Poczatkujacy - papiery foto

#1
Witam serdecznie ! Jako ze jestem poczatkujacym uzytkownikiem ciemni a wlasciwie dopiero ja skompletowalem (wczesniej korzystalem z labu ale po schrzanionych fotach zainwestowalem w swoja ciemnie) chce sie dowiedziec czegos o papierach. Mam juz Cpe-2 niby moge w nim wolac papierynale kwestia dla mnie to jakie wybrac. Wypsiurkalem sie troche z kasy na sprzet a tu dalej wszystko w lesie. Widzialem fajne oferty papierow z labu - w roli. Czy moznaby taki papier pod zarowa by sie nie naswietlil ciac (czytalem ze pod lampa oliwkowa nie powinien sie papier naswietlac) i uzywac jako substytut mega drogiego papieru konfekcjonowanego? Kupilem juz chemie labowa - do c41 agfy jak doczytalem mozna to uzywac w domowej ciemni, kwestia jeszcze tych papierow czy mozna by je uzyc jako substytut?

Dzieki z gory za odpowiedz i bardzo przepraszam jak pytanie zbyt blache dla reszty :)

#2
oliwka nie zadymia ale w krótkim czasie, jsk chcesz ciąć to po ciumaku niestety. oczywiście mówimy o papierach barwnych do ra4
c41 to chemia negatywowa, do filmów, papieru w niej nie wywołasz, tzn. wywołasz ale mydło wyjdzie.
a w kwestii maszyny, to do papieru wygodniejsza jest przeciągarka

#3
Dziekuje ci bardzo za odpowiedz. Moglbys mi wlasnie powiedziec czy w tym procesie ra4 moglbym w domu pod wywolywaczem cos dzialac z papierem labowym? Przeciagarka hmmmmm... Moglbys cos o takiej maszynie napisac bo niewiele moge znalezc o tym a wlasciwie znalazlem przeciagarki do filmow ale to chyba nie o taka chodzi :)

Z gory dziekuje za odpowiedz

#5
Hmmm temat rzeka, czyli jest to mozliwe by to zrobic samodzielnie na papierze labowym czy nie ? Jednak jest sporo tanszy od papierow konfekcjonowanych a mnie te formaty by wystarczyly

Doswiadczenie? Pisalem ze z analogowa ciemnia niewielkie, wczesniej filmy wolalem w labie ale ostatnie 2 razy wyszly tragicznie blony jakby przejechane traktorem a skany zakurzone, a te owe skany drukowalem sobie w domku do formatu a2 (epson 3880). Tu niestety przymojej dywersji pojawil sie problem bo koszt skaneru do sredniego formatu przeroslby mnie wiec czasowo chcialem sie pobawic w ten sposob.

Chcialem robic i kolor i b&w jednak oba robiac na papierach kolorowych bo ponoc sie da - na kodaku podobno lekka sepia co chyba byloby dla mnie akceptowalne. Jesli wiec bylbys tak dobry i dal jakies dobre slowo co do tej przewijarki ewentualnie do czegos co pozwoliloby mi pociac ten papier i robic po sztuce bede bardzo wdzieczny.

Ps. Doswiadczenia niewiele ale chce je zdobyc a i....szybko sie ucze :)

#6
kolor sobie na razie daruj, opanuj ciemnię cz-b, i na cz-b papierze.
poszukaj po znanym portalu aukcyjnym "fotografia - technika i technologia" T. Cypriana, pozycja stara ale jara.
cz-b nie robi się na barwnym papierze bo raz że oświetlenie ciemni przy kolorze jest takie ze ledwo co widac, przy cz-b mozna czytać gazetę, dw, chemia do ra4 to 35st, cz-b 20, a przede wszystkim finalny efekt. srebro to srebro, nie tam jakieś barwniki. no i do koloru nie ma barytów

#7
Baryt nie baryt mowilem ze drogo mi wychodzi papier konfekcjonowany, co do wolania to nie ma chyba problemu bo chcialem w cpe papier wolac a tam jest grzalka przeciez :) co do ciemnosci to chyba nie problem , ale chyba zbyt skomplikowanie dla mnie piszesz :)

#8
necropost pisze:Baryt nie baryt mowilem ze drogo mi wychodzi papier konfekcjonowany,
prawdziwego hobby nigdy na pieniądze się nie przelicza
cron