Magnifax 3a

#1
Witam!

Mam pytanka. :)
Jeśli posiadam głowice color 3 z dyfuzorem do 6x9 to czy potrzebuje zakładaj kondensor nr 1. Czy wystarczy do dobrego rozproszenia światła ta głowica.
Czy obiektyw 75 mm wystarczy do powiekszeń 24x30 i 30x40 z negatywu 6x7?

Dzieki za odpowiedz!

#2
po kolei:
- color 3 jest do magnifaxa 4/opemusa 6, do 3a nie będzie pasowała, choć nie dam głowy czy nie ma przejściówek
- albo głowica z dyfuzorem, albo kondensorową, nie występują razem.
co do obiektywu to zależy. generalnie 75mm jest do max 6x6, do 6x7 szukaj 80mm. inna sprawa ze te 80ki to szkła jednak lepszej klasy niż 75.
do czego chcesz wykorzystać głowicę, do koloru czy do wielogradacyjnych?

#3
tak! do papierów multigradacyjnych. mam taka przjsciówke ale problem w tym ze ta głowica (color3) przychodzi nad kondensor.

Jeśli chodzi o szkło 75 to pytam bo musze zrobić pare odbitek 24x30 w nastepnym tygodniu, a w przyszłości kupie jakąś 105 mm do 6x7

#4
coś nie tak. zdejmujesz głowicę kondensorową i zakładasz w jej miejsce color. mieszacz jest zaraz nad filmem, nie ma tam żadnego kondensora wtedy. załóż tego 75mm i zobacz czy Ci pokryje klatkę.

#6
to zdjęcie:

Obrazek


masz dwie pary śrub, wyżej i niżej. odkręcasz te niżej, nad sama karetką negatywową, poniżej szuflady na filtry i tam nie powinno już żadnych kondensorów zostać, w to miejsce zakładasz głowicę kolor.
górna para śrub służy do rozłączenia głowicy kondensorowej w celu wymiany żarówki.
abbad0n. pisze:Jeśli chodzi o 75mm to nie mogę sprawdzić bo mam kondensor nr 3, który przeznaczony jest do 4x4 i mniejszych klatek, więc siłą rzeczy nie kryje i tak klatki.
powtórzę, jak jest głowica z mieszaczem to nie potrzeba kondensora.
jak jeszcze nie załapałeś to pokażę Ci wymianę głowicy na przykładzie magnifaxa 4, ale to już nie dziś.

tak na marginesie to co prawda robię głównie na stałogradacyjnych, ale do zmienno i tak chyba filtry dokupię, jakoś ziarenko z kondensora bardziej mi podchodzi, mieszacz trochę je "rozwiewa".

#7
Przyglądnij się proszę na wszystkie fotografie z ebaya. po ściągnięciu tej dolnej osłony kondensory zostają. W magnifaxie 3a właśnie to rozwiązanie konstrukcyjne jest lipne.

Trzeba montować głowice kolorowa tam gdzie te górne śruby.
Załączniki
mag.jpg
mag.jpg (54.66 KiB) Przejrzano 11553 razy
cron