rzedu zdaje sie kilkunastu minut i wiecej) czulosc filmu maleje i trzeba wziac na to poprawke i jeszcze odpowiednio wydluzyc czas. O ile? to chyba kwestia konkretnego filmu i czasu, gdzies kiedys widzialem jakies tabele jak to liczyc, albo trzeba samemu poeksperymentowac....
Efekt Schwarzschilda