#3
ryciek pisze:Co masz na mysli mowiac miekkie? Malo kontrastowe?
tak, zebym mogl kontrastowo zrobic sobie odbitke
slyszalem jeszcze okreslenie wolanie wyrownawcze

#4
ryciek
ryciek pisze:Rodinal sie moim zdaniem najlepiej nadaje do Trixa.
a jakie efekty uzyskiwałeś w tym połączeniu, też gdzieś czytałem, że TriXa broń Boże w Rodinalu, więc mnie zaskoczyłeś.
Rodaj w jak rozcieńczonej zupie go moczyłeś i jak wyglądał efekt?

#5
Vincent pisze:
ryciek pisze:tak, zebym mogl kontrastowo zrobic sobie odbitke
slyszalem jeszcze okreslenie wolanie wyrownawcze
PhanTom pisze:a jakie efekty uzyskiwałeś w tym połączeniu, też gdzieś czytałem, że TriXa broń Boże w Rodinalu, więc mnie zaskoczyłeś.
Rodaj w jak rozcieńczonej zupie go moczyłeś i jak wyglądał efekt?
Na Trixa przesiadłem się jakiś czas temu z Delty. To jest negatyw bardzo elastyczny, z którym można zrobić naprawdę wiele (na przykład forsować do 3200 bez większej utraty na jakości). W stosunku do innych negatywów, których używałem, jest bardziej "konkretny" - daje bardzo ładny i ostry obraz oraz przyjemny kontrast.

Do Trixa robiłem następujące roztwory:
400 ISO - 1:25, czas z digital truth, 20 st C
800 ISO i wyżej - 1:50, czas z digital truth, 20 st C

Koreksem mieszam ciągle przez pierwsze 3 minuty wywoływania, później 2 obroty co pół minuty.

Moje wrażenia są takie, że zdjęcia są dość kontrastowe (w porównaniu do tych, które robiłem wcześniej), ale ciężko mi ocenić czym to jest spowodowane, bo zmieniłem praktycznie wszystko - negatywy (Delta na Trix), wywoływacz (DD - X na Rodinal) i sposób mieszania koreksem. Niestety negatywy czekają na zeskanowanie, które nastąpi pod koniec stycznia niestety (trochę się tego nazbierało). Jeśli będziesz wtedy nadal zainteresowany, to wrzucę gołe skany (bez PSa).

Vincent - na Twoim miejscu zrobiłbym go dla czułości 400 ISO w rozcieńczeniu 1:50. Dużo zależy też od tego jak mieszasz koreksem. Być może ten podniesiony kontrast, który zauważyłem, jest właśnie tym spowodowany. Musisz spróbować po prostu, bo mnie ciężko jest wyobrazić sobie jaki efekt chcesz uzyskać. Rodinala możesz nawet rozrobić 1:100, żeby go miękko wywołać (mały kontrast, duuuuże rozpiętości tonalne).

#7
punkt pomocy się należy

dzięki ryciek... spróbuję wykąpać TriXa w Rodinalu ale raczej 1:50 albo nawet 1:100 bo z większością materiałów wołanych w 1:25 miałem problem pod powiększalnikiem i na skanerze - ale to tez może kwestia kręcenia puszką

#8
Wkoncu wywolane:
- 1+3
-20C na digitaltruth nie bylo czasu dla takiego rozcienczenia, analogicznie do HP5 i id11 wywolalem 20min.

Film wyszedl troche niedowolany, drugi film byl z pullem o 1 przyslone i wyszedl lepiej niz z wartoscia nominalna. Wyszlo mniejsze ziarno i mniejszy kontrast niz w rodinalu 1:100. Nastepnym razem wywolam 1+2, tylko ze tez nie ma czasow na digital.

niestety skan odbitek nie negatywu
Załączniki
skanuj0001.jpg
skanuj0001.jpg (113.41 KiB) Przejrzano 10945 razy
skanuj.jpg
skanuj.jpg (110.1 KiB) Przejrzano 10945 razy

#9
Vincent pisze:Wkoncu wywolane:
- 1+3
-20C na digitaltruth nie bylo czasu dla takiego rozcienczenia, analogicznie do HP5 i id11 wywolalem 20min.

