Powiekszalnik do duzego formatu.

#1
Czy ktos sie orientuje ktory z dostepnych np na allegro powiekszalnikow umozliwia prace z negatywami 4x5?
Mam pozyczonego Magnifaxa 3a, ale ostatnio zaczelem robic zdjecia na 6x12cm i jakie bylo moje zdziwko gdy okazalo sie ze ten Mgnifax tylko umozliwia 6x9.
A moze da sie tylko podmienic holder filmowy na wiekszy?

#2
storm pisze:A moze da sie tylko podmienic holder filmowy na wiekszy?
a co z kondensorem?
poszukaj większego brata magnifaxa o nazwie magnitarius, tamten jest do max formatu 13x18.
ewentualnie pobaw się w Adama Słodowego, "pracownia fotograficzna" pana Pękosławskiego może Cię natchnie pozytywnie.

#3
dzieki za info, poszukam.
Co do 'Pracowni Fotograficznej' to nawet mam ta ksiazeczke :)
Hyh, nawet zastanawialem sie nad zrobieniem paru rzeczy z jego opisow :) ale nad powiekszalnikiem sie nie zastanwialem musze zerknac :)

Re: Powiekszalnik do duzego formatu.

#4
storm pisze:Czy ktos sie orientuje ktory z dostepnych np na allegro powiekszalnikow umozliwia prace z negatywami 4x5?
Mam pozyczonego Magnifaxa 3a, ale ostatnio zaczelem robic zdjecia na 6x12cm i jakie bylo moje zdziwko gdy okazalo sie ze ten Mgnifax tylko umozliwia 6x9.
A moze da sie tylko podmienic holder filmowy na wiekszy?
Bardzo ciężki temat w obecnych czasach, bardzo.

Magnitariusa widziałem raz na allegro, Jobo jeszcze produkowało, no i Durst Laborator, którego już nawet w Niemczech nie ma. Ostatnio (kilka miesięcy temu) koleś w Wieluniu miał Laboratora do sprzedania za jakięs 1500zł. Mogę znajomego zapytać czy ma jeszcze numer.

A tak sensownie odpowiadając na Twoje pytanie, to żaden z dostępnych na allegro.

#8
Mm, takie powiększalniki są duże.

Pamiętam, że kiedyś na allegro był profesjonalny powiększalnik do labu, o horyzontalnej konstrukcji
gdzie zarówno negatyw, jak i płytka obiektywu wisiały sobie swobodnie,
co znacznie ułatwiało znalezienie płaskorównoległości i z tego co pamiętam, działał do 8x10 cali.
Był wielkości małej szafy i przesuwał się na szynach, a facet chciał za niego coś z 5 tysięcy.

#9
Storm - niestety. Ale co się dziwić, skoro z takiego powiększalnika można siekać odbitki z roli w maksymalnym rozmiarze 5x7 metra :D

Mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję, nieco bardziej kompaktową:

http://www.jobousadarkroom.com/products/durst_l1200.htm

Coś takiego musiałbyś znaleźć. Przeglądaj niemieckiego ebaya na bieżąco. Ten powiększalnik, w przeciwieństwie do Laboratora, łatwiej jest zapakować i przesłać.

Mógłbyś poszukać jeszcze Jobo:

http://www.csspartnership.co.uk/darkroom.html (trzeci od góry)

Ale z mojego doświadczenia :
1. Jeszcze ciężej go znaleźć.
2. W stosunku do Dursta jest prosty jak budowa banana - włoskie powiększalniki są dużo lepiej przemyślane i mają wygodniejsze i efektywniejsze rozwiązania techniczne.