Ilford HP5 400 - dwa inne ?

#1
Czy może ktoś wie dlaczego ten film występuje w dwóch odmiennych opakowaniach ? Jedno jest białe, drugie jest czarno zielone. Podobnie jest z FP4 125.
Wcześniej myślałem że w wersji białej jest obecnie produkowany a zielono czarny był kiedyś. Ostatnio widziałem obydwa z taką samą datą, około 2010r.
Chcę zakupić większą ilość HP5, ale zastanawiam się jeszcze czy nie pozostać przy TRI-X'ie na którym robiłem do tej pory. Na który film Wy byście postawili i dlaczego ?

#2
poza opakowaniem sie niczym nie różnią.
MARJAN pisze:HP5 [...] TRI-X [...] Na który film Wy byście postawili i dlaczego ?
obydwa są bardzo dobrymi filmami,ale różnymi.jeden i drugi to klasyk, warto zaznajomić sie i z tym i z tym, dodatkowo można je razem wołać,w większości przypadków ich czas wołania jest taki sam.

#3
Dzięki za informację. Co do ilforda to mam wrażenie że ma minimalnie większą pojemność tonalną od kodaka. Obydwa wywoływałem w stocku D-76, ale na ilfordzie robiłem przy pochmurnej pogodzie więc może stąd to moje wrażenie.

#4
ja wołam w hydrofenie 1+3.z kodaka ziarenko jest bardziej widoczne ale "z charakterem",z kolei hp5 przy sztucznym oświetleniu podchodzi mi.

#5
Wracając do sprawy różnic opakowań ilforda, właściwie jaka jest przyczyna występowania tego samego filmu w różnych opakowaniach. Chwyt marketingowy czy może negatyw jest pakowany w innych fabrykach. Zastanawiające.