#4
kalibracja

1.zaczynasz pracę od próbki i ustalasz właściwy czas naświetlania znanymi metodami

2.wprowadzasz filtr rozpraszający światło przed obiektyw (jeżeli chcesz dokonywać pomiaru uśrednionego)

3.kładziesz światłomierz w osi obiektywu (światło rozproszone) lub ustawiasz czujnik np. na twarzy modela (lub innym motywie)]

4.włączasz ustrojstwo (uwaga na wpływ oświetlenia ciemni) i czekasz kilka sekund, aż ustabilizuje się pomiar (fotoelement CdS)

5.kręcisz tarczą, aż obie diody zaświecą równo. gdy się nie da-zmień zakres pomiarowy (włącznik w drugą stronę)

6.blokujesz tarczę w środku, i korzystając ze sprzęgła, ustawiasz tarczę, aby wskazywała czas taki, jak uzyskałeć robiąc próbkę, na przeciwko wskażnika.

#5
pomiar (bierzesz inną klatkę):

metoda 1: kładziesz światłomierz na desce, wybierasz pomiar uśredniony lub nie - używając lub nie używając rozpraszacza (taki jak przy kalibracji). Włączasz światłomierz na zakres, przy którym go kalibrowałeś, i kręcisz tarczą. Jak zapalą się obie diody to z tarczy odczytujesz czas ekspozycji, przy którym powinno się eksponować mierzoną klatkę.

metoda 2: kładziesz światłomierz na desce, wybierasz pomiar uśredniony lub nie - używając lub nie używając rozpraszacza (taki jak przy kalibracji). ustawiasz na tarczy czas taki, jaki wyszedł w kalibracji. kręcąc przysłoną doprowadzasz obie diody do świecenia. Teraz można naświetlać...

czas pomiaru jest dość długi i zależny od ilości światła (im ciemniej tym wolniejsza reakcja, krańcowo nawet kilkadziesiąt sekund).


PS. To prosto z instrukcji z czeskiego przetłumaczone... w necie znalezione.
cron