Film wyszedl troche niedowolany, drugi film byl z pullem o 1 przyslone i wyszedl lepiej niz z wartoscia nominalna. Wyszlo mniejsze ziarno i mniejszy kontrast niz w rodinalu 1:100. Nastepnym razem wywolam 1+2, tylko ze tez nie ma czasow na digital.

niestety skan odbitek nie negatywu
Hmmmm, wyszło trochę mydełko, no chyba, że taka była Twoja konwencja. Dużo jeszcze poprawiałeś pod powiększalnikiem?

Ja swoje wrzucę jak będę miał skany.

#10
ryciek pisze:Hmmmm, wyszło trochę mydełko
na odbitce owiele lepiej to wyglada, jest wiekszy kontrast
zapomnialem wyostrzyc po pomniejszeniu

na obiektywie zalozony filtr 3, ja z ciemnie slaby jestem i zaduzo nie kombinowalem pod powiekszalnikiem, jedynie dopalilem prawa strone goscia z laska

wrzucaj wrzucaj, jestem ciekaw wynikow

http://ralphgibson.com wolal trixa w rodinalu, ladne ziarenko wychodzi
chyba tez wywolam kilka filmow w 1:50

#11
Mogles moim zdaniem dopalic jeszcze glowna postac z kapturem. Ogolnie ja bym to widzial bardziej kontrastowo, ale moze to moj spaczony gust. Sprobuj sobie dla zabawy i porownania zrobic na przyklad na filtrze 4, tylko tez sie do niej przyloz. Zrob wiecej probek i ogien.

A Trix i Rodinal to klasyka, cala Lodz na tym jedzie :lol: Daje naprawde super efekty. Nie boj sie mniejszych rozcienczen, bo w 1:24 wychodzi naprawde ladnie.

#12
PhanTom pisze:ryciek
ryciek pisze:Rodinal sie moim zdaniem najlepiej nadaje do Trixa.
a jakie efekty uzyskiwałeś w tym połączeniu, też gdzieś czytałem, że TriXa broń Boże w Rodinalu, więc mnie zaskoczyłeś.
Rodaj w jak rozcieńczonej zupie go moczyłeś i jak wyglądał efekt?
Po dluzszym oczekiwaniu, prosze. Czysty skan z trixa robionego w Rodinalu w opisany przeze mnie sposob.
Załączniki
cmentarz.jpg
cmentarz.jpg (127.85 KiB) Przejrzano 10817 razy

#14
Rodinal + Tri-x wspaniała kombinacja jednak dopiero w dużych rozcieńczeniach (1:100,1:200)daje naprawdę miękkie obrazy i nie mieszać za dużo , technikę trzeba sobie wypracować samemu metodą prób a na początek przyjąć wartości z Digitaltruth .
Ja osobiście lubię efekt brzegowy powstający przy długim wołaniu w rodinalu.
Moja ulubiona kombinacja Trix-X i Rodinal 1:100 ale oczywiście każdemu odpowiada co innego .
Pozdrawiam

#16
Witam,
Zmuszony byłem do naświetlania Tri-x na iso 800, niestety nie znalazłem nigdzie czasów, może ma ktoś doświadczenia w wywołaniu w D76?
Pozdrawiam

#17
dobra,moje 3 grosze:
wszystko w temp 20 stopni
w rodinalu 1:100 24 minuty,miąchanie co 2
w hydrofenie 1:3 18minut,miąchanie jak wyżej
albo tri-x przeterminowany o kilka latek,j.w. tyle że 20minut
obecnie eksperymentuje z ultrafinem plusem,rozcienczenia 1:19,ale do tri-x'a jeszcze nie doszedłem.