papier, na jakim podlozu?

#1
powiedzcie mi czym roznia sie papiery a podlozy barytowym od tych na podlozu plasikowym, domyslam sie, ze te pierwsze sa lepsze, bo sa 2x drozsze. ale jakie efekty uzyskamy na tych papierach? jaka jest trwalosc zdjecia, w latach :) slyszalem, ze jedne wyblakna szybciej inne pozniej...
pozdrawiam

#2
plastki sa wygodniejsze w uzyciu bo nie musisz ich płukac trzy dni, wałkowac a potem suszyc w suszarce, chyba ze masz bębnową to spoko...

baryty, cóz kiedys innych nie było :) drugie tyle czasu spedzał człowiek na suszeniu co na naswietlaniu, klął i marzył o plastikowym kodaku czy ilfordzie... a potem przyszła foma i było juz super:)

zupełnie nie wiem czemu sa droższe, moze produkcja wychodzi drozej, albo po prostu kwestia mody... to jak z malarzami, jedni maluja na płótnie inni na płytach, to obraz i to ale ten na płótnie jakby szlachetniejszy, hehehe

nie sadzę by rodzaj podłoża determinował własciwości emulsji, baryt niby szlachetniejszy jest, a poza wszystko jedno...

#3
revolrepus pisze:plastki sa wygodniejsze w uzyciu bo nie musisz ich płukac trzy dni, wałkowac a potem suszyc w suszarce, chyba ze masz bębnową to spoko...

baryty, cóz kiedys innych nie było :) drugie tyle czasu spedzał człowiek na suszeniu co na naswietlaniu, klął i marzył o plastikowym kodaku czy ilfordzie... a potem przyszła foma i było juz super:)

zupełnie nie wiem czemu sa droższe, moze produkcja wychodzi drozej, albo po prostu kwestia mody... to jak z malarzami, jedni maluja na płótnie inni na płytach, to obraz i to ale ten na płótnie jakby szlachetniejszy, hehehe

nie sadzę by rodzaj podłoża determinował własciwości emulsji, baryt niby szlachetniejszy jest, a poza wszystko jedno...
revo
kiedyś pomyłkowo wysuszylem lastik na bębnie.
jazda bez trzymanki dwa dni delkatnie szorowalem chromy. plastiku NIE WOLNO!! suszyć na bębnie chromowanym chyba że na zimno.

#5
oczywiście ze NIE WOLNO!!!

... sorry za konstrukcje zdania, rzeczywiście moze zasugerowac suszenie plastiku w bębnie, hehe...

chodziło mi oczywiście o to ze posiadjąc beben wszystko jedno na czym robisz wówczas baryt suszy sie rownie łatwo, ba nawet bromy wychodzą szybciej... nie liczac wczesniejszego płukania, hehe

jeszcze raz sorry za zamieszanie :)

a z trwałościa... podejzewam ze plastiki beda trwalsze, chociaz nic nie jest wieczne... niemniej nic nie starzeje sie tak pieknie jak baryt :)

#7
Jest jescze jedna sprawa Baryt daje tą plastyke i głębie której w raz z gramatura brakuje plastkiowi . I to taka drobna różnica ......