#4
musisz mi wybaczyc..takie sa poczatki internetowania..to chyba zaden grzech?
kto nie probuje ten nic nie zyskuje:)
takze czekam na PORADY
nie dodajemy kilku tych samych pytań w różnych działach, traktowane jest to jako spam. Na początku korzystania z grup dyskusyjnych ito warto poczytać na temat NETYKIETY. a także na naszym forum regulamin nie jest od parady

#5
cytujac z pewnego dziala filmowego:
"...jest wiele mozliwosci..."
najprosciej to tonery,o tonowaniu poczytasz w pdf'ach,potem mamy jeszcze ortochromatyczne filmy,ale to juz drozsza zabawka,warto tez poprobowac z przeterminowanymi materialami(papier,filmy).

#6
stara fotografia ma wiele oblicz. poczawszy od faktury zdjecia przez sposob fotografowania,plastyke,tematyke do wlasciwosci fizycznych fotografii. o ktory aspekt ci konkretnie chodzi?

czy chcesz uzyskac to w sposob naturalny czy elektroniczny? nie wiem czy wiesz,ale to temat na prace doktorska...

#7
w rzeczy samej interesuje mnie sposob naturalny..ale taki ktory bedzie w miare dostepny i niezbyt skomplikowany jak dla amatora:)
moze moglbys mi polecici konkretne zabiegi.interesuje mnie sposob poczynania w ciemni jak rowniez sposob fotografowania .

p.s a gdzie moge dostac pzreterminowane filmy bo takowych niestey nie zagrzebalam w szufaldzie choc zaluje:)
pozdrawiam

#10
bono pisze:zadam inne pytanie:" jak stare to maja byc zdjecia?z jakiej epoki?wczesny gierek? pozny bismarck?wojna secesyjna?a moze wczesna secesja?
sredniowiecze... ;) albo antyk... ;) :d
da sie cos takiego Jacku zrobic? ;D

#11
fotografia ma prawie 170 lat. w kazdej epoce byla inna. obecnia za stara fotografie mozna uznac zdjecie z lat 80 ubieglego wieku... czyli moje zdjecie w dowodzie - jest czadowe i moge powiedziec jak je wykonac :D

#12
bono pisze:fotografia ma prawie 170 lat. w kazdej epoce byla inna. obecnia za stara fotografie mozna uznac zdjecie z lat 80 ubieglego wieku... czyli moje zdjecie w dowodzie - jest czadowe i moge powiedziec jak je wykonac :D
wiem wiem... a zdjecie chetnie bym zobaczyl... ;)

#14
ale jakie?
mody?
wojenne?
pamiatkowe?
slubne?
reportażowe?

w kazdym rodzaju panowal osobny styl,estetyka,sposob patrzenia,narracji.inna technika.

czy po prostu chodzi ci o zwykle zolte zdjecia?czyli pseudostare...

#16
na foty ala lata trzydzieste polecam stare aparaciki z kiepskim materiłem nag. wyw. staranne acz odbitki proponuje wykonać na nieczyszczonym i mocno zakurzony powiększalnikiem. aby zrobic zdjęcia starsze proponuje mało kontrastowe kolorowe zdjęcie tym razem trzeba sie postarać w ciemni proponuje czerwoną żarówke bo zadymia i unikania czerni na odbitce, zaniast maskownicy proponuje użycie najzwyklejszej szybki aby uzyskać efekt słabego średniego lub wielkiego formatu lub ful wypaśnej ciemni z otworkiem.
jak załatwie skaner to pokarze narazie moge tylko napisać.

ps jeżeli ktoś sie ze mną nie zgadza lub chce coś dodać jestem przyzwyczajony do ostrej krytyki
pozdrawiam wszystkich szaleńców...

#17
a jesli chodzi o stare fotki...
jak odswierzyc stara fotke z lat 50...
kolega chce dziadkom zrobic niespodzianke i odrestaurowac stara fotke... jest brudna zakurzona... czy mozna ja w czyms wykapac? czy co z nia zrobic, zeby wygladala ladnie?

#18
ja bym reprodukcje z retuszem walnoł


chociaż nie wiem jak ze starymi fotami ale na ten przykład nowe foty można spokojnie umyć pod kranem.

w końcu fotki podczas obróbki są w płynach m.ni. w wodzie(płukanie)

#19
no wlasnie... nie wiem nie chce tego zepsuc... :/
moze jeszcze jakis "ciemniak"(w dobrym kontekscie) wypowie sie... ;)

wydaje mi sie, ze jest albo papier(klasyczny papierowy ;) ) lub baryt (chyba tez jest podobny... ;) )

moze cops poradzicie ;)